Światowy Dzień Walki z Polio 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Walki z Polio zostało 210 dni, czyli 6 miesięcy i 27 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Walki z Polio przypada na 24 października (czwartek).

Polio, czyli choroba Heinego-Medina, a także ostre nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, to wirusowa choroba zakaźna powodowana wirusem RNA, w którym 85% infekcji ma charakter paraliżujący. Występuję najczęściej na obszarach, gdzie panują słabe warunki sanitarne. Wirus może rozprzestrzeniać się drogą fekalno-oralną, poprzez skażoną żywność i wodę. Również bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem polio może wywołać dolegliwości. Wirus atakuje układ nerwowy i jest w stanie wywołać całkowity paraliż w ciągu kilku godzin. Osoby, które zachorowały, czekała niepełnosprawność, a nierzadko również śmierć. Na polio zapadają ludzie w każdym wieku, głównie są to jednak dzieci poniżej piątego roku życia. Nie ma lekarstwa, ale istnieją bezpieczne i skuteczne szczepionki. Podana wielokrotnie, prawie zawsze chroni na całe życie.

Oficjalna nazwa choroby pochodzi od nazwisk Jakoba Heine oraz Karla Oskara Mediny. Ci dwaj uczeni jako pierwsi opisali to schorzenie, Heine jako porażenie dziecięce, Medin jako ostrą chorobę zakaźną. Ich pracę opublikowano w XIX wieku (1840 i 1890), ale ta przypadłość znana już była w starożytności. Na egipskich malowidłach i rzeźbach z tego okresu można dostrzec dorosłych ludzi z wiotkimi kończynami oraz dzieci chodzące o lasce. W 1789 roku angielski lekarz Michael Underwood dokonał pierwszego opisu klinicznego tej choroby. Do XIX wieku polio nie było często występującą chorobą, później jednak nastąpiła pandemia. W początkowych dekadach XX wieku około 25 proc. ludzi, których zaatakował wirus, umierało. Wielu zostało kalekami do końca życia. Na szczęście w latach 50. i 60. XX wieku choroba wyhamowała w krajach uprzemysłowionych, do czego przyczyniła się szczepionka wynaleziona przez polskiego wirusologa Hilary’ego Koprowskiego.

W 1988 roku narodziła się Globalna Inicjatywa Eradykacji Polio (GPEI), jej pomysłodawcy zobowiązali się do wyeliminowania dzikiego polio. Obecnie 5 z 6 regionów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest pod tym względem bezpieczne, w tym Europejski Region WHO, który został uznany za wolny od polio w 2002 roku. Od 2013 roku GPEI zmniejszyła polio na całym świecie o 99%.


Światowy Dzień Walki z Polio

Światowy Dzień Walki z Polio (World Polio Day) przypada 24 października. Ustanowiony został przez Rotary International, aby upamiętnić narodziny Jonasa Salka, jednego z twórców szczepionki przeciwko poliomyelitis. Celem święta i działań podejmowanych przez organizatorów jest całkowite wyeliminowanie tego groźnego wirusa. Kluczowe jest zaszczepienie wszystkich osób, które mogą paść ofiarą tej podstępnej choroby. Wybuch pandemii spowodowanej koronawirusem sprawił, że w niektórych państwach proces szczepień został zahamowany, ponieważ wszystkie siły rzucone zostały do walki z COVID-19. Dlatego też wirus wciąż pozostaje groźny. Co jakiś czas pojawiają się przypadki zakażeń, które przypominają, że walka z polio cały czas trwa. Każdy przypadek wystąpienia wirusa trzeba zgłaszać do WHO, dzięki temu medycy są na bieżąco z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Światowy Dzień Walki z Polio w 2021 był wyjątkowy, bowiem jego tematem było właśnie „Dotrzymane obietnicy” złożonej w 1988 roku.

W Światowym Dniu Walki z Polio na całym świecie odbywają się wydarzenia, których celem jest uświadamianie społeczności na temat tej choroby i znaczenia szczepień. Zbierane są też środki finansowe w tym celu - organizowane są spacery, imprezy rowerowe, prezentacje filmów dokumentalnych czy koncerty. Podczas jednego z nich, w Lucernie w Szwajcarii, zebrano 300 000 dolarów. W walkę z polio angażują się też znani ludzie, jak choćby Bill Gates, John Cena, Jackie Chan, Manny Pacquiao czy Donald Sutherland.