Imieniny Henryka

👨 Henryk ♂️

Do najbliższych imienin Henryka zostało 79 dni, czyli 2 miesiące i 18 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Henryk obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 15 lipca (poniedziałek) i 19 stycznia (niedziela).

Pochodzenie imienia

Henryk to imię germańskie, częste występujące wśród niemieckich władców. Imię złożone jest z elementów: heim- 'ojczyzna' i -rihhi 'władca'. Całe imię dosłownie oznacza: 'pan domu, władca ojczyzny'.

Charakterystyka osób noszących imię Henryk

Henryk to mężczyzna, który zawsze odważnie walczy ze wszelkimi przeszkodami. Nigdy nie poddaje się, lecz uparcie dąży do osiągnięcia celu. Niestety, ma również tendencję do osiągnięcia sukcesu, za wszelką cenę. A to może przynieść w przyszłości negatywne konsekwencje. Nie rozpamiętuje porażek, lecz wyciąga trafne wnioski i dalej dąży do celu. Henryk bezbłędnie wyczuwa fałszywe intencje u innych osób i dlatego starannie wybiera sobie przyjaciół. Nie każdy może zdobyć jego sympatię, zwłaszcza, że on nie należy do dusz towarzystwa.
Henryk nie cofa się z obranej drogi, choć jego wysiłki mogą zostać skazane na porażkę. Wyróżnia się zaradnością życiową i przedsiębiorczością, tak więc odnosi duże sukcesy prowadząc własną działalność gospodarczą. Wie, że wysiłki i poświęcenie mogą zaprocentować w przyszłości i nie szczędzi swoich sił na budowanie pozycji społecznej, Wzbudza powszechny szacunek, lecz jego postępowanie nie jest aprobowane przez wszystkich. Należy do pracowitych osób, które ambitnie wyznaczają swój cel w życiu. Idzie za duchem czasu i nieraz jest zwolennikiem nowoczesnych idei lub technologii. Nie boi się zmian w życiu i odważnie podejmuje radykalne decyzje.
W życiu osobistym, Henryk stawia dobro najbliższych na pierwszym miejscu. Aktywnie uczestniczy w życiu rodziny i nieraz stanowi wzór do naśladowania. Nie toleruje obłudy i kłamstwa, dlatego on sam wyróżnia się szczerością oraz prostolinijnością. Wzbudza zaufanie, zwłaszcza, że słynie ze swojej uczciwości w każdej sytuacji.
W życiu miłosnym poszukuje oddanej i wiernej parterki, która dąży do stabilizacji uczuciowej. Nie jest romantykiem i z pragmatycznością podchodzi do wszelkich spraw emocjonalnych. Często analizuje dany związek przez pryzmat korzyści oraz strat i nie każda kobieta zdobędzie jego duszę. Od partnerki wymaga pewnej zaradności życiowej, zwłaszcza w sferze finansowej. Henryk jest zwolennikiem pełnego równouprawnienia, tak więc dzieli się obowiązkami domowymi z kobietą. Jest dobrym ojcem oraz mężem, który dużą wagę przykłada do nieśmiertelnych wartości moralnych, a także etycznych.

Patron imienia

Patronem imienia jest Henryk II, cesarz. Syn księcia Bawarii, Henryka Kłótnika, urodzony się 6 maja 973 roku. Początkowo kształcił się u św. Wolfganga, późniejszego bpa Ratyzbony, oraz u bł. Ramwolda. Po śmierci ojca objął rządy w Bawarii, zaś w 1002 roku wybrano go na króla Niemiec. Jego wspomnienie obchodzono w dniu właściwym, gdy jednak wpisano go do kalendarza rzymskiego (1631), święto przesunięto na 15 lipca. Pod tą datą było ono w kalendarzu powszechnym do 1969 roku.

Ciekawostki

Imię Henryk pojawiło się w Polsce w XII wieku i występowało w następujących formach: Heniek, Heniu. Poświadczone jest ono w formie Henryk (1400 rok), Hyndryk (1482 rok); Hainrich w zapisach niemieckich. W Polsce imię nosili książęta piastowscy: Henryk Sandomierski (1133-1166 rok), Henryk Brodaty (1168-1238 rok), Henryk Pobożny (1191- -1241 rok), Henryk Probus (1248-90 rok), Henryk Głogowski (+ 1309 rok).

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.