Dzień Patrzenia w Niebo 2024

Obchody Dnia Patrzenia w Niebo były 12 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Patrzenia w Niebo przypadły na 14 kwietnia (niedziela).

„Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba…”. Te słowa hitu zespołu Golden Life byłyby idealnym hasłem święta, które przypada 14 kwietnia - Dzień Patrzenia w Niebo (Look Up at the Sky Day).

Niebo to jeden z najbardziej spektakularnych i tajemniczych widoków w przyrodzie. W zależności od pory dnia, roku, pogody może się różnić - od głębokiego błękitu w ciągu dnia, przez gamę odcieni podczas zachodu i wschodu słońca, aż po piękne gwiazdy nocą. Nic dziwnego, że niebo zawsze miało bogatą symbolikę w kulturze i religii, np. światło, nieskończoność, harmonia, prawo moralne, prawdę, czystość, Sąd Ostateczny, radość, dom Boga. Na jego cześć wymyślono więc specjalne święto Dzień Patrzenia w Niebo.

Dzień Patrzenia w Niebo


Święto pozornie ma bardzo proste przesłanie, jednak w rzeczywistości jest ono ważne i głębokie, zmuszające do refleksji. Jakiej? Wystarczy spojrzeć na otaczający nas świat, styl życia. Wszechobecna presja, pogoń za pieniędzmi, codzienne obowiązki ucznia, pracownika, rodzica itp. Świat pędzi w zawrotnym tempie i coraz trudniej znaleźć czas już nie tylko dla przyjaciół czy rodziny, ale i dla siebie. Wiele osób zwyczajnie zapomniało jak to jest cieszyć się małymi rzeczami w życiu.

Dzień Patrzenia w Niebo to święto, którego celem jest zmiana tego stanu rzeczy, poprzez symboliczną obserwację chmur. Może to przynieść nadspodziewanie ogromne korzyści – odpoczynek, ciszę, zadumę, zmniejszenie stresu. Co więcej, jest to udowodnione naukowo i powstał nawet specjalny termin „skychology” wymyślony przez Paula Conway’a. Według niego patrzenie się w niebo niemal natychmiast uspokaja, ma pozytywny wpływ na stres, emocje oraz umysł i ciało. Czynność ta budzi też uczucie podziwu i zachwytu, zwiększając nasze samopoczucie. Widok bezkresnego nieba jest inspirujący oraz wpływa na naszą spostrzegawczość i koncentrację, dzięki obserwacji zmieniających się kolorów czy kształtów. No i sam fakt przebywania na świeżym powietrzu i łonie natury ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, w tym zmniejsza objawy stresu i lęku.

Obchody tego święta nie sprowadzają się tylko do wyjścia na świeże powietrze i obserwacji nieba. To zachęta do zastanowienia się nad swoim życiem, priorytetami, rzeczami, które mogą nam umykać w tym bezlitosnym tempie. Może warto więcej czasu poświęcić najbliższym, swojemu zapomnianemu hobby, kosztem dodatkowej pracy czy social mediów, telewizji.

Historia Dnia Patrzenia w Niebo


Historia święta nie jest do końca potwierdzona, wiadomo jednak że powstało w 2018 roku, najprawdopodobniej jako próba uhonorowania Jacka Bordena, byłego reportera z Bostonu. Pewnego dnia spojrzał w niebo i zafascynował się tym widokiem do tego stopnia, że postanowił rzucić pracę i założyć fundację For Spacious Skies. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwa, zwłaszcza dzieci, jak piękna jest natura, nie tylko niebo.

Warto wspomnieć, że to święto choć jest stosunkowo młode, to ludzie celebrowali je już setki lat temu. Najlepszy przykład to Mikołaj Kopernik, który ostatecznie udowodnił, że Ziemia kręci się wokół Słońca. Z pewnością spędzał dużo czasu patrząc w niebo, podobnie jak Leonardo da Vinci, który projektował latające maszyny z mechanicznymi skrzydłami. Także Albert Einstein, twórca teorii względności, był znany z obserwacji chmur.

Do święta można więc podejść też bardziej dosłownie, czyli robić zdjęcia nieba lub obserwować ptaki, chmury i gwiazdy poprzez teleskop. Można zresztą uznać, że jest to również święto astrofizyków i astronomów. Astronomia jest jedną z najstarszych nauk, a obserwacja nieba była ważnym aspektem funkcjonowania takich zaawansowanych cywilizacji jak Babilończycy, Grecy, Chińczycy, Hindusi i Majowie.

Dzień Patrzenia w Niebo to święto, które powstało w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce mamy swój odpowiednik. 14 kwietnia obchodzimy nad Wisłą Dzień Gapienia się w Niebo.

Występowanie Dnia Patrzenia w Niebo w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek14.04.2022Dzień Patrzenia w Niebo 2022
Piątek14.04.2023Dzień Patrzenia w Niebo 2023
Poniedziałek14.04.2025Dzień Patrzenia w Niebo 2025
Wtorek14.04.2026Dzień Patrzenia w Niebo 2026
Środa14.04.2027Dzień Patrzenia w Niebo 2027
Piątek14.04.2028Dzień Patrzenia w Niebo 2028
Sobota14.04.2029Dzień Patrzenia w Niebo 2029
Niedziela14.04.2030Dzień Patrzenia w Niebo 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 kwietnia