Imieniny Bogdana

👨 Bogdan ♂️

Imieniny Bogdana są dzisiaj.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Bogdan obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 19 marca (wtorek) i 17 lipca (środa).

Pochodzenie imienia

Bogdan to jedyne w językach słowiańskich imię złożone, z imiesłowem biernym (-dan) w części drugiej. Według niektórych naukowców, imię zostało przejęte przez Słowian od irańskich Scytów, z zastąpieniem imiesłowu irańskiego data- w części drugiej przez równoznaczny imiesłów słowiański dan (od czasownika dati 'dać'). Istnieje także hipoteza mówiąca, że imiona słowiańskie, z wyrazem bogo- w części pierwszej, są naśladownictwem odpowiednich imion irańskich z czasów V - IV wieku przed Chrystusem. Imię dosłownie oznacza „dany przez Boga”.

Charakterystyka osób noszących imię Bogdan

Bogdan to mężczyzna, który ogromną wagę przykłada do ciepła ogniska domowego. Uwielbia spędzać czas w zaciszu domowym i niechętnie wychodzi poza swoje terytorium. Dom traktuje jako samotnię lub wyspę od światowego zgiełku i w tym miejscu odnajduje spokój ducha. Ceni sobie beztroskie oraz wygodne życie, więc zazwyczaj koncentruje swoje wysiłki na zdobycie dużego majątku. Zawsze dąży do osiągnięcia stabilizacji życiowej i boi się radykalnych zmian w swoim życiu. Jednak nie jest tylko materialistą, bowiem również poszukuje drogi do rozwoju duchowego.
Bogdan posiada bardzo wrażliwe serce i zazwyczaj przejmuje się opiniami otoczenia. Nie potrafi szybko wybaczyć i długo rozdrapuje stare rany na duszy. Chciałby uchodzić za idealnego mężczyznę, lecz gdy usłyszy niepochlebną ocenę na swój temat, to może wpaść w depresyjny nastrój.
Nie lubi rozwiązywać problemów i zazwyczaj zrzuca na innych odpowiedzialność za podjętą decyzję. Nie cierpi wszelkich zmian i nie poświęca czasu na zamartwianie swojej duszy. Często sprawia wrażenie, że nie przejmuje się niczym, zwłaszcza, że odbierany jest jako niepoprawny optymista. To człowiek, który dąży do zachowania wewnętrznej równowagi, a każda zmiana niesie ze sobą ryzyko niekontrolowanego chaosu.
Bogdan czasami nie może zdecydować się na określenie celu swojego życia. Nie zawsze ma wielkie ambicje i cieszy się z tego co posiada. Jest zdolny do poświęcenia, ale pod warunkiem, że to przyniesie wymierne korzyści. Nie przywiązuje się do jednego miejsca pracy i często poszukuje idealnego zawodu. Jednak zazwyczaj spełnia się w czasie prowadzenia własnego biznesu, lecz zanim zdecyduje się na usamodzielnienie, to musi minąć bardzo długi okres czasu.
Bogdan zaskakuje swoim dojrzałym myśleniem. Już od wczesnych lat porusza zbyt poważne do wieku tematy i interesuje się różnymi dziedzinami wiedzy. Poważnie podchodzi do obowiązków i poszerza swoje horyzonty myślowe. W miłości szuka partnerki, która będzie podejmowała za niego decyzje i nieraz pokieruje jego poczynaniami. To wierny przyjaciel, a także wspaniały mąż i ojciec. Doskonale wypełnia swoje obowiązki związane z rolami społecznymi i potrafi zapewnić szczęście rodzinie. Ale pod warunkiem, że będzie przygotowany na różne sytuacje życiowe.

Ciekawostki

W czasach średniowiecznych najczęściej występowała forma imienia Bodgan lub Bogodan. W wymowie ruskiej (staroukraińskiej) od XIV wieki imię brzmiało Bohdan i ta forma dostała się także do języka polskiego. Obok imienia męskiego pojawia się, choć rzadko, żeńska forma – Bogdana. Prawdopodobnie od tego imienia wywodzi się wyraz bogdanek, bogdanka, oznaczający „kochanek, kochanka”. Imię także pojawia się w nazwiskach, na przykład Bogdanowicz, i Bohdanowicz, Bogdanowski, Bogdański. W staropolskiej mowie istniało imię Bogodał, Bogdał, które formalnie o wiele lepiej odpowiada imieniu łacińskiemu, niż Bogdan. Najsłynniejszą postacią historyczną o tym imieniu był Bohdan Chmielnicki.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.