Filip nie należy do pesymistów, ale z radością podchodzi do życia i ludzi. To on wnosi szczęście i potrafi poprawić humor największym ponurakom. Jednak pod jego słonecznym uśmiechem nieraz skrywa się burza emocji, która targa jego duszę. Często czuje się rozdarty między oczekiwaniami społeczeństwa a własnymi potrzebami. Zazwyczaj marzy o szalonych przygodach i dlatego tak uwielbia podróżować. Filip należy do szczególnego rodzaju ludzi, dla których każdy jest ważnym towarzyszem. Nie ocenia pochopnie i zazwyczaj zachowuje się tolerancyjnie wobec odmiennych poglądów. Ceniony jest za swoją mądrość, bowiem on sam jest zawsze gotowy do dzielenia się wiedzą oraz dobrymi radami. Filip to mężczyzna o szerokich horyzontach myślowych i niebanalnych zainteresowaniach. Potrafi zaskoczyć otoczenie nieszablonowymi pomysłami, a dzięki takiej zdolności, najczęściej rozwiązuje skomplikowane problemy.
W pracy zawodowej, wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością. Nie odkłada niczego na później, lecz próbuje wykonać wszystkie postawione przed nim zadania. To mężczyzna, który odnosi spektakularne sukcesy, ale nie chwali się swoimi zaszczytami. Woli cieszyć się sukcesem w gronie najbliższych znajomych i wśród nich czuje się swobodnie. To także urodzony altruista, zawsze skory do bezinteresownej pomocy. Dlatego tak często angażuje się w charytatywne działania i to on aktywizuje lokalną społeczność.
W życiu uczuciowym poszukuje kobiety, która razem z nim będzie odkrywała uroki życia. Nie lubi żadnych zobowiązań i często sprawia wrażenie, że żyje chwilą. Od kobiety wymaga szczerości, gdyż on sam bywa szczery aż do bólu. Jednak nie zamierza nikogo ranić słowami i często potrafi ugryźć się w język, zanim wypowie szczerą uwagę. Co ważne, idealnie wywiązuje się z obowiązków męża, ojca oraz przyjaciela. Nieraz to on jest ostoją gniazda rodzinnego i zawsze znajduje chwilę dla najbliższych.
Patronem imienia jest Filip, apostoł, pochodzący z Betsaidy nad jeziorem Genezaret. Na liście apostołów zajmuje stale miejsce piąte i w trzech pierwszych ewangeliach nie pojawia się, natomiast u św. Jana słyszymy trzykrotnie jego słowa. Niewiele wiadomo o jego dalszych losach i według Euzebiusza, zmarł - podobnie jak jego dwie córki - w Hierapolis. Filipa czczono jako patrona pilśniarzy i czapników. Jego wspomnienie obchodzono w rozmaitych terminach majowych: Grecy - 14, łacinnicy 1 maja, zaś od 1955 roku świąteczne wspomnienie przesunięto na 3 maja, a w Polsce - ze
- na 6 maja. W ikonografii zazwyczaj przedstawiany jest z krzyżem, pastorałem, nieraz także ze zwojem.
W Polsce imię Filip jest znane od czasów średniowiecza w postaciach Filip i Pilip (głównie na Rusi Czerwonej), zaś zdrobnienia - to Filek i Filipek. Od tego imienia pochodzą m.in. nazwiska Filipowicz, Filipowiec, Filipowski.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.