Święto powstało w wiadomym celu – by wzmacniać więzi jakie łączą teściów i zięcia, czyli męża ich córki. Nie da się ukryć, że kiedy mężczyzna poślubia kobietę, w pakiecie w pewnym sensie dostaje również jej rodziców. A tych wiadomo się nie wybiera, więc trzeba nauczyć się z nimi żyć. Działa to w drugą stronę – także teściowie powinni dbać o jak najlepsze relacje z zięciem. W końcu wykazał się nie lada odwagą wstępując w związek małżeński z ich córką. A tak poważnie, to zięć jest ogromnym wsparciem dla teściów. Pomoże wnieść ciężkie zakupy, przy remoncie, podwiezie do przychodni czy potowarzyszy na rybach. A co najważniejsze, spełni marzenie każdych teściów, czyli postara się wraz z ich córką o cudownych wnuków. To właśnie dla ich dobra zięć i rodzice żony powinni mieć dobre relacje. A jak o nie dbać? Obie strony muszą po prostu się szanować i przestrzegać kilku kluczowych zasad.
- Teściowie nie mogą ograniczać przestrzeni i swobody młodych. Nawet jeśli coś im się nie podoba, powinni powstrzymać się od krytyki czy narzucania własnego zdania. W najlepszym przypadku – delikatnie cos zasugerować. - Presja ze strony teściów odnośnie wyczekiwanego potomstwa nigdy nie jest dobra, może tylko pogorszyć wzajemne relacje. - Zięć nie może ograniczać kontaktu swojej żony i dzieci z teściami. To absolutnie niedopuszczalne. - Nawet najbardziej samodzielny zięć nie powinien odrzucać pomocy. Teściowie chcą czuć się potrzebni i udowodnić swoje wsparcie.
Ostatnia sobota kwietnia powinna być więc dniem spędzonym wspólnie. Teściowa przyszykuje swojemu ukochanemu zięciowi ulubione danie, a ten odwdzięczy się kilkoma komplementami na temat wyglądu czy zdolności kulinarnych. Teściowi zięć pomoże w naprawieniu usterki, a po wszystkim wypiją kilka toastów za zdrowie i rodzinę. Zięć nie może zapomnieć o tym, by głośno pochwalić swoją żonę, to bardzo ważne. I w takiej sielance powinien upłynąć Dzień Zięcia. Trzeba tylko pamiętać, by przy stole nie poruszać niewygodnych tematów, zwłaszcza politycznych. Chyba, że zięć i druga mamusia i tatuś mają podobne poglądy. Wtedy wspólnych tematów z pewnością nie zabraknie.
Dzień Zięcia próbowano uchwalić kiedyś oficjalnie w Kongresie Stanach Zjednoczonych, jednak tematu ostatecznie nie podjęto. W projekcie pojawiły się postulaty, że 10 kwietnia powinno się świętować wkład zięciów w stabilność amerykańskich rodzin.
Etymologia słowa „zięć” przeważnie kojarzy go z praindoeuropejskimi wyrazami o znaczeniu „znać”, „poznać’ oraz „rodzić’. W języku staropolskim termin ten używany był również jako określenie „mąż siostry”.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony