Europejski Dzień Śniadania 2024

Obchody Europejskiego Dnia Śniadania były 32 dni, czyli 1 miesiąc i 2 dni temu.

W 2024 roku obchody Europejskiego Dnia Śniadania przypadły na 24 kwietnia (środa).

24 kwietnia celebrujemy najważniejszy posiłek dnia – śniadanie. Dzięki niemu mamy energię na cały dzień, a nasz metabolizm rozkręca się po nocy. Z danych wynika, że aż 15% Polaków pomija ten pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Polski klasyk – kanapki


Chleb, masło, wędlina lub ser i pomidor albo ogórek. Do tego obowiązkowo herbata albo kawa. Nie ma chyba Polaka, który przynajmniej raz w życiu nie zjadł takiej kombinacji na śniadanie. Do innych klasyków należą owsianka i jajka w każdej postaci: jajecznicy, omleta, jajka na twardo albo w koszulce. Polacy coraz częściej sięgają też po nowości w menu śniadaniowym: jaglanki, tosty z awokado lub płatki z mlekiem roślinnym.

Każdy kraj ma swoje wariacje na temat śniadania. Jednym z państw, które słynie ze specyficznego gustu śniadaniowego, jest bez wątpienia Anglia. Słynne angielskie śniadanie składa się z produktów, które Polacy kojarzą raczej z obiadem: jajka sadzonego, fasolki, kiełbasek albo bekonu, kaszanki, grzybów. Wszystko jest smażone albo pieczone, przez co śniadanie uchodzi za bardzo niezdrowe.

Kraje takie jak Hiszpania, Włochy czy Francja nie przykładają wagi do śniadania. Mieszkańcy tych państw łapią zazwyczaj w biegu rogalika i kawę, a porządny posiłek jedzą dopiero w okolicy południa. Kompletnie inaczej wygląda sytuacja w Korei Południowej. Tam śniadanie składa się z wielu dań i łatwo można je pomylić z obiadem. Na koreańskim stole zobaczymy oczywiście ryż, ryby, resztki obiadu z poprzedniego dnia i kimchi – azjatycką wersję kiszonej kapusty.

Równie specyficzne śniadanie czeka nas w Tajlandii. Jest to bardzo oryginalna... zupa? Owsianka? Ciężko nazwać to danie, na które składają się np. chińskie pączki, jelita wieprzowe, kaszanka, serca i żołądki. Przy takim śniadaniu wskazane jest na pewno zamykanie oczu.

Zaszalej ze śniadaniem


W Dzień Śniadania warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu i dogodzić sobie porannym posiłkiem. Może będą to gofry z bitą śmietaną i owocami, naleśniki z Nutellą, a może tosty z wędzonym łososiem, awokado, jajkiem w koszulce? Można też pójść w zagraniczne klimaty i zjeść hummus, shakshukę albo croissanta. Można też pójść za przykładem niektórych państw i wypić kawę z wkładką.

Występowanie Europejskiego Dnia Śniadania w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela24.04.2022Europejski Dzień Śniadania 2022
Poniedziałek24.04.2023Europejski Dzień Śniadania 2023
Czwartek24.04.2025Europejski Dzień Śniadania 2025
Piątek24.04.2026Europejski Dzień Śniadania 2026
Sobota24.04.2027Europejski Dzień Śniadania 2027
Poniedziałek24.04.2028Europejski Dzień Śniadania 2028
Wtorek24.04.2029Europejski Dzień Śniadania 2029
Środa24.04.2030Europejski Dzień Śniadania 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 kwietnia