Imieniny Karola

👨 Karol ♂️

Do najbliższych imienin Karola zostało 77 dni, czyli 2 miesiące i 16 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Karol obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 4 czerwca (wtorek) i 4 listopada (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Karol to imię pochodzenia germańskiego, wywodzące od wyrazu starogermańskiego Karl, oznaczającego 'małżonek, mąż'. Imię zostało spopularyzowane dzięki cesarzowi Karolowi Wielkiemu.

Charakterystyka osób noszących imię Karol

Karol jest tradycjonalistą oraz konserwatystą. Twardo trzyma się swoich przekonań i nigdy nie zmienia poglądów pod wpływem otoczenia. To mężczyzna, który ceni sobie ponadczasowe wartości moralne i jego serce wyróżnia się szlachetnością. Choć może wydawać się, że jego maniery pochodzą z wcześniejszej epoki, to jednak wysoką kulturą zjednuje sobie przyjaciół. Nie potrafi nikogo skrzywdzić i to on najczęściej wyciąga pomocą dłoń. Znany jest ze swojej bezinteresownej pomocy i dobroci duszy. Szczególnie dba o interesy osób pokrzywdzonych i wie, że każdy szlachetny czyn procentuje w przyszłości. Karol słynie z dobrych i trafnych rad, a jego mądrość życiowa jest powszechnienie doceniana. On sam wzbudza podziw wśród kobiet i zazdrość panów, gdyż jego postawa nieraz komplementowana jest przez panie.
Choć jest tradycjonalistą, to z tolerancją podchodzi do odmiennych przekonań. Nie narzuca swoich poglądów, ale w trakcie dyskusji potrafi bronić zasad moralnych. Nie zna przyczyn, dla których miałby porzucić swoje poglądy, więc jego zachowanie jest wzorem do naśladowania. Mimo niespotykanych przekonań, doskonale rozumie młodsze pokolenia i często z nimi znajduje wspólny język.
W pracy zawodowej, Karol wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością. Nie dąży do sukcesów za wszelką cenę i to może stanowić przyczynę późnego awansu. Lecz Karolowi nie przeszkadza późne dostrzeżenie jego zasług, gdyż wie, że istnieją większe wartości niż nieuczciwie zdobyta sława. Ceni sobie uczciwość i podobnych postaw oczekuje od innych współpracowników.
W życiu uczuciowym, Karol poszukuje partnerki o podobnym do niego charakterze. Od kobiety wymaga tradycyjnego poglądu na życie i może mieć pretensję, gdy partnerka nie chce sprawować typowych ról. Karol może wydawać się surowym ojcem, który pragnie przekazać dzieciom ważne tradycje oraz wartości moralne. Zawsze chce być autorytetem i z niezadowoleniem traktuje każdą próbę zanegowania jest poglądów, zwłaszcza przez potomstwo lub partnerkę. Wierzy, ze surowe zakazy sprawią, że dzieci odniosą w życiu sukces, ale przez taką postawę zaniedbuje sferę uczuciową. Często najbliższym brakuje miłości i czułości ze strony Karola, a on sam wydaje się, że nie dostrzega tego problemu.

Patron imienia

Patronem imienia jest Karol Wielki, urodzony w 742 roku jako syn Pepina Krótkiego i brat Karlomana. Karol Wielki w czasie swojego panowania nie zaniedbywał spraw kościelnych i w 789 roku sprecyzował program szerokiej reformy, w którym m.in. domagał się wizytacji klasztorów, modyfikacji lub unifikacji ksiąg i obrzędów religijnych, zaprowadzenia dyscypliny wśród kleru. Był zarazem inicjatorem ogromnej aktywności intelektualnej, która nazywana była Renesansem Karolińskim. Ruch miał swoich zwolenników wśród mnichów irlandzkich i bretońskich, reformatorów z czasów Pepina Krótkiego, mistrzów z Italii i Hiszpanii. 25 grudnia 800 roku, papież koronował Karola Wielkiego na cesarza, przy czym posłużył się ceremoniałem bizantyńskim. Władca zmarł 28 stycznia 814 roku w Akwizgranie.

Ciekawostki

Według pewnej teorii, imię zostało zapożyczone od Słowian w XI/X wieku i oznaczało w języku polskim ‘król’. Według niektórych przekazów miał je nosić jako imię chrześcijańskie Kazimierz Odnowiciel. Imię zanotowano w źródłach z 1208 roku i dotyczyło głównie Niemców. Dziś używana forma Karol jest spolszczeniem łac. formy Carolus.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.