Imieniny Antoniego

👨 Antoni ♂️

Do najbliższych imienin Antoniego zostało 60 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Antoni obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 13 czerwca (czwartek), 7 listopada (czwartek) i 17 stycznia (piątek).

Pochodzenie imienia

Imię wywodzi się od starożytnego rodu rzymskich plebejuszów Antonii, lub Antonia. Najsłynniejszą postacią z tego rodu był Marcus Antonius, inaczej Marek Antoniusz, najpierw współpracownik, zaś później zaciekły wróg Augusta Oktawiana.

Charakterystyka osób noszących imię Antoni

Antoni to mężczyzna bardzo ambitny, który zawsze dąży do jasno określonego celu. Zazwyczaj własne działanie poddaje chłodnej analizie i zna swoje możliwości, bowiem nigdy nie wysila się na marne. Zawsze osiąga spektakularne sukcesy, które przynoszą powszechną sławę i szacunek.
Antoni stara się być człowiekiem honoru i nigdy nie rzuca słów na wiatr. Gdy składa obietnice, to zawsze dąży do ich spełnienia. A dzięki swojej wytrwałości oraz poświęceniu, zyskuje prawdziwych przyjaciół. To wierny i lojalny towarzysz, który zrobi wiele dla innych, zwłaszcza najbliższych. Nie cierpi fałszywych osób i zazwyczaj potrafi przejrzeć czyjeś zamiary, więc nigdy nie pada ofiarą oszustwa. Antoni to tradycjonalista, który odznacza się dość konserwatywnymi poglądami. Jednak należy do tolerancyjnych mężczyzn i nigdy nie próbuje nikogo przekonać na siłę do swoich racji.
W pracy zawodowej podobnie jak w życiu kieruje się uczciwością oraz sumiennością. W obliczu porażki nie poddaje się, lecz konsekwentnie dąży do celu, jednak nie za wszelką cenę. Wie, że nie warto zmierzać po trupach, a moralność jest o wiele ważniejsza niż spektakularne sukcesy i ogromne pieniądze.
Antoni to mężczyzna, który dużą wagę przykłada do wykształcenia i szczególnie dba o własny rozwój intelektualny. Najczęściej kształci się przez całe życie i odczuwa z nauki prawdziwą satysfakcję. Również w życiu uczuciowym, poszukuje kobiety o szerokich horyzontach myślowych i nie zdecyduje się na związek z piękną kobietą, lecz niemądrą. Antoni w kobietach poszukuje olśniewającego rozumu i wspaniałych zalet duszy. I tylko taka kobieta usidli na długo serce tego mężczyzny.
Niestety, Antoni słabo wywiązuje się w roli ojca i męża. Często żyje we własnym świecie, pełnym filozoficznych rozważań i przez to może sprawiać wrażenie wiecznego marzyciela. Nie lubi obowiązków domowych i uważa, że prozaiczne czynności nie są godne jego osoby. Partnerka musi należeć do cierpliwych kobiet, bowiem Antoni ucieka od domowych spraw i poszukuje spokoju ducha wśród książek, zwłaszcza naukowych. Jego pokój jest także samotnią od światowego zgiełku i w tym miejscu najchętniej odpoczywa.

Patron imienia

Patronem imienia jest Antoni Pustelnik, urodzony w 251 roku w Keman, w Środkowym Egipcie. W dwudziestym roku życia nawrócił się na wiarę chrześcijańską i po rozdaniu majątku biednym, rozpoczął życie pustelnika nieopodal rodzimej wioski. Następnie przeniósł się do groty grzebalnej na Pustyni Libijskiej, gdzie stoczył walki z pokusami. Kolejnym etapem życia było zamieszkanie w ruinach opustoszałego zameczku. W 305 roku zaczął przyjmować swoich uczniów i od tej pory pustynia zaczęła się zapełniać celkami eremitów. Według tradycji zmarł 17 stycznia 356 i w tym dniu wspominały go martyrologia zachodnie i synaksaria Kościołów wschodnich. Jego grób został utrzymany w tajemnicy, zgodnie z jego życzeniem. W czasach Justyniana odnaleziono jego relikwie i przekazano je najpierw do Aleksandrii, następnie do Konstantynopola, a pod koniec XI wieku do południowej Francji, gdzie później były przedmiotem sporów. Święty Antoni jest patronem między innymi ogniska domowego, chorych oraz chroni przed pożarem.

Ciekawostki

Imię Antoni pojawiło się w Polsce w połowie XIII wieku, w następujących formach: Antoni, Jantoni, Anton, Janton, Antonek, Antoniec, Antosz i Jantosz, Antusz. Od tego imienia pochodzą również nazwiska typu Antonowicz, Antoniewicz, Antosiewicz. W Polsce używa się najczęściej rzymskiej formy imienia Antoniusz, zaś Antoni funkcjonuje tylko jako imię chrześcijańskie. Na polskim gruncie nie zostało przyjęte imię Antonin, choć w Czechach ta forma jest podstawowym imieniem.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.