Dzień Scrabble 2024

Obchody Dnia Scrabble były wczoraj.

W 2024 roku obchody Dnia Scrabble przypadły na 13 kwietnia (sobota).

Ta znana na całym świecie gra obchodzi swoje święto 13 kwietnia. Słowna gra planszowa jest świetną rozrywką dla dzieci i dorosłych, ponieważ ma też aspekt edukacyjny.

Planszówka wynaleziona przez bezrobotnego

Gra powstała w 1933 roku. Jako inspiracja posłużyło opowiadanie Allana Edgara Poe, które przeczytał bezrobotny architekt Alfred Butts. Zachwycony pomysłem gry słownej stworzył grę planszową. Podobno punktacja liter wzięła się z częstotliwości ich występowania na pierwszej stronie "New York Timesa". Jak często bywa z genialnymi wynalazkami, na początku żaden producent nie był zainteresowany zakupem gry. Gra osiągnęła popularność w 1953 roku, kiedy amerykańska sieć Macy's zamówił tysiące sztuk tej planszówki. Wtedy nastąpił prawdziwy scrabblowy boom. Alfred Butts zmarł w 1993 roku – do jego śmierci sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy gry.

Scrabble grą gwiazd i światowych przewódców

A właściwie królowych. Plotka głosi, że brytyjska królowa Elżbieta jest wielką fanką tej planszówki. Jest to podobno sposób na relaks Baracka Obamy i Donalda Tuska. Wśród gwiazd wielkiego ekranu fanami gry są Brad Pitt, Jennifer Aniston oraz muzycy Sting, Justin Timberlake i Madonna.

Gra doczekała się też swoich mistrzostw świata. Odbywają się one od 1991 roku. 2 lata później powstały Mistrzostwa Polski.

Dzień Scrabble świętuj partyjką gry


Oczywiście tego dnia trzeba wyciągnąć planszę i powysilać trochę mózg. Można to zrobić w gronie rodziny albo przyjaciół. Jeżeli chcemy zaszpanować wiedzą, możemy wcześniej poczytać słownik z długimi i trudnymi wyrazami i zaskoczyć innych graczy naszą wiedzą.