Dawid to mężczyzna kreatywny i twórczy, który odczuwa nudę w czasie wykonywania rutynowych czynności. Lubi spędzać czas w towarzystwie, ale pod warunkiem, że grono znajomych składa się z inteligentnych osób. Nie lubi marnować życia na ulotne przyjemności i woli koncentrować swoje wysiłki na zdobywanie doświadczenia życiowego. Umiejętnie potrafi wykorzystać swoje zalety, tak więc najczęściej odnosi spektakularne sukcesy. Nie poddaje się w wyniku porażki i odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. To człowiek wytrwały, sumienny i niezwykle odpowiedzialny.
Niestety, mimo licznych zalet, często ma poczucie niskiej wartości i może mieć tendencję do porównywania się z innymi mężczyznami. Dopiero w dojrzałym wieku odzyskuje pewność siebie i gotowy jest do stawienia czoła problemom. Dawid posiada talent biznesowy i nieraz spełnia się jako przedsiębiorca. Jednak na początku drogi zawodowej potrzebuje wyjątkowego wsparcia ze strony najbliższych.
Dawid w życiu kieruje się logiką i chłodną analizą, bowiem na drugim miejscu stawia emocje. Raczej nie słucha się głosu serca, lecz ufa rozsądkowi. To urodzony altruista, który gotowy jest do niesienia bezinteresownej pomocy i nieraz żywo interesuje się problemami najbliższych. Zawsze wspiera dobrą radą, która zazwyczaj okazuje się niezwykle trafna.
W życiu uczuciowym, Dawid poszukuje stabilizacji i nie przepada za szalonymi romansami. Wobec kobiet zachowuje rezerwę, ale gdy na swojej drodze spotka prawdziwą miłość, to otwiera przed nią tajemnice serca. Obawia się odrzucenia ze strony wybranki i przez to nieraz może zachowywać się zaborczo. Może mieć tendencje do ogranicza wolności partnerki, ale wraz z rozwojem miłości, zaczyna traktować kobietę z większym zaufaniem. To dobry mąż i ojciec, lecz pod warunkiem, że spotka kobietę cierpliwą i w całości oddaną rodzinie.
Patronem imienia jest Dawid, biblijny król oraz twórca monarchii żydowskiej. Urodził się prawdopodobnie w drugiej połowie XI wieku przed Chrystisem w Betlejem, na terenie zajmowanym przez pokolenie Judy. Wcześniej nazywał się może Baalhanan (Elkanan). Jego ojciec, Jesse, był Efraimitą i utrzymywał kontakty z prorokiem Samuelem. Gdy niezadowolony z rządów Saula, Samuel rozglądał się za następcą, wybór padł na młodego Dawida. W Martyrologium Rzymskim wspominano go w dniu 29 grudnia. Na Wschodzie obowiązywały inne grudniowe terminy: 22 (Ormianie), 9 (Koptowie), 2 (Melchici), niedziela po Bożym Narodzeniu (Grecy).
Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w 1277 roku. Imię częściej występowało na ziemiach ruskich (w Kościele Wschodnim imiona biblijne zawsze były popularne) oraz wśród polskich Ormian. Najczęściej imię nadawano w formie: Dawid, Dawidek, Dachno, Daszek.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.