Imieniny Alana

👨 Alan ♂️

Do najbliższych imienin Alana zostało 311 dni, czyli 10 miesięcy i 6 dni.

Alan obchodzi swoje imieniny najczęściej 14 października (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Alan to imię męskie pochodzenia celtyckiego. Istnieje teoria mówiąca, że to imię wywodzi się od nazwy irańskiego plemienia Alanów. Może oznaczać z języka bretońskiego "mały kamień" lub "przystojny" albo "harmonia" z języka celtyckiego.

Charakterystyka osób noszących imię Alan

Alany to spokojne dusze, które nie cierpią wdawać się konflikty z otoczeniem. Nieraz to oni są stroną godzącą i zazwyczaj potrafią rozwiązać każdy spór. Nie są aż tak odważni i często rezygnują z walki o własne interesy. Wolą stracić niż podjąć radykalną decyzję, która można zmienić ich poukładane życie. Alany boją się wszelkich zmian i najchętniej oczekują od losu świętego spokoju. Przez taką bierną postawę mogą być odbierani jako niezaradni życiowo, zwłaszcza, że często nie mogą podjąć jednoznacznej decyzji. Niestety, Alanom grozi także łatka pantoflarza, bowiem zazwyczaj kierują się zdaniem partnerek i wierzą, że to one wiedzą najlepiej, lecz nie zawsze może to przynieść im pozytywne konsekwencje, szczególnie w sferze finansowej.
Alany także są bardzo nieśmiali, szczególnie w relacjach damsko-męskich. Nie potrafią jako pierwsi zainicjować spotkania i często wolą czekać na pierwszy krok wykonany ze strony kobiety. W pracy zawodowej zajmują podrzędne stanowiska i obawiają się wszelkich kierowniczych zadań. Wolą podporządkować się innym osobom, ale ich ugodowość może mieć także pozytywne strony. Bezkonfliktowy charakter sprawia, że są lubiani wśród współpracowników, a to wpływa na powszechny szacunek. To mężczyźni, którzy wyjątkowo odnajdują się w rutynowych czynnościach i nie oczekują wielkich awansów.
W stresujących sytuacjach, Alany nie potrafią wykorzystać swoich możliwości i ratują się ucieczką od podjęcia jakichkolwiek decyzji. Wolą przeczekać burzliwy czas, a potem ze spokojem przyjąć konsekwencje problemu. Najchętniej zrzucają na innych obowiązek rozwiązania problemu i chętnie poszukują pomocy wśród najbliższych. Alany wzbudzają, szczególnie w kobietach, instynkt opiekuńczy i nieraz otoczeni są wielką troską ze strony pań. A taka sytuacja sprawia, że odnajdują swoje szczęście, zwłaszcza w relacjach damsko-męskich. Jednak nieraz uważani są za fajtłapy, szczególnie przez innych mężczyzn, lecz to im w niczym nie przeszkadza i wciąż poszukują schronienia pod skrzydłami swoich dobrych aniołów.

Patron imienia

Patronem imienia jest Alan(us) z Auxerre. Według źródeł pochodził z Flandrii, dlatego niektórzy mylili go z Alanem z Lille. Został w XII wieku mianowany pierwszym opatem w Arrivour, zaś w 1152 roku obrano go biskupem w Auxerre. W 1167 roku poprosił o zwolnienie z urzędu i zmarł w 1185 roku w Clairvaux.

Ciekawostki

Imię zostało wprowadzone do Anglii przez Bretończyków po inwazji Normanów na Anglię. W Polsce imię zapożyczono z języka angielskiego i zaczęto nadawać w latach 80. XX wieku.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.