Imieniny Aleksandra

👨 Aleksander ♂️

Do najbliższych imienin Aleksandra zostało 170 dni, czyli 5 miesięcy i 17 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Aleksander obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 12 grudnia (czwartek) i 26 lutego (środa).

Pochodzenie imienia

Imię należy do starogreckich imion dwuczłonowych. Pierwsza część składowa wywodzi się od czasownika aléks- 'bronię, wspomagam', a druga od rzeczownika anér - 'mąż, mężczyzna'. Imię oznacza dosłownie 'broniący mężów, troszczący się o mężów'.

Charakterystyka osób noszących imię Aleksander

Aleksander to mężczyzna gotowy do wielkich zmian w swoim życiu. Nieraz podejmuje radykalne decyzje, które znacząco wpływają na jego dalszy los. Jednak zazwyczaj nie ucieka od trudnych decyzji i słynie ze swojego zdecydowania. Nie marnuje życia na ulotne przyjemności, lecz dąży do zdobywania i rozwijania wielu umiejętności, zwłaszcza praktycznych. Wysoko ceni wygodne życie i już od wczesnych lat młodości dąży do uzyskania pewnej stabilizacji życiowej. Ale nie jest materialistą, bowiem wierzy w ponadczasowe wartości moralne oraz etyczne. Nigdy nie zaniedbuje swoich obowiązków i zawsze perfekcyjnie wykonuje postawione przed nim zadania.
Aleksander doskonale wywiązuje się z roli małżonka i ojca. Zawsze znajduje czas dla rodziny i nigdy nie dopuszcza się do zdrady najbliższych. Stawia na głębokie i trwałe relacje, więc nie przepada za gorącymi, lecz krótkimi romansami. Aleksander bardzo dobrze godzi obowiązki rodzinne z osobistymi ambicjami i zazwyczaj osiąga spektakularne sukcesy. Wyróżnia się wielką pracowitością oraz wzbudza powszechny szacunek. To mężczyzna, który przyciąga do siebie wiele wartościowych osób, zwłaszcza kobiet. Lecz on dużą wagę przykłada do charakteru partnerki i poszukuje krystalicznej duszy. Aleksander zawsze kieruje się sprawiedliwością, zwłaszcza w sprawach zawodowych. Dlatego nigdy nie dąży do celu za wszelką cenę.
Aleksander słynie ze swojej elokwencji oraz wszechstronnej wiedzy. To urodzony działacz społeczny, który uwielbia nieść bezinteresowną pomoc potrzebującym. Nigdy nie odmawia pomocy i chętnie dzieli się radami, które zawsze okazują się trafne. Aleksander to mężczyzna o złotym sercu, który bardzo często stawia dobro innych nad swoje. Nie poświęca swoim potrzebom zbyt wiele uwagi, zwłaszcza, że wciąż brakuje jemu czasu dla siebie. Lecz nigdy nie narzeka na swój los i odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu.
Aleksander poszukuje w miłości partnerki, która zachwyci go przymiotami swojej duszy. Szczególną uwagę zwraca na zalety kobiety, zwłaszcza na jej prawdziwą naturę. To mężczyzna, który potrafi zapewnić bezpieczeństwo i szczęście swoim najbliższym.

Patron imienia

W martyrologiach istnieje wiele świętych o imieniu Aleksander. Imię to nosił także Aleksander I, papież, którego pontyfikat przypadał na I wiek naszej ery. Papież został uznany za męczennika, na podstawie informacji o innym męczenniku o tym imieniu, umieszczonym w Martyrologium Rzymskim pod dniem 3 maja, gdzie widniał do 1969 roku.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w połowie XII wieku. W XV wieku zostało spopularyzowane dzięki imieniu nadanego w trakcie chrztu Witoldowi, bratowi Jagiełły. W XV wieku również pojawiła się żeńska forma imienia – Aleksandra. W czasach średniowiecza istniały także następujące formy imienia: Aleksandr, Aleksender, Oleksender i wreszcie Leksander, a nawet Ksender. Również od tego imienia wywodzą się niektóre polskie nazwiska, m.in. Aleksandrowicz Aleksandrowski, Leksandrowski.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.