Imieniny Dawida

👨 Dawid ♂️

Imieniny Dawida były 6 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Dawid obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 15 lipca (poniedziałek), 29 grudnia (niedziela) i 1 marca (sobota).

Pochodzenie imienia

Dawid to imię biblijne, pochodzące od hebrajskiego słowa dud 'kochanie' czy dod 'kochania godny'. W Europie imię to stało się bardzo popularne po czasach reformacji, zaś obecnie jest częstym imieniem nadawanym w krajach protestanckich.

Charakterystyka osób noszących imię Dawid

Dawid to mężczyzna, który wysoko ceni honorowe zachowania i nigdy nie dopuści się do zdrady. To człowiek, który wyróżnia się manierami oraz kulturalnym sposobem życia. Uwielbia otaczać się pięknymi przedmiotami i przykłada ogromną wagę do eleganckiego ubioru. To człowiek o szerokich horyzontach myślowych i wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Dawid lubi podróżować i odrywać nowe tereny. Posiada niebanalną osobowość i wszechstronne zainteresowania. Nie ogranicza się do jednej dziedziny wiedzy, ale zawsze poszukuje nowych dróg rozwoju osobistego.
Dawid to mężczyzna kreatywny i twórczy, który odczuwa nudę w czasie wykonywania rutynowych czynności. Lubi spędzać czas w towarzystwie, ale pod warunkiem, że grono znajomych składa się z inteligentnych osób. Nie lubi marnować życia na ulotne przyjemności i woli koncentrować swoje wysiłki na zdobywanie doświadczenia życiowego. Umiejętnie potrafi wykorzystać swoje zalety, tak więc najczęściej odnosi spektakularne sukcesy. Nie poddaje się w wyniku porażki i odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. To człowiek wytrwały, sumienny i niezwykle odpowiedzialny.
Niestety, mimo licznych zalet, często ma poczucie niskiej wartości i może mieć tendencję do porównywania się z innymi mężczyznami. Dopiero w dojrzałym wieku odzyskuje pewność siebie i gotowy jest do stawienia czoła problemom. Dawid posiada talent biznesowy i nieraz spełnia się jako przedsiębiorca. Jednak na początku drogi zawodowej potrzebuje wyjątkowego wsparcia ze strony najbliższych.
Dawid w życiu kieruje się logiką i chłodną analizą, bowiem na drugim miejscu stawia emocje. Raczej nie słucha się głosu serca, lecz ufa rozsądkowi. To urodzony altruista, który gotowy jest do niesienia bezinteresownej pomocy i nieraz żywo interesuje się problemami najbliższych. Zawsze wspiera dobrą radą, która zazwyczaj okazuje się niezwykle trafna.
W życiu uczuciowym, Dawid poszukuje stabilizacji i nie przepada za szalonymi romansami. Wobec kobiet zachowuje rezerwę, ale gdy na swojej drodze spotka prawdziwą miłość, to otwiera przed nią tajemnice serca. Obawia się odrzucenia ze strony wybranki i przez to nieraz może zachowywać się zaborczo. Może mieć tendencje do ogranicza wolności partnerki, ale wraz z rozwojem miłości, zaczyna traktować kobietę z większym zaufaniem. To dobry mąż i ojciec, lecz pod warunkiem, że spotka kobietę cierpliwą i w całości oddaną rodzinie.

Patron imienia

Patronem imienia jest Dawid, biblijny król oraz twórca monarchii żydowskiej. Urodził się prawdopodobnie w drugiej połowie XI wieku przed Chrystisem w Betlejem, na terenie zajmowanym przez pokolenie Judy. Wcześniej nazywał się może Baalhanan (Elkanan). Jego ojciec, Jesse, był Efraimitą i utrzymywał kontakty z prorokiem Samuelem. Gdy niezadowolony z rządów Saula, Samuel rozglądał się za następcą, wybór padł na młodego Dawida. W Martyrologium Rzymskim wspominano go w dniu 29 grudnia. Na Wschodzie obowiązywały inne grudniowe terminy: 22 (Ormianie), 9 (Koptowie), 2 (Melchici), niedziela po Bożym Narodzeniu (Grecy).

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w 1277 roku. Imię częściej występowało na ziemiach ruskich (w Kościele Wschodnim imiona biblijne zawsze były popularne) oraz wśród polskich Ormian. Najczęściej imię nadawano w formie: Dawid, Dawidek, Dachno, Daszek.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.