Zofie nie znoszą bezczynności i stale znajdują sobie praktyczne zajęcia. Na pierwszym miejscu stawiają na umiejętności manualne i nieraz realizują się w twórczej pracy. Zofie nigdy nie rezygnują ze swoich obowiązków i zawsze perfekcyjnie wypełniają swoje zadania. Nie cierpią bałaganu, a ich domy zazwyczaj lśnią idealną czystością. Domownicy nie mogą narzekać na ich kuchnię, bowiem one uwielbiają gotować i eksperymentować z egzotycznymi daniami. I co ciekawe, Zofie zawsze udowadniają, że są urodzonymi mistrzyniami patelni.
W pracy zawodowej Zofie wyróżniają się cierpliwością oraz wytrwałością. Nieraz osiągają sukces, okupiony wielką siłą i poświęceniem. Jednak nigdy nie uciekają się do nieczystych zagrań i zawsze kierują się sprawiedliwością. A gdy osiągną sukces, to czują się w pełni usatysfakcjonowane. Nie korzystają z niczyjej protekcji i dzięki swojej ciężkiej pracy wolą dojść do celu.
Zofie to lojalne i wierne przyjaciółki, które bardzo dobrze dbają o przyjaźń i miłość. Ich wspaniały charakter zazwyczaj wzbudza ogromny szacunek otoczenia i często wiele osób poszukuje u nich wsparcia. Zofie są zawsze gotowe do wielkich poświęceń i nieraz oferują swoją bezinteresowną pomoc. To dusze, niezwykle wrażliwe na cierpienia innych osób, więc bardzo często stawiane są jako wzór do naśladowania.
Zofie to idealne żony oraz matki, które zawsze stawiają dobro rodziny na pierwszym miejscu. Zazwyczaj posiadają wysoko rozwinięty instynkt opiekuńczy i od wczesnych lat marzą o własnym gniazdku rodzinnym. W uczuciach kierują się głosem rozsądku i dokładnie wybierają sobie potencjalnego partnera. Od mężczyzny wymagają dużej dozy czułości oraz przede wszystkim wierności. A gdy na swojej drodze spotkają prawdziwą miłość, to gotowe są przychylić nieba wybrankowi serca.
Patronką imienia jest Zofia, męczennica rzymska. Już od wczesnych wieków uważano, że jej grób znajduje się na cmentarzu przy Via Latina. Zofia należała do grupy męczenników Kwarta, Kwinta, Sulpicjusza i Trofima. Jednak nie zostały zachowane żadne opisy jej męczeńskiej śmierci. Obecnie ją wspomina się 15 maja. W Polsce należy do tak zwanych „zimnych świętych”, wzywanych w przypadkach późnych mrozów i w modlitwach o pomyślny rozwój ziemiopłodów. Do rozwoju jej kultu przyczyniło się sprowadzenie jej relikwii do rzymskiego kościoła S. Martino ai Monti. Jej wczesne ślady kultu widnieją w Polsce, na przykład w postaci piętnastowiecznego kalendarza z Kamienia Pomorskiego.
Imię Zofia jest znane w Polsce od czasów średniowiecza. Obecnie funkcjonuje forma „Sonia”, która jest odpowiednikiem imienia Zofia, lecz posiada negatywną opinię Rady Języka Polskiego.
Zosia, Zośka, Zosieńka, Sofii
Sophie, Sophia, Sophy, Sonia, Sonya (en)
Sophia, Sophie, Sonia, Sonja (de)
Žofie, Sofie, Soňa (cs)
Sophie (fr)
Sofia, Sofie, Sonni (no)
Sofia, Sophia (it)
Zofia Noceti-Klepacka - windsurferka, mistrzyni świata w olimpijskiej klasie RS:X
Zofia Czerwińska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
Zofia Nałkowska - pisarka, publicystka i dramatopisarka
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.