Imieniny Beaty

👩 Beata ♀️

Do najbliższych imienin Beaty zostało 138 dni, czyli 4 miesiące i 15 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Beata obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 6 września (piątek) i 8 marca (sobota).

Pochodzenie imienia

Imię Beata pochodzi od łacińskiego słowa „beata”, oznaczającego „błogosławiona, szczęśliwa, przynosząca szczęście”. Również istnieje tłumaczenie, wywodzące się z greckiego słowa "beatus" , co oznacza "walczącą”.

Charakterystyka osób noszących imię Beata

Beaty należą do niespokojnych dusz, które nie potrafią zaznać chwili spokoju. Kobiety o tym imieniu uwielbiają aktywnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Beaty wyróżniają się charyzmą oraz dużą dozą asertywności. Choć posiadają ogromną dawkę energii, to nie marnują ją na przyziemne przyjemności. Beaty posiadają szlachetne serce i często niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym. To sprawia, że czują się potrzebne oraz docenione. Jednak zbyt często Beaty są obarczane dużą ilością obowiązków i przez co czują, że wpadają w pewną rutynę. A brak chwili odpoczynku i lenistwa szybko może doprowadzić do zmęczenia psychicznego i fizycznego.
Beaty lubią spędzać czas na łonie natury i w czasie długich spacerów odzyskują spokój. Jednak nie stronią od spotkań towarzyskich, bowiem przyjaciele cenią ich dobroć oraz poświęcenie. Kobiety o tym imieniu posiadają wrodzoną intuicję, która nieraz pomaga w rozwiązywaniu problemów. Ale czasami ich złote serce może zostać wykorzystane przez otoczenie. Osoby bez skrupułów lub egoistyczne często próbują narzucić Beatom własną wolę i zmuszają je do podejmowania różnych decyzji. Bez pomocy najbliższych, Beaty mogą paść ofiarą manipulacji lub najróżniejszych oszustw.
Beaty mają tendencję do zamartwiania się opinią publiczną. Często popadają w nieprawdziwe kompleksy, które mogą zaważyć na dalszym ich rozwoju. Zdarzają się sytuacje, gdy Beaty czują się gorsze od innych osób, zwłaszcza w przypadku poniesionych porażek. Kobiety o tym imieniu uważają, że każdy człowiek jest dobry i rzadko podejrzewają kogoś o złe intencje. Lecz taka naiwność może przynieść przykre konsekwencje.
Beaty potrafią kochać całym sercem i zazwyczaj kierują się tylko emocjami. W przypadku tych kobiet, rozum zajmuje drugie miejsce przed uczuciami, które często decydują o ostatecznym wyborze. Beaty są doskonałymi żonami, matkami oraz przyjaciółkami, ale pod warunkiem, że spotkają odpowiednie osoby. To one sprawiają, że odzyskują wiarę we własne możliwości i potrafią odnieść sukces nie tylko w życiu rodzinnym, ale także zawodowym. Jednak zawsze przywiązują ogromną wagę do domowego ogniska i tu czują się najszczęśliwsze.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Beata z Sens. Według źródeł wraz z bratem, Sanckcjanem, przybyła do tej miejscowości położonej w Hiszpanii. Poniosła męczeńską śmierć z rąk zwolenników cesarza Aureliana 29 czerwca 277 roku. Ciało jej pochowano za miastem i w miejscu pochówku wkrótce wybudowano kaplicę. Kult świętej przetrwał do naszych czasów i wciąż jest czczona w Sens. Najprawdopodobniej nie należy ją utożsamiać z inną św. Beatą, występującą w Martyrologium Rzymskim od 1584 jako Benedykta.

Ciekawostki

W Polsce imię znane jest od XIV wieku jako Biejata (1392), Biata, Bieta, Biejta. Używane były spieszczenia: Biejatka (1389), Bietka (1360), Biechna (1418). Bieta występuje także jako skrócenie imienia Elżbieta. W dziejach Polski znana jest Beata z Kościeleckich (1515-1576), żona Eliasza Ostrogskiego, a matka Halszki (Elżbiety) z Ostroga.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.