To kobiety towarzyskie, o wielkim poczuciu humoru. To one wnoszą radość i potrafią poprawić nastrój największemu ponurakowi. Leny nie mogą narzekać na samotność, gdyż cieszą się ogromnym powodzeniem towarzyskim. Kobiety o tym imieniu potrafią wszystkich zachęcić do zabawy i nie raz one inicjują udane spotkania.
W pracy zawodowej Leny muszą zajmować stanowiska kierownicze, gdyż nie potrafią spełniać niczyich rozkazów. To one kierują ludźmi i czują się dowartościowane, gdy widzą, że ich rozkazy są wykonywane. Jednak taka postawa może przyczynić się do nadmiernej pewności siebie i zachowań autorytatywnych. Nie cierpią ograniczenia własnej wolności i zazwyczaj dobitnie wyrażają swoje przekonania. Leny w pełni wywiązują się z obowiązków, a współpracownicy mogą liczyć na ich sprawiedliwość.
Choć wydają się, że są silne i twarde, to jednak posiadają wrażliwe serce. Leny nie potrafią szybko wybaczać i często zdarza się, że zbyt długo rozpamiętują zadaną im krzywdę. To kobiety, które nie dają drugich szans i wciąż rozdrapują stare rany na duszy. Jednak, gdy one zranią kogoś, to najczęściej szybko przepraszają i wymagają pełnego wybaczenia.
Choć Leny pilnie wywiązują się z nałożonych na nie obowiązków, to jednak mają tendencję do odkładania ważnych spraw na później, co może spowodować liczne problemy. W życiu uczuciowym, Leny pozwalają sobie na kokieteryjne zachowania i czują się dowartościowane zainteresowaniem mężczyzn. Uwielbiają podkreślać swoje atuty i emanują kobiecym urokiem, który przyciąga męskie spojrzenia. Ale gdy zakochają się, to gotowe są do wszelkich poświęceń i do zachowania pełnej wierności. A mężczyzna może również liczyć na gorącą miłość oraz lojalność aż do śmierci.
Patronką imienia jest św. Natalena (Lena) z Pamiers, męczennica Kościoła katolickiego. Według legendy, Natalena była córką króla, który zawiedziony, że nie doczekał się potomka męskiego, kazał dziecko utopić, ale została uratowana i wychowana w wierze chrześcijańskiej przez jedną ze służebnic. Jednak św. Natalena została rozpoznana i ścięta, a swoją głowę zaniosła do miejsca, w którym później wybudowano kościół Notre-Dame-du-Camp. W tym miejscu również znajdują się jej relikwie. Święta wspominana jest w dniu 10 listopada.
W Polsce pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w 1418 roku, jako żeńska forma imienia Helena lub męska Lenarda. Obecnie używa się również zdrobnień, takich jak Milena, Marlena, Eleonora lub Leonia.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.