W pracy zawodowej, Daniel poszukuje twórczych zajęć, gdyż czuje się źle w trakcie rutynowych czynności. Ceni sobie dobre relacje towarzyskie i zazwyczaj to on jest stroną godzącą waśnione strony. Nigdy nie posunie się do zdrady lub fałszywych działań, tak więc słynnie ze swojej uczciwości oraz sprawiedliwości. Znany jest ze swojej krystalicznej duszy, a taka postawa wzbudza powszechny podziw i szacunek.
Daniel to osoba, która wierzy zawsze w dobroć człowieka. Zazwyczaj szybko wybacza i zapomina o wyrządzonych krzywdach. Nie jest mściwy i raczej nie zwraca uwagi na niesprawiedliwe oceny jego postępowania. Daniel to urodzony filantrop i altruista, który zawsze będzie wspierał osoby znajdujące się w potrzebie. Żyje według własnych przekonań i nie zmienia swojego zdania pod wpływem otoczenia. To ostoja moralności, gdyż na pierwszym miejscu stawia nieśmiertelne wartości.
W życiu uczuciowym poszukuje partnerki, która podobnie jak on, odznacza się szlachetnością serca. Nie szuka wrażeń miłosnych i często czeka na miłość swojego życia. Nie przepada za flirtami i dąży do osiągnięcia stabilizacji uczuciowej. Zazwyczaj szybko składa propozycję małżeństwa, gdyż uważa, że zbyt długie oczekiwanie jest zbędne. Nie lubi gierek miłosnych i zawsze gra w otwarte karty. Ale gdy pozna miłość swojego życia, to potrafi zapewnić szczęście rodzinie. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, lecz oczekuje pewnego wsparcia ze strony kobiety. Często uważa, że związek powinien opierać się na zrozumieniu dusz i głębokiej przyjaźni.
Patronem imienia jest Daniel, prorok. Według Biblii był synem jakiejś nie znanej bliżej rodziny judzkiej i w trzecim roku panowania króla Jojakima wywieziono go wraz z innymi do Babilonu. Zawsze żył według mądrości i obyczajów żydowskich i w zamian za wierną postawę Bóg obdarzył go darem mądrości oraz rozeznania. Po wyzwoleniu, gdy przystępowano do odbudowy świątyni, pozostał w Babilonii, w celu otoczenia opieką wyznawców judaizmu i obrony interesów swego narodu. W niektórych krajach (na przykład Karyntia, Tyrol, Carrara) długo uchodził za patrona górników.
Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w 1390 roku. Jednak z każdym wiekiem traciło na popularności. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się prawosławnych oraz unitów. W Polsce imię występowało w następujących formach: Daniel, Danil, w zdrobnieniach Danik, Daniek. Na wschodzie Daniło, Deniło, Daniłka oraz w skróceniach Daniek, Dańko.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.