Chociaż u nas najczęściej można go spotkać właśnie w takiej wersji. Podstawa ajerkoniaku to mleko, śmietana, cukier, ubite białka i żółtka jaj. Jest żółty, gęsty i dla wielu pyszny. Można do niego dodać sezonowe przyprawy, np. wanilię, cynamon czy przyprawę piernikową. Alkohole, które dodaje się do ajerkoniaku to brandy, whisky, wódka, rum, burbon.
Pierwsze wzmianki o ajerkoniaku pojawiają się w Ameryce w XVIII wieku. Pomysł wywodzi się jednak z europejskiego drinka posset – zsiadłego mleka połączonego z winem albo piwem, które było popularne w Anglii. To właśnie w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie najczęściej pije się ten napój. Ajerkoniak można bardzo łatwo przerobić na inny likier poprzez dodanie czekolady, cytryny albo kawy. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów, polewy albo lodów. Ajerkoniak może posłużyć jako baza drinków albo deser po obiedzie.
Stwórz własną wersję
Tego dnia możemy uraczyć się po świątecznej kolacji kieliszkiem zakupionego ajerkoniaku albo zrobić własną wersję. Może w wersji z gałką muszkatołową albo kokosem?