Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w ICT były 54 dni, czyli 1 miesiąc i 24 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w ICT przypadły na 25 kwietnia (czwartek).

International Girls in ICT Day (Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT) obchodzony jest w czwarty czwartek kwietnia. Jego celem jest podkreślenie roli dziewcząt w sektorze nowych technologii i zachęcenie ich do edukacji w tym kierunku.

Czym jest ICT?


ICT, skrót od Information and Communications Technology, oznacza sektor teleinformatyczny. To dziedzina gospodarki, która dotyczy produktów i usług systemów przetwarzania informacji. Można tu zakwalifikować wytwarzanie, sprzedaż i serwis sprzętu cyfrowego, tworzenie i udostępnianie oprogramowania czy usługi przetwarzania danych, telekomunikacyjne, internetowe, itp. W związku z dynamicznym rozwojem cywilizacyjnym mają one zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach, od finansów, edukacji, po administrację, medycynę, sztukę, historię, komunikację czy sport.


Kobiety w ICT


Nauka, technologia i innowacje to jedne z najważniejszych czynników, które napędzają coraz bardziej zglobalizowane i cyfrowe społeczeństwo. Jednak wśród specjalistów STEM (skrót od ang. science, technology, engineering, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka) kobiety stanowią mniejszość. Szacuje się, że jest ich nawet mniej niż 30%, a zapotrzebowanie na pracowników technicznych na całym świecie rośnie. Tak więc konieczność wprowadzenia różnorodności, równości i włączenia kobiet w STEM jest kluczowa dla zbilansowanego rozwoju sektora ICT. W tym celu uchwalono Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT, który przypada w czwarty czwartek kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT


Początki święta sięgają 2010 roku, kiedy w Guadalajarze w Meksyku odbyła się Plenipotentiary Conference. Działający przy ONZ Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) zauważył, że mimo błyskawicznego rozwoju sektora nowoczesnych technologii, dzieje się to stereotypowo, z przeważającym udziałem mężczyzn.
Ogłoszono rezolucję wzywającą do promowania równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet za pośrednictwem międzynarodowych technologii komunikacyjnych. 8 kwietnia 2011 roku na jej podstawie ustanowiono Międzynarodowy Dzień Dziewcząt w ICT.

W ramach tego wydarzenia odbywa się wideokonferencja z udziałem dziewczyn, które dzielą się swoimi doświadczeniami i dyskutują na tematy związane z daną edycją święta (np. równy dostęp do internetu, stereotypy płciowe i środowisko pracy, bezpieczeństwo w sieci). Ponadto na całym świecie najróżniejsze firmy, instytucje, szkoły, uczelnie wyższe organizują konferencje, warsztaty, drzwi otwarte, wystawy czy fundują stypendia dla dziewczyn. Wszystko to, by zachęcić je do edukacji w zakresie nauk STEM. Takie eventy mają uświadomić, jak możliwości oferuje sektor ICT.

Wiele dziewcząt nie bierze pod uwagę przedmiotów STEM na swojej zawodowej ścieżce, choćby z powodów nieznajomości żadnych kobiecych wzorców do naśladowania w branży. Jednym ze sposobów na zmianę trendu w sektorze ICT może być przybliżenie takich postaci jak Ada Lovelace, Grace Hopper, Annie Easley i Mary Keller lub filmów o kobietach w branży technologicznej, na przykład „CodeGirl” lub „CODE: Debugging the Gender Gap”.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w ICT w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek28.04.2022Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2022
Czwartek27.04.2023Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2023
Czwartek24.04.2025Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2025
Czwartek23.04.2026Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2026
Czwartek22.04.2027Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2027
Czwartek27.04.2028Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2028
Czwartek26.04.2029Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2029
Czwartek25.04.2030Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 kwietnia