Imieniny Zofii

👩 Zofia ♀️

Do najbliższych imienin Zofii zostały 72 dni, czyli 2 miesiące i 11 dni.

Zofia obchodzi swoje imieniny najczęściej 15 maja (środa)

Pochodzenie imienia

Zofia to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Imię wywodzi się od słowa „sophia”, oznaczającego „mądrość”.

Charakterystyka osób noszących imię Zofia

Zofie to kobiety kierujące się w życiu rozumem i logicznym myśleniem. Nie należą do wielkich marzycielek, lecz racjonalnie podchodzą do wielu spraw. Zofie to również doskonałe gospodynie domowe, które wyjątkowo dbają o rodzinę i gości. I to dlatego ich domy są tak często odwiedzane przez bliższych lub dalszych znajomych. To przede wszystkim pracowite kobiety, które nie marnują życia na beztroską zabawę i ulotne przyjemności.
Zofie nie znoszą bezczynności i stale znajdują sobie praktyczne zajęcia. Na pierwszym miejscu stawiają na umiejętności manualne i nieraz realizują się w twórczej pracy. Zofie nigdy nie rezygnują ze swoich obowiązków i zawsze perfekcyjnie wypełniają swoje zadania. Nie cierpią bałaganu, a ich domy zazwyczaj lśnią idealną czystością. Domownicy nie mogą narzekać na ich kuchnię, bowiem one uwielbiają gotować i eksperymentować z egzotycznymi daniami. I co ciekawe, Zofie zawsze udowadniają, że są urodzonymi mistrzyniami patelni.
W pracy zawodowej Zofie wyróżniają się cierpliwością oraz wytrwałością. Nieraz osiągają sukces, okupiony wielką siłą i poświęceniem. Jednak nigdy nie uciekają się do nieczystych zagrań i zawsze kierują się sprawiedliwością. A gdy osiągną sukces, to czują się w pełni usatysfakcjonowane. Nie korzystają z niczyjej protekcji i dzięki swojej ciężkiej pracy wolą dojść do celu.
Zofie to lojalne i wierne przyjaciółki, które bardzo dobrze dbają o przyjaźń i miłość. Ich wspaniały charakter zazwyczaj wzbudza ogromny szacunek otoczenia i często wiele osób poszukuje u nich wsparcia. Zofie są zawsze gotowe do wielkich poświęceń i nieraz oferują swoją bezinteresowną pomoc. To dusze, niezwykle wrażliwe na cierpienia innych osób, więc bardzo często stawiane są jako wzór do naśladowania.
Zofie to idealne żony oraz matki, które zawsze stawiają dobro rodziny na pierwszym miejscu. Zazwyczaj posiadają wysoko rozwinięty instynkt opiekuńczy i od wczesnych lat marzą o własnym gniazdku rodzinnym. W uczuciach kierują się głosem rozsądku i dokładnie wybierają sobie potencjalnego partnera. Od mężczyzny wymagają dużej dozy czułości oraz przede wszystkim wierności. A gdy na swojej drodze spotkają prawdziwą miłość, to gotowe są przychylić nieba wybrankowi serca.

Patron imienia

Patronką imienia jest Zofia, męczennica rzymska. Już od wczesnych wieków uważano, że jej grób znajduje się na cmentarzu przy Via Latina. Zofia należała do grupy męczenników Kwarta, Kwinta, Sulpicjusza i Trofima. Jednak nie zostały zachowane żadne opisy jej męczeńskiej śmierci. Obecnie ją wspomina się 15 maja. W Polsce należy do tak zwanych „zimnych świętych”, wzywanych w przypadkach późnych mrozów i w modlitwach o pomyślny rozwój ziemiopłodów. Do rozwoju jej kultu przyczyniło się sprowadzenie jej relikwii do rzymskiego kościoła S. Martino ai Monti. Jej wczesne ślady kultu widnieją w Polsce, na przykład w postaci piętnastowiecznego kalendarza z Kamienia Pomorskiego.

Ciekawostki

Imię Zofia jest znane w Polsce od czasów średniowiecza. Obecnie funkcjonuje forma „Sonia”, która jest odpowiednikiem imienia Zofia, lecz posiada negatywną opinię Rady Języka Polskiego.

Zdrobnienia

Zosia, Zośka, Zosieńka, Sofii

Odpowiedniki w językach obcych

Sophie, Sophia, Sophy, Sonia, Sonya (en)
Sophia, Sophie, Sonia, Sonja (de)
Žofie, Sofie, Soňa (cs)
Sophie (fr)
Sofia, Sofie, Sonni (no)
Sofia, Sophia (it)

Znani imiennicy

Zofia Noceti-Klepacka - windsurferka, mistrzyni świata w olimpijskiej klasie RS:X
Zofia Czerwińska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
Zofia Nałkowska - pisarka, publicystka i dramatopisarka

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.