Obchody Międzynarodowego Dnia Agrafki były 19 dni temu.
W 2025 roku obchody Międzynarodowego Dnia Agrafki przypadły na 10 kwietnia (czwartek).
Niektórych przedmiotów nie zauważamy w ciągu dnia, ale gdyby ich zabrakło, to zauważylibyśmy ich brak. Takim wynalazkiem jest na pewno agrafka, którą możemy docenić w jej święto – 10 kwietnia.
Agrafka znana była już w czasach Bizancjum
Podobno była stosowana już w czasach cesarza Bazylego II. Oczywiście była wykonana z innych materiałów niż współcześnie, np. mosiądzu. W dawnych czasach agrafki służyły jako element ozdobny stroju. W Polsce znane kiedyś jako zapinki, służyły do przypinania piór do czapki.
Agrafka jaką znamy dzisiaj, została wynaleziona przez Waltera Hunta w 1849 roku. Podobno wymyślił ją w 3 godziny, ponieważ musiał szybko spłacić dług w wysokości 15 ówczesnych dolarów. Opatentował swój wynalazek, otrzymał 400 dolarów (współcześnie ponad 12 000) i spłacił dług. Transakcja opłacała się firmie W.R. Grace and Company, która dzięki wynalazkowi zarobiła miliony dolarów. Obecnie agrafki używa się głównie w krawiectwie, żeby połączyć ze sobą dwie tkaniny, w medycynie przy temblakach i chustach medycznych oraz w wędkarstwie. Agrafka wykorzystywana jest też do stylizacji typu punk i w piercingu.
Jak można świętować Dzień Agrafki?
Ciekawym pomysłem będzie... wynalezienie swojego patentu. Może zawsze mieliśmy w głowie jakiś wynalazek, który ułatwiłby codzienne życie? Warto podążyć za marzeniami i stworzyć coś nowego. Nigdy nie wiadomo – może będzie to żyła złota!
