Imieniny Marii

👩 Maria ♀️

Do najbliższych imienin Marii zostały 34 dni, czyli 1 miesiąc i 5 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Maria obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 25 marca (poniedziałek), 15 sierpnia (czwartek), 8 września (niedziela), 8 grudnia (niedziela) i 2 lutego (niedziela).

Pochodzenie imienia

Imę pochodzi ze zgrecyzowanego hebrajskiego Mirjam, Marjam i etymologicznie łączy się z akadyjskim mari-m 'napawa radością'. W greckiej wersji Nowego Testamentu występuje forma Mariám.

Charakterystyka osób noszących imię Maria

Marie to kobiety konserwatywne, wysoko ceniące wartości rodzinne oraz moralne. Wyróżniają się szlachetnością, opanowaniem, sprawiedliwością oraz prostolinijnością serca. Nikt nie jest w stanie zmienić przekonań tych kobiet, bowiem one zawsze są konsekwentne w działaniu i nigdy nie rezygnują z własnych idei. One muszą zachowywać się w każdej sytuacji moralnie i etycznie i nie ulegają gwałtownym porywom serca.
Marie w życiu kierują się dobrze rozwiniętą intuicją i potrafią umiejętnie omijać wszelkie przeszkody życiowe. W kontaktach towarzyskich zachowują pewien dystans i ograniczone zaufanie. Ale w prawdziwej przyjaźni, Marie gotowe są do wszelkich poświęceń i zawsze stawiają dobro innych nad własne. To kobiety o szlachetnym sercu, które nigdy nie posuną się do zdrady lub oszustw, zwłaszcza w pracy zawodowej. Wolą zrezygnować z danego zadania niż dojść do celu za wszelką cenę.
W relacjach towarzyskich, Marie wyróżniają się niespotykaną umiejętnością słuchania drugiej osoby. One zawsze wysłuchają i udzielą dobrych rad, które niejednemu pomogły wyjść z opresji. Nie potrafią nikomu odmówić, dlatego często ich najbliżsi mogą czuć się trochę zaniedbywani.
Marie potrafią pogodzić każdą rolę i zadanie w swoim życiu. Zawsze podejmują trafne decyzje i nigdy nie odkładają niczego na później. W przypadku porażki, Marie nie rezygnują z dalszej walki, ale odważnie stawiają czoła problemom. To kobiety, które uczą się na swoich błędach i nigdy nie popełniają takich samych pomyłek.
W życiu rodzinnym Marie całkowicie są oddane najbliższym. Nigdy nie stawiają własnego dobra nad szczęście rodziny i zawsze gotowe są do wszelkich poświęceń. Czują się spełnione jako matki i żony i to z tych obowiązków czerpią największą satysfakcję. Nie wyobrażają sobie braku gniazda rodzinnego i czują się samotne, gdy ich instynkt opiekuńczy nie może zostać spełniony.
W uczuciach Marie są raczej pasywnymi partnerkami niż dominującymi żonami. Wolą oddać całą władzę mężczyźnie i są gotowe do całkowitego podporządkowania się partnerowi. Ale wobec partnera mają określone wymagania, bowiem dążą również do stabilizacji materialnej. W przypadku, gdy one utrzymują finansowo najbliższych, to także one sprawują rządy w domu.

Patron imienia

Najważniejszą patronką tego imienia jest najśw. Maria Panna, matka Jezusa Chrystusa. Jej postać od dawna była rozpamiętywana przez Ojców Kościoła, którzy dokładnie badali jej życie. Święta także nosi tytuł Królowej Polski głównej Patronki Polski. Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XVI wieku i już Grzegorz z Sambora, renesansowy poeta, nazywa Maryję Królową Polski i Polaków. W XVII wieku po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i cudownej obronie Jasnej Góry, zwycięstwo przypisano wstawiennictwu Maryi.

Ciekawostki

Co ciekawe, imię w dawnej Polsce nie było używane ze względu na kult Matki Bożej. Dopiero w źródłach z XII wieku (a dokładnie z 1167 roku) pojawiają się zapisy: Maria, Marusza, Masza, Maszka, pochodzące one z Rusi Czerwonej, gdzie prawosławni używali tego imienia. W Polsce używano następujących form: Marianna, Maryna lub Marzana.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.