Imieniny Bronisławy

👩 Bronisława ♀️

Do najbliższych imienin Bronisławy zostały 254 dni, czyli 8 miesięcy i 11 dni.

Bronisława obchodzi swoje imieniny najczęściej 1 września (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Imię Bronisława jest pochodzenia słowiańskiego i wywodzi się od imienia męskiego Bronisław. Imię oznacza: „ta, która broni sławy”. Imię zostało poświadczone w XII-wiecznych źródłach.

Charakterystyka osób noszących imię Bronisława

Bronisławy to kobiety, które dążą do stabilizacji życiowej. Na pierwszym miejscu zawsze stawiają dobro rodziny i przyjaciół, gdyż cenią sobie bliskie związki uczuciowe. Bronisławy posiadają dobrze rozwiniętą intuicję, która nieraz prowadzi je przez życie. To kobiety, które wyróżniają się ogromną zmysłowością oraz wrażliwością. Zawsze wiedzą o problemach innych osób i niosą pomoc potrzebującym. Ale przede wszystkim są taktowne i tego wymagają od otoczenia. Nie lubią rozmawiać o własnych kłopotach i skrywają w duszy wiele tajemnic. Jednak przed bliskimi nie mają żadnych oporów przed poruszaniem intymnych tematów.

Bronisławy nie marnują czasu, bowiem uważają, że każdy moment jest doskonałą okazją do rozwoju. Dlatego tak wytrwale dążą do osiągnięcia sukcesu lub poznawania nowych rzeczy. Potrafią doskonalić swoje umiejętności w prawie każdej dziedzinie zawodowej. Zawsze realizują powierzone im zadania i mają ogromne poczucie obowiązku. Znajomi uważają Bronisławy za warte zaufania i przyjaźni, gdyż one zawsze znajdują chwilę czasu dla najbliższych. A dzięki swojej mądrości i inteligencji emocjonalnej, przyciągają do siebie wielu wartościowych ludzi. To spokój ducha sprawia, że Bronisławy wprowadzają harmonię oraz życzliwość.

Bronisławy zawsze wiernie kochają swoich partnerów. Nie potrafią oszukiwać, zdradzać i ranić bliskich osób. Dlatego dokładnie wybierają przyszłego partnera na całe życie. To kobiety, które potrafią przychylić nieba, aby małżonek czuł się szczęśliwy. Bronisławy również mają wysoko rozwinięty instynkt opiekuńczy. Uwielbiają opiekować się dziećmi, potrzebującymi oraz zwierzętami. A dobroć ich serca sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi. To kobiety, które nie poddają się i zawsze stają do walki z problemami. Jednak czasami to one potrzebują pomocy, ale przez wrodzoną skromność, głęboko skrywają wszelkie problemy przed światem. Dlatego tak ważna jest postawa prawdziwych przyjaciół i rodziny, bowiem dzięki nim Bronisławy czują szczęśliwe oraz potrzebne. Niewątpliwie, kobiety o tym imieniu znają wartość przyjaźni i miłości, które traktują jako największe i najważniejsze skarby w życiu.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Bronisława, zajmująca główne miejsca w gronie świętych i błogosławionych narodowych. Błogosławiona urodziła się około 1200 roku i szybko wstąpiła do norbertanek na Zwierzyńcu pod Krakowem, w czasach gdy życie zakonne rozkwitało blaskiem duchowości. W czasie zarazy w 1224 roku, z wielkim zaangażowaniem służyła chorym, rozdawała leki i ubrania, karmiła głodnych. W trakcie najazdu tatarskiego w 1241 roku, mniszki ukryły się wśród zalesionych skał, które od tej chwili noszą nazwę Skał Panieńskich, zaś klasztor został splądrowany i spalony. Jednak siostry z Bronisławą na czele, zawsze niosły pomoc ofiarom wojny. W najtrudniejszych chwilach, św. Bronisława udawała się do pustelni na wzgórzu Sikornik, gdzie oddawała się modlitwom i medytacjom. W tym miejscu również miała widzenie Chrystusa, który obiecał jej: "Bronisławo, krzyż mój jest twoim, lecz i chwała moja twoją będzie". Jej kult rozpoczął się wkrótce po jej śmierci w 1259 roku, zaś grób św. Bronisławy został odnaleziony dopiero w 1604 roku. Wokół jej postaci powstało wiele legend, na przykład, że to rój pszczół wskazał miejsce jej pochówku, a dokładnie szczelinę, w której umieszczona była skrzynka z jej szczątkami.

Ciekawostki

Pierwszy człon imienia Bronisława zawiera element broni-, który jest tematem infinitywu-aorystu od słowa bronić (por. staro-cerkiewno-słowiańskie brani-ti). o tej samej kategorii należą też imiona: Wroci-sław, sch. Wrati-mir, czes. Vrati-voj.
W ikonografii Błogosławiona Bronisława przedstawiana jest w białym habicie, czasami klęcząca przed Chrystusem, trzymającym krzyż lub przed Trójcą Przenajświętszą. Jej atrybutem jest lilia.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.