Międzynarodowy Dzień Epilepsji 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Epilepsji zostało 291 dni, czyli 9 miesięcy i 15 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Epilepsji przypada na 10 lutego (poniedziałek).

Epilepsja, zwana też padaczką, to choroba neurologiczna, która objawia się atakami, podczas których chory doświadcza utraty świadomości, drgawek i wstrząsów. Dotyka nawet 1% populacji. Święto zwane też Lawendowym Dniem (fiolet jest kolorem symbolizującym epilepsję) obchodzone jest w drugi poniedziałek lutego.

Świat pomalowany na fioletowo

Odkąd kolor fioletowy uznano za oznakę solidarności z osobami cierpiącymi na epilepsję na fioletowe zaświeciły się Wieża Eiffla, Rzymskie Koloseum i Empire State Building. W samej Polsce problem padaczki dotyczy aż 400 tysięcy osób. Święto ma na celu zwiększenie świadomości o chorobie i trudnościach, z jakimi spotykają się osoby chore.

Epilepsja to zaburzenia neurologiczne, wynikające z chwilowej niesprawności mózgu. W jej wyniku dochodzi do napadowych wyładowań w komórkach nerwowych. Objawiają się one w formie silnych wstrząsów i drgawek wraz z utratą świadomości. Taki atak poprzedzają pewne symptomy. Osoba na chwilę przed atakiem może zacząć niewyraźnie mówić, szczękać zębami, drgać. W momencie wstrząsów jest się całkowicie nieświadomym, dlatego osoby wokół zawsze powinny wiedzieć, jak się zachować.

Należy się upewnić, że wokół osoby z padaczką nie ma niebezpiecznych przedmiotów, że może ona normalnie oddychać (nie ogranicza jej np. krawat), można jej podłożyć pod głowę coś miękkiego. Jeżeli atak trwa dłużej niż kilka minut, to można wezwać pogotowie. Taka osoba po ataku jest zazwyczaj zdezorientowana i zmęczona, dlatego trzeba jej zapewnić odpowiednią opiekę.

Ataki padaczki powodują, że chorzy na epilepsję mają wiele problemów w życiu codziennym. Życie rodzinne, utrzymanie stałej pracy, uprawianie sportów. Pomimo przeciwności losu z chorobą można żyć. Na padaczkę cierpiał Prince, Dostojewski, czy aktor Danny Glover.

Choroba zazwyczaj występuje w wieku dziecięcym (75% przypadków jest diagnozowanych przed 18 rokiem życia). Czasami epilepsja jest spowodowana wadą mózgu, genetyką, ale może też występować przy zapaleniu opon mózgowych czy AIDS.

Międzynarodowy Dzień Epilepsji jest okazją do podniesienia świadomości na temat epilepsji, co to jest, jak można padaczkę leczyć i co jest potrzebne, aby doprowadzić do wyleczenia wszystkich ludzi, którzy tego potrzebują. Święto ustanowione na drugi poniedziałek lutego przez Międzynarodową Ligę Przeciwpadaczkową i Międzynarodowe Biuro ds. Padaczki - organizacje ściśle współpracujące ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Z okazji święta warto nauczyć się wyżej wspomnianych porad w przypadku kontaktu z osobą podczas ataku i popracować nad własną tolerancją wobec takich osób. W ramach solidarności możemy tego dnia założyć też coś fioletowego.