Imieniny Haliny

👩 Halina ♀️

Do najbliższych imienin Haliny zostało 119 dni, czyli 3 miesiące i 27 dni.

Halina obchodzi swoje imieniny najczęściej 1 lipca (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Imię Halina zostało utworzone od imienia Alina przez dodanie H (podobnie jak Hanna - Anna). Imię pochodzi od greckiego słowa "galene" – "spokój", "błogostan".

Charakterystyka osób noszących imię Halina

Haliny to niewątpliwie zaradne kobiety, które nigdy nie tracą głowy i nie załamują rąk w trudnych sytuacjach. Nie lubią prosić o pomoc, lecz same podejmują wszelkie decyzje i samodzielnie dążą do rozwiązania danego problemu. Haliny to kobiety, które żadnej pracy się nie boją i są w stanie poradzić sobie z każdym zadaniem. To wiara we własne siły i pewność siebie sprawiają, że potrafią za każdym razem odnieść duży sukces i osiągnąć postawiony cel. Jednak w przypadku porażki, nie poddają się i dalej uparcie walczą ze wszelkimi przeciwnościami losu.
To kobiety, które pod maską mocnego i niezależnego charakteru posiadają bardzo wrażliwe serce. Głęboko skrywają wszelkie emocje i nie raz w ich duszy toczy się burza uczuć. Na zewnątrz twarde, ale wewnątrz przeżywają silne emocje. Choć wydaje się, że Haliny szybko wybaczają, to jednak potrafią długo przeżywać zadany im afront. Często Haliny mają huśtawkę nastroju i potrafią łatwo wybuchnąć. Dlatego najbliżsi starają się nie denerwować i nie wyprowadzać ich z równowagi, bowiem w takich sytuacjach Haliny potrafią pokazać ostre pazurki.
Haliny należą do pamiętliwych i mściwych osób. Często potrafią być wyjątkowo złośliwe, zwłaszcza wobec osoby, która je uraziła i nie wykazała żadnej skruchy. Łatwo stracić ich sympatię, bowiem nigdy dwa razy nie zaprzyjaźniają się z danym znajomym. W przypadku kłótni, Haliny potrafią szybko zapomnieć o dotychczasowej przyjaźni. Kobiety o tym imieniu nie zmieniają swoich przekonań i zawsze postępują według własnej woli. Gdy skupiają się na wypełnieniu zadania to biada tej osobie, która próbuje je oderwać od wykonywanego przez nie obowiązku. Dlatego najbliżsi wolą nie udzielać żadnych rad i nie oferować swojej pomocy. Przed dalszymi znajomymi ukrywają swój prawdziwy charakter i często ich napady złości mogą stać się nieprzyjemną niespodzianką dla otoczenia.
W miłości Haliny są dobrymi towarzyszkami życia oraz z powodzeniem wypełniają role matek oraz żon. Traktują swoje dzieci z wyjątkową cierpliwością i zawsze znajdują chwile czasu na zabawę z nimi. Wobec partnerów Haliny mają określone wymagania. Zazwyczaj dokładnie sprawdzają mężczyznę, zanim zdecydują się na poważny związek. Często sprawiają wrażenie niezadowolonych i mogą mieć duże pretensje do partnera. A taka postawa wymaga ogromnej dawki wyrozumiałości ze strony mężczyzn.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Halina, której kult jest rozpowszechniony głównie w obrządku wschodnim. Według źródeł hagiograficznych Halina żyła w III wieku w Koryncie. Poniosła wraz ze świętym Kwadratem z Korynty śmierć męczeńska w 258 roku. Z innej legendy wynika, że św. Halina została utopiona w morzy lub ścięta jako jedna z towarzyszek męczennika Leonida, ucznia Kwadrata.

Ciekawostki

W Polsce imię zaczęło występować w czasach nowszych i stało się popularne dzięki dziełom literackim (na przykład powieść J. Lipińskiego „Halina i Firlej”) . Od imienia Halina powstała Halka, spopularyzowana przez operę Stanisława Moniuszki „Halka”.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.