Dzień Delfina 2024

Obchody Dnia Delfina były 41 dni, czyli 1 miesiąc i 11 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Delfina przypadły na 14 kwietnia (niedziela).

Delfiny to bardzo przyjazne i inteligentne ssaki, które obchodzą swoje święto 14 kwietnia. Pod wieloma względami podobne do ludzi, cały czas zaskakują swoim sprytem.


Delfiny mądrzejsze od szympansów?


Tak wynika ze współczynnika stworzonego przez naukowców. Na skali człowiek uzyskuje 7, delfin 4-5, a szympans 2,5. Delfiny potrafią korzystać z narzędzi, rozumieją nawet skomplikowane polecenia i łączą fakty. Przykładem jest delfin Kelly mieszkający w Instytucie Studiów nad Ssakami Morskimi w Missisipi. Delfiny w Instytucie zostały wytresowane do zbierania śmieci wpadających do ich basenu, a następnie przekazania znaleziska trenerowi. Zbieracze byli potem nagradzani rybą. Kelly postanowiła przechytrzyć system. Kiedy znalazła papier, chowała go pod kamień na dnie basenu. Kiedy w zasięgu wzroku pojawiał się trener, podpływała do kamienia, odrywała tylko kawałek papieru i płynęła po swoją nagrodę. Następnie wracała po kolejny kawałek i tak aż do wykorzystania całego papieru. Pokazuje to niesamowity sposób łączenia faktów – delfin wiedział, że otrzyma nagrodę nawet za mały papierek i myślał przyszłościowo.


Inny niesamowity aspekt delfinów to fakt, że prawdopodobnie nadają sobie imiona. Naukowcy odkryli, że niektóre gwizdy, za pomocą których delfiny się komunikują, służą do identyfikacji. Każdy delfin ma swój unikatowy gwizd, który wytwarza się u niego już za młodu i z czasem jest utrwalany poprzez powtarzanie matki. Czy nie brzmi to jak nauka własnego imienia przez ludzkie dzieci?


Delfiny potrafią też pomóc rannemu bratu i wspierają go w utrzymaniu się na powierzchni aż do śmierci. Zdarzały się też przypadki pomocy ludziom – podobno odganiają rekiny od rozbitków. Nie wszystkie ich zachowania jeszcze rozumiemy, ale to oczywiste, że delfiny jeszcze nas czymś zaskoczą.


W Dzień Delfina poznaj te niesamowite zwierzęta


Ciekawe informacje na temat tych ssaków nie mają końca, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej. Na temat delfinów powstało wiele filmów dokumentalnych, które trzeba obejrzeć, żeby chociaż trochę zrozumieć te mądre zwierzęta.