Imieniny Daniela

👨 Daniel ♂️

Do najbliższych imienin Daniela zostało 139 dni, czyli 4 miesiące i 17 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Daniel obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 21 lipca (niedziela), 10 października (czwartek), 10 grudnia (wtorek), 3 stycznia (piątek) i 16 lutego (niedziela).

Pochodzenie imienia

Daniel to imię biblijne złożone: dani-y-al lub dan-i-el 'Bóg osądził'. Według tekstów akadyjskich imię oznacza 'potężny jest mój Bóg'. W tłumaczeniu greckim Biblii imię zapisywane jest jako Daniel i Daniil, skąd wraz z chrześcijaństwem obrządku wschodniego przeszło się na tereny słowiańskie. Wśród zachodnich Słowian imię funkcjonowało jako Daniel, zaś u wschodnich i południowych jako - Daniło, Danyło, Daniel.

Charakterystyka osób noszących imię Daniel

Daniel to mężczyzna, który ceni sobie więzi z rodziną. Nie lubi opuszczać gniazda rodzinnego i wśród najbliższych czuje się najlepiej. To człowiek-domator, który najchętniej spędzałby czas w swojej samotni. Jednak to nie oznacza, ze jest samotnikiem, gdyż lubi towarzystwo swoich przyjaciół. Najczęściej szuka towarzystwa mądrych i doświadczonych osób, bowiem dzięki nim rozwija swoją osobowość. W życiu kieruje się mocnymi wartościami moralnymi i często porywami serca. Ale co ciekawe, dzięki emocjom potrafi podjąć trafne decyzje. Daniel posiada dobrze rozwinięty instynkt opiekuńczy, gdyż od wczesnych lat opiekuje się innymi osobami oraz zwierzętami. Nigdy nie przejdzie obojętnie wobec potrzebujących i odda wszystko aby najbliżsi mogli odzyskać spokój. To mężczyzna gotowy do wielkich poświęceń i nieraz rezygnuje z własnych ambicji dla dobra otoczenia.
W pracy zawodowej, Daniel poszukuje twórczych zajęć, gdyż czuje się źle w trakcie rutynowych czynności. Ceni sobie dobre relacje towarzyskie i zazwyczaj to on jest stroną godzącą waśnione strony. Nigdy nie posunie się do zdrady lub fałszywych działań, tak więc słynnie ze swojej uczciwości oraz sprawiedliwości. Znany jest ze swojej krystalicznej duszy, a taka postawa wzbudza powszechny podziw i szacunek.
Daniel to osoba, która wierzy zawsze w dobroć człowieka. Zazwyczaj szybko wybacza i zapomina o wyrządzonych krzywdach. Nie jest mściwy i raczej nie zwraca uwagi na niesprawiedliwe oceny jego postępowania. Daniel to urodzony filantrop i altruista, który zawsze będzie wspierał osoby znajdujące się w potrzebie. Żyje według własnych przekonań i nie zmienia swojego zdania pod wpływem otoczenia. To ostoja moralności, gdyż na pierwszym miejscu stawia nieśmiertelne wartości.
W życiu uczuciowym poszukuje partnerki, która podobnie jak on, odznacza się szlachetnością serca. Nie szuka wrażeń miłosnych i często czeka na miłość swojego życia. Nie przepada za flirtami i dąży do osiągnięcia stabilizacji uczuciowej. Zazwyczaj szybko składa propozycję małżeństwa, gdyż uważa, że zbyt długie oczekiwanie jest zbędne. Nie lubi gierek miłosnych i zawsze gra w otwarte karty. Ale gdy pozna miłość swojego życia, to potrafi zapewnić szczęście rodzinie. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, lecz oczekuje pewnego wsparcia ze strony kobiety. Często uważa, że związek powinien opierać się na zrozumieniu dusz i głębokiej przyjaźni.

Patron imienia

Patronem imienia jest Daniel, prorok. Według Biblii był synem jakiejś nie znanej bliżej rodziny judzkiej i w trzecim roku panowania króla Jojakima wywieziono go wraz z innymi do Babilonu. Zawsze żył według mądrości i obyczajów żydowskich i w zamian za wierną postawę Bóg obdarzył go darem mądrości oraz rozeznania. Po wyzwoleniu, gdy przystępowano do odbudowy świątyni, pozostał w Babilonii, w celu otoczenia opieką wyznawców judaizmu i obrony interesów swego narodu. W niektórych krajach (na przykład Karyntia, Tyrol, Carrara) długo uchodził za patrona górników.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w 1390 roku. Jednak z każdym wiekiem traciło na popularności. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się prawosławnych oraz unitów. W Polsce imię występowało w następujących formach: Daniel, Danil, w zdrobnieniach Danik, Daniek. Na wschodzie Daniło, Deniło, Daniłka oraz w skróceniach Daniek, Dańko.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.