Henryk nie cofa się z obranej drogi, choć jego wysiłki mogą zostać skazane na porażkę. Wyróżnia się zaradnością życiową i przedsiębiorczością, tak więc odnosi duże sukcesy prowadząc własną działalność gospodarczą. Wie, że wysiłki i poświęcenie mogą zaprocentować w przyszłości i nie szczędzi swoich sił na budowanie pozycji społecznej, Wzbudza powszechny szacunek, lecz jego postępowanie nie jest aprobowane przez wszystkich. Należy do pracowitych osób, które ambitnie wyznaczają swój cel w życiu. Idzie za duchem czasu i nieraz jest zwolennikiem nowoczesnych idei lub technologii. Nie boi się zmian w życiu i odważnie podejmuje radykalne decyzje.
W życiu osobistym, Henryk stawia dobro najbliższych na pierwszym miejscu. Aktywnie uczestniczy w życiu rodziny i nieraz stanowi wzór do naśladowania. Nie toleruje obłudy i kłamstwa, dlatego on sam wyróżnia się szczerością oraz prostolinijnością. Wzbudza zaufanie, zwłaszcza, że słynie ze swojej uczciwości w każdej sytuacji.
W życiu miłosnym poszukuje oddanej i wiernej parterki, która dąży do stabilizacji uczuciowej. Nie jest romantykiem i z pragmatycznością podchodzi do wszelkich spraw emocjonalnych. Często analizuje dany związek przez pryzmat korzyści oraz strat i nie każda kobieta zdobędzie jego duszę. Od partnerki wymaga pewnej zaradności życiowej, zwłaszcza w sferze finansowej. Henryk jest zwolennikiem pełnego równouprawnienia, tak więc dzieli się obowiązkami domowymi z kobietą. Jest dobrym ojcem oraz mężem, który dużą wagę przykłada do nieśmiertelnych wartości moralnych, a także etycznych.
Patronem imienia jest Henryk II, cesarz. Syn księcia Bawarii, Henryka Kłótnika, urodzony się 6 maja 973 roku. Początkowo kształcił się u św. Wolfganga, późniejszego bpa Ratyzbony, oraz u bł. Ramwolda. Po śmierci ojca objął rządy w Bawarii, zaś w 1002 roku wybrano go na króla Niemiec. Jego wspomnienie obchodzono w dniu właściwym, gdy jednak wpisano go do kalendarza rzymskiego (1631), święto przesunięto na 15 lipca. Pod tą datą było ono w kalendarzu powszechnym do 1969 roku.
Imię Henryk pojawiło się w Polsce w XII wieku i występowało w następujących formach: Heniek, Heniu. Poświadczone jest ono w formie Henryk (1400 rok), Hyndryk (1482 rok); Hainrich w zapisach niemieckich. W Polsce imię nosili książęta piastowscy: Henryk Sandomierski (1133-1166 rok), Henryk Brodaty (1168-1238 rok), Henryk Pobożny (1191- -1241 rok), Henryk Probus (1248-90 rok), Henryk Głogowski (+ 1309 rok).
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.