Imieniny Teodora

👨 Teodor ♂️

Do najbliższych imienin Teodora zostało 35 dni, czyli 1 miesiąc i 5 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Teodor obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 4 lipca (czwartek) i 9 listopada (sobota).

Pochodzenie imienia

Teodor to imię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające "dar boży, darowany, dany przez boga”.

Charakterystyka osób noszących imię Teodor

Teodor to mężczyzna, który spełnia się w roli autorytetu. Należy przyznać, że wyróżnia się doskonałą organizacją oraz dużym poczuciem odpowiedzialności. Chętnie realizuje najtrudniejsze zadania i cóż, zawsze odnosi sukcesy. Może pochwalić się licznymi zaszczytami, szczególnie, że jest urodzonym przywódcą.

Teodor kieruje się w życiu intuicją oraz emocjami. Choć wydaje się, że nic nie potrafi wyprowadzić go z równowagi, to jednak w jego duszy toczy się burza emocji. Posiada szczególną cechę, która pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji. To przenikliwość, sprawiająca, że Teodor poznaje prawdziwą naturę ludzką i dzięki temu może uniknąć pułapek. Teodor wzbudza powszechną sympatię i należy przyznać, że jego osoba jest jak najbardziej pożądana w towarzystwie. To mężczyzna, który wyróżnia się szlachetnością serca i altruistyczną postawą. Chętnie udziela innym pomocy i nie jest obojętny wobec krzywdy cierpiących. Niestety, ale Teodor ma tendencję do nakładania masek, zwłaszcza w towarzystwie. Choć wydaje się pełen uroku i sympatii, to jednak jest zamknięty w sobie i niechętnie otwiera się przed innymi. Tak naprawdę to nikt nie zna jego prawdziwej natury, bowiem każdy zna go z towarzyskiej strony.

Teodor to niezwykle interesujący mężczyzna o ciekawym charakterze. Posiada liczne uzdolnienia, szczególnie w sferze artystycznej. Czasami okazuje się artystą, który potrafi stworzyć niezwykłe dzieła, ale cóż, jego twórczość znana jest małej ilości osób. A on sam sprawia wrażenie zawstydzonego, gdy ktoś odkryje jego pasje artystyczne. Teodor nie lubi angażować się w konflikty z otoczeniem i często to on jest stroną godzącą. Ale należy wiedzieć, że to mężczyzna, który potrafi walczyć o swoje szczęście i w takich chwilach przypomina odważnego lwa.
W życiu uczuciowym, Teodor nie przykłada większej wagi do miłości. Raczej nie wychodzi z inicjatywą i czeka na pierwszy krok ze strony kobiety. Taka postawa nie wynika z nieśmiałości, lecz braku wolnego czasu. Teodor nie lubi angażować się w poważne związki i chętnie wdaje się w krótkie i niezobowiązujące romanse. Nie widzi siebie w roli ojca i męża, dlatego tak niechętnie reaguje na wszelkie próby pogłębienia związku. Ale na szczęście, okazuje się być cierpliwym oraz kochającym partnerem, który potrafi zadbać o potrzeby kobiety.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Teodor, żołnierz, męczennik. Teodor był legionistą w armii cesarza Maksymina, który rozpoczął rządy w 305 roku. Teodor odmówił złożenia ofiary pogańskim bogom i podpalił słynną świątynię "matki bogów" Cybeli w Amazei. Został skazany na tortury i spalenie żywcem w 306 roku. Na miejscu męczeństwa Teodora w latach 491-518 cesarz Anastazy wystawił wspaniałą bazylikę, która szybko stała się celem licznych pielgrzymek z Małej Azji. Obecnie relikwie Świętego znajdują się w katedrze w Brindisi (we włoskiej Apulii). W ikonografii męczennik przedstawiany jest jako mężczyzna w sile wielu, w zbroi rzymskiego legionisty. Ma jasnokasztanowe włosy i krótką brodę, zaś do jego atrybutów należą: krzyż, pika lub tarcza.

Ciekawostki

Imię Teodor pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecza. Pierwotnie imię to powstało z członu „teo-„ oraz przyjmowało postać Czader, Cedro. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Teodorowicz, Teodorczyk oraz Fiedor, Fedor, Chwedko, Chodźko, Chodkiewicz.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.