O bimKal.pl

bimKal.pl to strona stworzona z pasji do kalendarzy, świąt i okazji wszelakich, które można celebrować. bimKal jako portal kalendarzowy jest obecny w sieci od marca 2018 r. i powstał na bazie wieloletnich i bogatych doświadczeń ze stroną Kalbi (w sieci od 2011 r.). Sukcesywnie zdobywamy kolejnych odwiedzających, prawdopodobnie dlatego, że przy tworzeniu treści ja i zespół osób współpracujących wkładamy w to dużo serca. bimKal to kalendarz międzynarodowy. Dlaczego? Już teraz znajdziesz tu kalendarze kilkunastu krajów Europy i Ameryki Północnej, a z czasem pojawią się kolejne. bimKal doczekał się także wersji dla USA, Włoch i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Praca przy bimKal to dla mnie czysta przyjemność. Niejednokrotnie analiza historii danego święta przeistacza się w pełną przygód wirtualną podróż po najdalszych zakątkach świata. Mam nadzieję, że lektura mojego kalendarzowego portalu sprawi także Tobie dużą przyjemność

Co tu znajdziesz?

Kartki z kalendarza
Poczynając od strony głównej, pokazujemy kartki z kalendarza w unowocześnionej wersji. Forma ta nawiązuje po części do tradycyjnych kalendarzy jedno-kartkowych tzw. zdzieraków, choć z racji elektronicznej formy jest tu znacznie więcej informacji. Tak jak w tradycyjnych kalendarzach kartkowych na kartce danego dnia, oprócz samej daty i elementów ściśle z nią związanych, pokazujemy godziny wschodów i zachodów Słońca i Księżyca wraz ze znakiem zodiaku, święta będące dniami wolnymi od pracy lub święta obchodzone zwyczajowo oraz tradycyjne imieniny. Niżej pokazujemy listę świąt nietypowych i okazji mniej lub bardziej powszechnie celebrowanych np. przez poszczególne grupy zawodowe, organizacje, stowarzyszenia czy też fanów. Na kartce z kalendarza możesz często znaleźć także przysłowie i cytat, który zazwyczaj nawiązuje do danego dnia. Dalej pokazujemy święta i obchody z innych krajów świata oraz święta kościelne (o ile występują danego dnia). Czasem pojawiają się też rocznice wydarzeń historycznych.

Kalendarze klasyczne
Na bimKal.pl nie mogło zabraknąć klasycznych kalendarzy rocznych i miesięcznych. W kalendarzu rocznym pokazujemy tradycyjny układ miesięcy wraz z numerami tygodni wg standardu ISO. Pod każdym miesiącem wymieniamy święta państwowe będące dniami wolnymi od pracy (te "na czerwono") oraz święta zwyczajowe i okazjonalne, które są dość powszechnie celebrowane. Do tego poniżej kalendarza są dostępne pliki PDF i JPG z kalendarzem do wydruku na dany rok.
Kalendarze zmieniały się wielokrotnie na przestrzeni lat. Aktualnie na bimKal.pl możesz przeglądać kalendarze na cały XX i XXI wiek. Dołożyłem ogrom starań aby odtworzyć kształt dawnych kalendarzy, nawet tych z początku XX wieku. Jeśli przejdziesz do starszych lat, to z łatwością dostrzeżesz, że dawniej obowiązywał inny "zestaw świąt" niż obecnie. Pokazuję także kalendarz na przyszłe lata, choć mam świadomość, że jest to tylko współczesna wizja ich kształtu i mogą się one wielokrotnie zmienić.

W kalendarzu miesięcznym, oprócz świąt, pokazuję także popularne imieniny. Pokazywany tam zestaw imion na poszczególne dni, to moje autorskie opracowanie, na podstawie wieloletnich obserwacji w jakich dniach obchodzimy popularne imieniny. Wnikliwa analiza danych z wielolecia uświadomiła mi, że czasami imieniny wpisane w kalendarze mają się nijak do tego kto świętuje danego dnia. A gdy zagłębiłem się w historię dat obchodów, to się okazało, że cześć z tych dat pochodzi np. z kościelnych kalendarzy liturgicznych sprzed reformy Soboru Watykańskiego II.

Kalendarze niestandardowe
Oprócz tradycyjnych kalendarzy znajdziesz u nas także kalendarz roku szkolnego, kalendarz prawosławny, kalendarze zagraniczne oraz kalendarz świąt. Kalendarz świąt to kolejny autorski kalendarz - pokazuję w nim w formie przeglądu wielodniowego jakie szczególne okazje możesz celebrować w kolejnych dniach i miesiącach.


Czy będzie coś jeszcze?
Tak! Na pewno powstanie jeszcze coś nowego. Mam głowę pełną pomysłów i kiedyś je Wam pokażę. Tymczasem życzę przyjemnej lektury!

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Bronk