Światowy Dzień Homeopatii 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Homeopatii zostało 109 dni, czyli 3 miesiące i 19 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Homeopatii przypada na 10 kwietnia (czwartek).

Homeopatia to metoda leczenia, której historia sięga XVIII wieku. Polega na leczeniu objawów choroby, a nie samej choroby, opiera się na ziołach oraz substancjach pochodzenia naturalnego. W dniu rocznicy urodzin jej odkrywcy Samuela Hahnemanna przypada specjalne święto - Światowy Dzień Homeopatii (World Homeopathy Day).

Historia homeopatii


Światowy Dzień Homeopatii przypada 10 kwietnia, w rocznicę urodzin Samuela Hahnemanna, ojca tej metody leczenia. To niezwykła postać, tak samo jak jego odkrycie. Pochodzący z Niemiec Hahnemann był lekarzem oraz tłumaczem, władał kilkunastoma językami, w tym biegle angielskim, francuskim, greckim, łacińskim i arabskim. To właśnie dodatkowa praca, jakim było tłumaczenie, doprowadziła go do odkrycia homeopatii. Zainteresowany tekstem o stosowaniu chininy w malarii i tym, że wzmacnia ona żołądek, postanowił przeprowadzić na sobie eksperyment. Po zażyciu chininy odkrył, że wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla malarii, czyli że chinina ulecza to, co wywołuje u zdrowego osobnika. Tak powstał pierwszy fundamentalny warunek nowej metody leczenia „podobne należy leczyć podobnym” (po łacinie similia similibus curantur). Już wcześniej zwrócili na niego uwagę wielcy medycy jak Hipokrates i Paracelsus, ale to Niemiec nadał mu nowy wymiar.

Hahnemann postanowił poświęcić się dalszym badaniom, zwłaszcza, że nie przekonywały go ówczesne zabiegi medyczne, które dopuszczały m. in. przykładanie do skóry żrących lub gorących substancji, upuszczanie krwi z żyły, przystawianie pijawek, czy aplikowanie dużych ilości trujących związków, zawierających choćby rtęć czy arszenik. W 1796 roku opublikował doktrynę leczenia podobnym i to wydarzenie jest uważane za początek homeopatii. Wkrótce doszedł także do kolejnego odkrycia, które jest drugim filarem homeopatii. Warunek „sine qua non”, czyli dynamizowanie roztworów, polega na rozcieńczeniu substancji leczniczej w wodzie i wstrząsaniu roztworu, dzięki czemu jest ona bezpieczna dla pacjenta i skuteczna. Kluczem jest zastosowanie odpowiednich proporcji.

W 1810 roku Samuel Hahnemann opublikował swoje najważniejsze dzieło „Organon der rationallen Heilkunst” (Wykładnia sztuki leczenia”) - dziś uchodzi za „homeopatyczną biblię”. Było to zwieńczenie lata pracy i doświadczeń, często wbrew krytyki ówczesnych medyków i aptekarzy. W końcu musieli oni jednak uznać jego odkrycia, kiedy podczas epidemii tyfusu w Lipsku w 1813 roku metody Hahnemanna okazały się skuteczniejsze niż tradycyjnych lekarzy. Jego pacjentem został nawet sam Johann Wolfgang von Goethe, a nowatorski sposób leczenia zyskał sławę na całym świecie.

Czym jest homeopatia?


Homeopatia jest jedną z metod medycyny niekonwencjonalnej. Nazwa pochodzi od greckich słów „homeo”, co oznacza podobny i „pathos”, czyli cierpienie lub choroba. Choć nie jest ona uznawana za oficjalną naukę, to ma jednak wielu zwolenników na całym świecie, w tym także i w Polsce.

Istotą homeopatii jest leczenie ziołami oraz substancjami naturalnymi, w tym minerałami i surowcami pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z odkryciami Hahnemanna leczy objawy choroby, a nie samą chorobę. Można to zobrazować na przykładzie czerwonej cebuli, która powoduje łzawienie oczu i gromadzenie się wodnistej wydzieliny w nosie. Z tego powodu homeopatia wykorzystuje ją jako składnik leków na alergię. Dzięki temu hamuje ona obie dolegliwości, a także łagodzi zapalenie krtani, ból ucha oraz hamuje kichanie.

Wśród schorzeń, na które leki homeopatyczne skutecznie działają, są m. in.: astma, alergie pokarmowe, artretyzm, depresja, infekcje ucha, migrena, przeziębienie, grypa czy zapalenie skóry. Pomagają także w przypadku zranień, użądleń, mniejszych oparzeń czy siniaków.

Dlaczego wiele osób czy lekarzy wątpi w homeopatię? Jednym z najpopularniejszych argumentów jest to, że niektórzy chorzy zbytnio jej ufają, odrzucając jednocześnie narzędzia medycyny tradycyjnej jak antybiotyki czy szczepionki. Inny powód to leczenie się lekami homeopatycznymi na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą – to również niebezpieczna praktyka. Dla niektórych kontrowersyjne jest też to, że homeopata nie musi być lekarzem, jednak jeśli chce leczyć tą metodą, musi przejść kurs zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia. Tu jednak dużo zależy od regulacji wewnętrznych każdego kraju.

Światowy Dzień Homeopatii


Światowy Dzień Homeopatii ustanowiła Światowa Organizacja Świadomości Homeopatii. Data obchodów 10 kwietnia jest jednocześnie początkiem Tygodnia Świadomości Homeopatii, który trwa do 16 kwietnia. Celem tego wydarzenia jest promowanie tej metody leczenia, korzyści z niej płynących, zwiększenie świadomości na temat leków homeopatycznych oraz poprawa wskaźnika ich skuteczności.

Każda edycja dodatkowo skupia się na konkretnym obszarze, który wymaga podjęcia działań, jak np. propagowanie opartego na dowodach leczenia homeopatycznego całej rodziny za pośrednictwem lokalnych lekarzy rodzinnych.

Występowanie Światowego Dnia Homeopatii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek10.04.2023Światowy Dzień Homeopatii 2023
Środa10.04.2024Światowy Dzień Homeopatii 2024
Piątek10.04.2026Światowy Dzień Homeopatii 2026
Sobota10.04.2027Światowy Dzień Homeopatii 2027
Poniedziałek10.04.2028Światowy Dzień Homeopatii 2028
Wtorek10.04.2029Światowy Dzień Homeopatii 2029
Środa10.04.2030Światowy Dzień Homeopatii 2030
Czwartek10.04.2031Światowy Dzień Homeopatii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 kwietnia