Światowy Tydzień Szczepień 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Tygodnia Szczepień zostały 123 dni, czyli 4 miesiące i 2 dni.

W 2025 roku obchody Światowego Tygodnia Szczepień przypadają na okres od 24 kwietnia (czwartek) do 30 kwietnia (środa).

Ostatni tydzień kwietnia to ważna data w świecie profilaktyki chorób. Jest to okazja do szczepienia się, ale też do obalenia wielu mitów na temat szczepionek.


Szczepienia to jedyna forma walki z chorobami zakaźnymi

Pierwsze udane szczepienie zostało zaaplikowane 14 maja 1796 roku. Doktor Edward Jenner podał swojemu małego pacjentowi wirusa ospy krowiej. Zauważył wcześniej, że osoby, które pracują przy bydle, nie chorują na ospę. Dzięki temu odkryciu udało się praktycznie wyeliminować ospę czarną, która dziesiątkowała populację. Już w XIX wieku metoda zyskała popularność na całym świecie i zaczęły powstawać nowe szczepionki na inne choroby. Dzięki szczepionkom udało się pozbyć też ciężkich chorób, jakimi są polio, wścieklizna, tyfus i wiele innych.


Dzisiaj najczęściej szczepi się dzieci, w ten sposób chroniąc je przed popularnymi chorobami: różyczką, odrą, ospą, tężcem i wieloma innymi. Dorośli zazwyczaj szczepią się przed grypą albo nowym wirusem. Chociaż jest to najlepsza metoda profilaktyki, to popularność szczepionek jest coraz mniejsza.


Ruch anty-szczepionkowy

Ruch antyszczepionkowy został zapoczątkowany w 1998 roku przez jednego lekarza - Andrew Wakefielda. Ten były już dzisiaj lekarz opublikował artykuł, w którym przedstawiał sfabrykowane dowody łączące szczepienia dzieci i powstawania autyzmu. Kilka lat później grupa dziennikarzy śledczych przeprowadziła dochodzenie, które udowodniło, że artykuł jest sfabrykowany. Lekarzowi zapłaciła rodzina, która starała się o odszkodowanie od firmy farmaceutycznej. Za to zlecenie miał dostać kilkaset tysięcy funtów. Lata później przeprowadzono badania na ponad milionie dzieci, które nie wykazały żadnego związku pomiędzy szczepieniami a autyzmem. Pismo, w którym był opublikowany artykuł, cofnęło publikację, a lekarz stracił prawa do wykonywania zawodu.

Niestety to wystarczyło, żeby powstał potężny ruch antyszczepionkowy, który do dzisiaj nie przyjmuje medycznych argumentów. Przez to co roku umierają miliony dzieci, a do populacji powraca wiele wymarłych już chorób, jak np. odra.


Dlatego w Tydzień Szczepień warto edukować ludzi na temat szczepionek i zachęcać niezdecydowanych, ponieważ tylko w ten sposób pozbędziemy się wielu chorób zakaźnych.