Imieniny Ludwika

👨 Ludwik ♂️

Do najbliższych imienin Ludwika zostały 122 dni, czyli 4 miesiące .

Ludwik obchodzi swoje imieniny najczęściej 25 sierpnia (niedziela)

Pochodzenie imienia

Ludwik to imię pochodzenia germańskiego, które składa się z dwóch elementów. W pierwszym członie zawarty jest wyraz hlut- (chlod-, chlud-), oznaczający 'sławny', a w drugim -wik (-wig), czyli 'walka, bitwa'. Imię to często nadawano królom frankońskim, które pierwotnie zapisywano jako Clodvig, Clodwig, Chlodwig, Chludwig.

Charakterystyka osób noszących imię Ludwik

Ludwik to mężczyzna, który ma szansę na odniesienie spektakularnego sukcesu w różnych dziedzinach życia. Posiada wiele zalet i przymiotów ducha. Wyróżnia się szlachetnością serca oraz optymizmem. Wydaje się, że Ludwik nigdy nie przejmuje się problemami i z nadzieją patrzy w przyszłość. To człowiek, odznaczający się ogromną mądrością oraz zaradnością życiową. Należy do tradycjonalistów i raczej nie zmienia swoich przekonań pod wpływem otoczenia. Często jest ostoją ponadczasowych wartości moralnych, szczególnie, że na pierwszym miejscu stawia miłość, uczciwość oraz dobroć. Ludwik jest urodzonym altruistą i należy przyznać, że nigdy nie prosi nikogo o pomoc. On sam wyciąga pomocną dłoń i słynie ze swoich empatycznych postaw. Często angażuje się w społeczne działania i każdą chwilę potrafi poświęcić innym, nawet kosztem własnego szczęścia.

W życiu towarzyskim, Ludwik lubi przebywać w otoczeniu najbliższych przyjaciół. Jest wybredny w doborze znajomych i nie każdy ma szansę na zdobycie jego zaufania. Choć nigdy nie odmawia spełnienia prośby, to wobec nieznajomych zachowuje pewien dystans. Ludwik słynie ze swoich szalonych pomysłów, których nie obawia się wcielać w życie. Potrafi realizować swoje marzenia i czerpie z życia każdą przyjemność. Jednak to nie oznacza, że zaniedbuje swój rozwój osobisty, gdyż dużą wagę również przykłada do zdobywania wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań.

W pracy zawodowej, Ludwik poszukuje stanowisk, które wymagają kontaktów ludzkich i gwarantują swobodę działania. Ucieka od rutynowych czynności i najchętniej spełnia się w kreatywnym oraz twórczym zawodzie.

W życiu uczuciowym, Ludwik poszukuje kobiety, wyróżniającej się inteligencją oraz dobrocią serca. Dużą wagę przykłada do wartości moralnych, dlatego wyróżnia się wiernością oraz lojalnością. Dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu i raczej zrezygnuje z własnych ambicji, niż zaburzy szczęście najbliższych. Jest dobrym i kochającym mężem oraz ojcem, dlatego jego dom emanuje wyjątkowym ciepłem, a także miłością.

Patron imienia

Patronem imienia jest Ludwik IX, syn Ludwika VIII i św. Blanki Kastylijskiej. Święty urodził się 25 kwietnia 1214 roku i w wieku 12 objął panowanie. Przewodniczył dwóm wyprawom krzyżowym, które zakończyły się klęską. W czasie kolejne wyprawy w 1270 roku, padł ofiarą tyfusu i zmarł 25 sierpnia.
Św. Ludwik IX jest patronem kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych noszących jego imię oraz sprawuje opiekę nad drukarzami, fryzjerami, hafciarkami, introligatorami, kamieniarzami, krawcami czy uczonymi. W ikonografii św. Ludwik przedstawiany jest w stroju królewskim z koroną na głowie. Do jego atrybutów należą: gwóźdź, korona cierniowa, korona cierniowa i wokół gwoździe, lilia, trzy lilie na tarczy, miecz, obrączka, sokół, wieniec laurowy.

Ciekawostki

Polsce imię to pojawiło się w źródłach od 1204 roku, w następujących formach: Łodwik, Lodwik, Łodwich, Lodwich, Łodwig, Lodwig, Ludwik, Ludwich.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.