Imieniny Bogumiły

👩 Bogumiła ♀️

Do najbliższych imienin Bogumiły zostało 29 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Bogumiła obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 20 grudnia (piątek), 13 stycznia (poniedziałek) i 10 czerwca (wtorek).

Pochodzenie imienia

Bogumiła należy do staropolskich imion żeńskich. Imię złożone jest z dwóch członów Bog („los, dola, szczęście”) oraz – miła („miła). Imię dosłownie oznacza: „miła Bogu”, lecz pierwotnie odnosiło się do tej, „której los sprzyja”. Pierwsze wzmianki o tym imieniu pojawiły się w źródłach z XIII wieku. Męską formą imienia jest Bogumił, Bogmił lub Bogmieł.

Charakterystyka osób noszących imię Bogumiła

Bogumiły zgodnie ze znaczeniem imienia wyróżniają się spokojnym i miłym usposobieniem. Kobiety o tym imieniu zawsze pogodnie podchodzą do życia oraz odczuwają radość z każdej chwili. Ich delikatny charakter oraz wrażliwość działają jak kojący balsam na wszelkie konflikty. To Bogumiły potrafią pogodzić ze sobą zwaśnione strony. Serca kobiet o tym imieniu odznaczają się szlachetnością oraz lojalnością wobec najbliższych. Bogumiły są wiernymi przyjaciółkami i towarzyszkami życia. Dlatego nie mogą narzekać na samotność, gdyż spotykają na swojej drodze prawdziwych przyjaciół. Należą do spokojnych osób, choć w głębi duszy marzą o szalonych przygodach, zwłaszcza w sferze miłosnej. Otoczenie postrzega Bogumiły jako delikatne kobiety, lecz one czasami pragną pokazać swoją siłę oraz odwagę.
W zachowaniu Bogumił można dostrzec pragmatyczne podejście do życia, oparte na rozsądku i trzeźwości myślenia. Zawsze starają się twardo stąpać po ziemi, lecz w przypływie chwili potrafią pobujać w obłokach. Bogumiły należą do tolerancyjnych osób i szanują wszelkie odmienne poglądy oraz postawy. Jednak to nie znaczy, że nie potrafią bronić własnego zdania, gdyż w dyskusji zawsze używają argumentów trudnych do pokonania.
Bogumiły są ambitne, zarówno w pracy zawodowej jak i w życiu rodzinnym. To one przejmują inicjatywę, lecz także wymagają poświęcenia od swoich współpracowników. Pracowitość oraz talent umożliwiają Bogumiłom odniesie spektakularnego sukcesu, który może stać się przyczyną zazdrości otoczenia. W przypadku porażek, nie zniechęcają się i próbują walczyć ze wszelkimi problemami. Wydaje się, że Bogumiły są pewne siebie, lecz w głębi duszy odczuwają niepewność oraz nieśmiałość. Jednak pod starannym ubiorem i uśmiechem próbują zakryć wszelkie wątpliwości. Dlatego tak często dążą do wyznaczonego celu i starannie dbają o własny rozwój. To kobiety o licznych przymiotach ducha, których przyjaźń i miłość mogą stać się bezcennym skarbem.

Patron imienia

Nie istnieje żadna święta i błogosławiona o tym imieniu. Bogumiły zazwyczaj uznają patronat bł. Bogumiła z Dobrowa. Błogosławiony urodził się w 1135 roku w Koźminie. Bogumił był arcybiskupem gnieźnieńskim, ale wybrał życie pustelnika na wyspie rzeki Warty. W tym miejscu odprawiał msze i kazania dla wiernych. W ikonografii bł. Bogumił przedstawiany jest w pontyfikalnym stroju biskupim z krzyżem w ręku. Czasami ukazywany, trakcie przechodzenia przez rzekę. Jego atrybutem jest ryba.

Ciekawostki

Imię występuje w „Sielankach" B. Zimorowicza i w wierszach A. Morsztyna.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.