Dzień Korzeni Rodzinnych 2022

Obchody Dnia Korzeni Rodzinnych były 47 dni, czyli 1 miesiąc i 16 dni temu.

W 2022 roku obchody Dnia Korzeni Rodzinnych przypadły na 23 grudnia (piątek).

Wbrew pozorom, nie każdy marzy o tym, by zostać gwiazdą sportu, muzyki, mieć pałac z basenem czy superszybki samochód. Większość zwyczajnych ludzi pragnie po prostu zdrowia, bezpieczeństwa i szczęścia dla bliskich. To pokazuje, jak ważna jest rodzina w naszym życiu. Dzień Korzeni Rodzinnych (Roots Day) to święto, które zachęca do zagłębienia się w historię i dziedzictwo swojej familii.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ciekawa może być przeszłość ich rodziny. Zwłaszcza tutaj w Polsce, kraju o bogatej historii. Może przodek walczył w ważnej bitwie, których przecież stoczyliśmy mnóstwo, dokonał znaczącego odkrycia, albo był zaprzyjaźniony z wybitnym artystą? Decyzje, które kiedyś podjęli nasi dziadkowie, ich przeżycia, miały przecież wpływ na to kim jesteśmy dzisiaj, gdzie mieszkamy itp. Dzień Korzeni Rodzinnych ma za zadanie zainspirować do stworzenia drzewa genealogicznego i zebrania w całość historii familii, każdego jej członka. To przecież nie tylko wiedza o tym, kim byli przodkowe, ale i o tym, jak wyglądał kiedyś świat, jak ludzie radzili sobie z problemami, jak świętowali. W ten sposób można na przykład zdobyć zapomniany przepis na przepyszny placek.

Dzień Korzeni Rodzinnych przypada 23 grudnia, a więc bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem. Trudno o lepszą datę, w końcu to właśnie w święta spotykamy się całymi rodzinami, rozmawiamy przy stole, wspominamy dawne historie. To okazja, by stworzyć wspólnie z familią drzewo genealogiczne, np. przejrzeć stare zdjęcia oraz dokumenty rodzinne. Inny sposób to skorzystanie z danych, jakie znajdziemy w bibliotekach, Urzędach Stanu Cywilnego, archiwach IPN, zakładów pracy czy księgach parafialnych. Sporo informacji skatalogowano w Internecie, istnieją nawet serwisy wyspecjalizowane w tworzeniu drzewa genealogicznego. Zawsze można pobawić się też w „detektywa” i dotrzeć do ludzi, którzy mogą mieć jakieś informacje o naszym pradziadku czy prababci, np. sąsiadów, znajomych z pracy. Z pewnością nie będzie to łatwe zadanie, ale można się pocieszyć, że następne pokolenie będzie miało łatwiej. Dziś mamy telefony, które nagrywają filmy, robią zdjęcia, a wszystko to bez problemu umieścimy w sieci. Nasze dzieci dostaną więc informacje podane na tacy, oczywiście jeśli tylko zostawimy im odpowiednie materiały.

Występowanie Dnia Korzeni Rodzinnych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa23.12.2020Dzień Korzeni Rodzinnych 2020
Czwartek23.12.2021Dzień Korzeni Rodzinnych 2021
Sobota23.12.2023Dzień Korzeni Rodzinnych 2023
Poniedziałek23.12.2024Dzień Korzeni Rodzinnych 2024
Wtorek23.12.2025Dzień Korzeni Rodzinnych 2025
Środa23.12.2026Dzień Korzeni Rodzinnych 2026
Czwartek23.12.2027Dzień Korzeni Rodzinnych 2027
Sobota23.12.2028Dzień Korzeni Rodzinnych 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 23 grudnia