W zachowaniu Bogumił można dostrzec pragmatyczne podejście do życia, oparte na rozsądku i trzeźwości myślenia. Zawsze starają się twardo stąpać po ziemi, lecz w przypływie chwili potrafią pobujać w obłokach. Bogumiły należą do tolerancyjnych osób i szanują wszelkie odmienne poglądy oraz postawy. Jednak to nie znaczy, że nie potrafią bronić własnego zdania, gdyż w dyskusji zawsze używają argumentów trudnych do pokonania.
Bogumiły są ambitne, zarówno w pracy zawodowej jak i w życiu rodzinnym. To one przejmują inicjatywę, lecz także wymagają poświęcenia od swoich współpracowników. Pracowitość oraz talent umożliwiają Bogumiłom odniesie spektakularnego sukcesu, który może stać się przyczyną zazdrości otoczenia. W przypadku porażek, nie zniechęcają się i próbują walczyć ze wszelkimi problemami. Wydaje się, że Bogumiły są pewne siebie, lecz w głębi duszy odczuwają niepewność oraz nieśmiałość. Jednak pod starannym ubiorem i uśmiechem próbują zakryć wszelkie wątpliwości. Dlatego tak często dążą do wyznaczonego celu i starannie dbają o własny rozwój. To kobiety o licznych przymiotach ducha, których przyjaźń i miłość mogą stać się bezcennym skarbem.
Nie istnieje żadna święta i błogosławiona o tym imieniu. Bogumiły zazwyczaj uznają patronat bł. Bogumiła z Dobrowa. Błogosławiony urodził się w 1135 roku w Koźminie. Bogumił był arcybiskupem gnieźnieńskim, ale wybrał życie pustelnika na wyspie rzeki Warty. W tym miejscu odprawiał msze i kazania dla wiernych. W ikonografii bł. Bogumił przedstawiany jest w pontyfikalnym stroju biskupim z krzyżem w ręku. Czasami ukazywany, trakcie przechodzenia przez rzekę. Jego atrybutem jest ryba.
Imię występuje w „Sielankach" B. Zimorowicza i w wierszach A. Morsztyna.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.