Światowy Dzień Chomika 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Chomika zostało 298 dni, czyli 9 miesięcy i 24 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Chomika przypada na 12 kwietnia (sobota).

12 kwietnia obchodzimy dzień słodkiego gryzonia, jakim jest chomik. Słodsi krewni myszy mogą być alternatywą dla kotów i psów, których nie trzeba wyprowadzać na spacer lub czesać.

Chomiki zostały odkryte w Syrii

Historia Dnia Chomika nie jest znana, ale wiadomo dlaczego przypada na 12 kwietnia. Tego dnia w 1930 roku zoolog z Jerozolimy Israel Aharoni udał się w okolice Aleppo. Jego przyjaciel poradził mu wycieczkę w to miejsce, ponieważ były tam widziane małe futrzane stworzonka. Obydwaj naukowcy wierzyli, że gatunek może być na tyle podobny do człowieka, że pozwoli na badania w laboratorium. Liczyli, że badania na nim pomogą w uleczeniu leiszmaniozy, choroby która była wtedy popularna w regionie (jest po dziś dzień). Długa wędrówka przez wzgórza otaczające Aleppo się opłaciła. Naukowiec odkrył samiczkę chomika syryjskiego oraz jej 10 młodych.

Na odkryciu się jednak nie skończyło. Naukowiec chciał hodować chomiki w laboratorium. Inny gatunek był już w tym samym czasie używany jako zwierzę laboratoryjne w Chinach, ale nie chciało się rozmnażać w takich warunkach. Naukowcy musieli cały czas łapać kolejne chomiki. Aharoni liczył na większe szczęście. Zabrał część chomików do swojego laboratorium w Jerozolimie. Dlaczego tylko część? Matka chomików przez stres związany z kontaktem z człowiekiem zjadła część swojego miotu. Taki kanibalizm jest popularny wśród chomików. Naukowcy zabili matkę, żeby nie zabiła więcej swoich młodych. Decyzja była trochę pochopna, ponieważ reszta potomstwa została bez matki.

Na początku chomiki były karmione pęsetą i wydawać się mogło, że przeżyją eksperyment. W ciągu jednej nocy 5 z nich wykazało się odwagą, przegryzło pręty swojego drewnianego więzienia i słuch o nich zaginął. Po tym jak brat zjadł swoją siostrę, naukowcom zostały tylko 3 chomiki. Dzięki odseparowaniu chomików i stworzeniu sprzyjających warunków, w końcu jedna z samic i jedyny pozostały samiec zostali rodzicami. Tylko oni dostarczyli naukowcom kolejnych 150 chomików.

Pomimo spożywania młodych, chomiki bardzo szybko się rozmnażają – samiczka może być w ciąży nawet 7 razy w ciągu roku. W jednym miocie może być od 4 do 7 chomików. Chomiki są pedantami – po sprzątaniu klatki wszystko powinno być odłożone na swoje miejsce, ponieważ te małe gryzonie nie lubią zmian. Są świetnymi aktorami, w momencie zagrożenia potrafią przewrócić się na plecy i udawać śmierć. Chomiki pomimo swojego rozmiaru potrafią pokonać nawet do 9 kilometrów dziennie, biegając w kołowrotku. Bardzo lubią też spać, w tym aspekcie przeganiają koty.

W Dzień Chomika zadbaj o swojego pupila

Jeżeli jesteś dumnym posiadaczem chomiczka, to w jego dzień możesz mu kupić dobrą karmę albo nową zabawkę. Jeżeli dopiero myślisz o sprawieniu sobie małego przyjaciela, to zamiast go kupować, pomyśl o adopcji.

Występowanie Światowego Dnia Chomika w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa12.04.2023Światowy Dzień Chomika 2023
Piątek12.04.2024Światowy Dzień Chomika 2024
Niedziela12.04.2026Światowy Dzień Chomika 2026
Poniedziałek12.04.2027Światowy Dzień Chomika 2027
Środa12.04.2028Światowy Dzień Chomika 2028
Czwartek12.04.2029Światowy Dzień Chomika 2029
Piątek12.04.2030Światowy Dzień Chomika 2030
Sobota12.04.2031Światowy Dzień Chomika 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 kwietnia