Imieniny Joachima

👨 Joachim ♂️

Do najbliższych imienin Joachima zostały 103 dni, czyli 3 miesiące i 12 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Joachim obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 26 lipca (piątek) i 16 sierpnia (piątek).

Pochodzenie imienia

Joachim to imię biblijne, utworzone przez skrócenie hebrajskiego Jehojaqim. Imię zawiera element Jeho, oznaczający 'Bóg Jahwe' i czasownik jaqim 'podnieść'. Imię dosłownie oznacza 'Bóg wzmocni, podniesie'.

Charakterystyka osób noszących imię Joachim

Joachim to mężczyzna, który sprawia wrażenie zamkniętego w sobie. Żyje w własnym świecie i niechętnie uczestniczy w jakichkolwiek spotkaniach towarzyskich. Ogromną wagę przykłada do wartości duchowych i cóż, często kieruje się w życiu dużą religijnością. Joachim ma skłonności do mistycyzmu, szczególnie, że skupia się na rozwoju duchowym. Nie przejmuje się problemami finansowymi i raczej nie jest materialistą. Często potrzebuje pomocy w tej sferze życia, zwłaszcza, że nie należy do zaradnych osób. Joachim nie jest duszą towarzystwa i raczej obiera drogę samotnika. Chętne spędza czas w domu nad książkami, bowiem jego pasją jest zdobywanie wiedzy.

W pracy zawodowej, Joachim poszukuje stanowiska związanego z jego zainteresowaniami. Ucieka od wszelkich zawodów związanych z nadmiernymi relacjami z innymi i dlatego tak chętnie wykonuje rutynowe czynności. Wyróżnia się pracowitością oraz sumiennością, więc jest cenionym pracownikiem. Joachim posiada spokojną oraz opanowaną duszę, dlatego spełnia się w realizacji pod presją trudnych zadań. To mężczyzna, który potrafi pogodzić życie osobiste z zawodowym i szybko odnajduje złoty środek między tymi dziedzinami życia.

Joachim jest urodzonym altruistą, który zawsze niesie pomoc potrzebującym. To mężczyzna, gotowy do wielkich poświęceń, w imię szczęścia cierpiących. A taka postawa wzbudza powszechny szacunek oraz podziw. Często jego zachowanie stawiane jest jako wzór do naśladowania, szczególnie, że oprócz tych zalet, wyróżnia się również ogromną skromnością. Joachim nie cierpi znajdować się w centrum zainteresowania otoczenia i woli ukrywać się w cieniu niż błyszczeć w towarzystwie. Choć odnosi sukcesy, to nie chwali się zaszczytami, bowiem uważa, że skromność jest jedną z najważniejszych cnót w życiu.

W miłości, Joachim nie poszukuje za wszelką cenę partnerki i chętnie obdziela innych bezinteresownymi uczuciami. Nie traktuje kobiet przedmiotowo, lecz obdarza je największym szacunkiem. Choć unika towarzystwa pań, to zwraca na siebie szczególną uwagę kobiet, dlatego może pochwalić się sporym powodzeniem. Jednak Joachim nie korzysta z tych względów, bowiem marzy o prawdziwej miłości. I gdy obdarzy tym uczuciem wybrankę serca, to ta miłość odznacza się ogromną intensywnością oraz wiernością.

Patron imienia

Patronem imienia jest Joachim, ojciec Maryi Panny. Według legendy pochodził z zamożnej rodziny galilejskiej. Wraz z małżonką Anną, mieszkał w żydowskim mieście Nazaret. Ewangelie kanoniczne nie podają informacji na temat rodziców Maryi. Zarówno św. Joachim jak i św. Anna są imionami zaczerpniętymi z apokryfów i utrwalonymi w tradycji. Joachima czczono na Wschodzie w najrozmaitszych terminach: 8 lub 9 września, 20 listopada, 13 sierpnia. Święty Joachim jest patronem: miasta San Joaquin w Kalifornii, małżonków, stolarzy, garbarzy i handlarzy pościelą oraz w Polsce jest patronem kościołów i parafii m.in. w Sosnowcu. W ikonografii Św. Joachim ukazywany jest jako starszy, brodaty mężczyzna w długiej sukni lub w płaszczu. Występuje w licznych cyklach mariologicznych oraz z życia św. Anny. Do jego atrybutów należą: anioł, Dziecię Jezus w ramionach, dwa gołąbki w dłoni, na zamkniętej księdze lub w małym koszyku, jagnię u stóp, laska, kij pasterski, księga, zwój.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w XIV wieku w następujących formach: Joachym, Achym, Jachym, Jochym, Ochym, Ofin. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Joachimowicz, Jachimski, Jachimecki, Jachimiak (Jachymiak), Joachimowicz.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.