Podobno chwilę po dokonaniu odkrycia Crick wszedł do pobliskiego pubu i wykrzyknął: "odkryliśmy sekret życia". Jego pewność siebie nie wzięła się znikąd – odkrycie budowy DNA wyjaśniało kwestię dziedziczenia poszczególnych cech człowieka.
Jedna komórka DNA zawiera ilość danych, którą dałoby się zapełnić 4 płyty CD. To właśnie w komórkach zapisane są nasze informacje genetyczne. Kolor skóry, włosów, oczu, wzrost, zdolności sportowe, upodobania kulinarne – DNA decyduje o większości naszego wyglądu i upodobań. Badając jego komórki, można też stwierdzić prawdopodobieństwo zapadania na choroby, a nawet oczekiwaną długość życia.
Odkrycie Watsona i Cricka było tylko początkiem. Przez blisko 70 lat od ich odkrycia naukowcy cały czas badają DNA, która nawet teraz ma jeszcze przed nami wiele tajemnic. Naukowcy mają na celu opisanie wszystkich sekwencji ludzkiego genomu. W tym celu w 1990 roku powstał program "Human Genome Project". Program pochłonął 3 miliardy dolarów i oficjalnie zakończył się dokładnie 50 lat po artykule o DNA – 25 kwietnia 2003 roku. Nieoficjalnie program nie był jeszcze wtedy ukończony.
Pomimo wielu lat badań ludzkie DNA cały czas nas zaskakuje. Jak może nie zaskakiwać informacja, że każdy człowiek ma wspólnych 98,5 % genów? To znaczy, że niezależnie od koloru skóry, wzrostu, rodzaju włosów, gustu muzycznego czy upodobania do koloru różowego, w większości jesteśmy tacy sami – o różnicach decyduje tylko 1,5 %!