Imieniny Matyldy

👩 Matylda ♀️

Do najbliższych imienin Matyldy zostało 91 dni, czyli 2 miesiące i 30 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Matylda obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 11 stycznia (sobota) i 14 marca (piątek).

Pochodzenie imienia

Imię to jest pochodzenia germańskiego, powstałe od słowa macht czyli „siła, władza” oraz hiltia czyli „walka”. Imię dosłownie oznacza: "ta, która jest silna, odważna w walce".

Charakterystyka osób noszących imię Matylda

Matylda to kobieta, która posiada doskonale rozwiniętą intuicję. W życiu kieruje się emocjami i cóż, nie zawsze słucha głosu rozsądku. Często uważa, że emocje są najlepszymi doradcami i nawet w przypadku porażki, nie przejmuje się klęskami. Matylda odznacza się delikatnym i naturalnym urokiem, który przyciąga wartościowe serca. Nie emanuje nadmierną kobiecością, ale wzbudza sympatię swoją dziewczęcą urodą.

Matylda posiada liczne artystyczne uzdolnienia, które sprawiają, że postrzegana jest, jako lokalna artystka. Chętnie spędza czas nad twórczymi działaniami i często można spotkać ją, gdy jest zajęta malowaniem lub rzeźbieniem. Kocha sztukę i nawet, gdy nie posiada wielkiego talentu, to jednak potrafi docenić dzieła artystyczne. Chętnie otacza się pięknymi przedmiotami i należy przyznać, że ma wyjątkowy gust. W każdej sytuacji zachowuje się odpowiednio i dlatego odznacza się doskonałymi manierami. To kobieta, która posiada wrodzoną klasę i nie pozwala sobie na zachowania, które urągają jej kulturze. Często jej postać wzbudza powszechny szacunek, szczególnie, że imponuje swoją niewymuszoną elegancją.

Niestety, ale zdarza się, że wzbudza zazdrość, zwłaszcza wśród kobiet. Często panie zazdroszczą jej nie tylko urody, lecz również licznych sukcesów. Matylda odnosi zaszczyty, ale przez wrodzoną skromność nie chwali się awansami. W pracy zawodowej wyróżnia się mądrością oraz pracowitością. Nie dąży za wszelką cenę do osiągnięcia sukcesu, lecz zwraca uwagę na uczucia innych. I zdarza się, że bezinteresownie pomaga potrzebującym.

Matylda zwraca uwagę na krytyczne opinie i bardzo przejmuje się niepochlebnymi słowami na swój temat. Często nie może zrozumieć, że krzywdzące słowa wynikają ze zwykłej ludzkiej zawiści i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z tego powodu może popaść w depresyjny nastrój, zwłaszcza, że jest wyczulona na swoim punkcie. I dopiero, gdy uwierzy w swoje możliwości, to zaczyna żyć pełnią sił i przestaje przejmować się antypatią niektórych osób.

Matylda przyciąga spojrzenia mężczyzn. Choć nie zabiega o niczyje względy, to jednak darzona jest ogromnym zainteresowaniem. Panowie tracą dla niej głowę i bywa, że nie może opędzić się od adoratorów. Jednak ona nie dąży do stabilizacji uczuciowej i woli skupić się na rozwoju osobistym. Również nie rzuca się w wir przygód miłosnych, gdyż nie chce tracić czasu na krótkie miłostki. I dopiero, gdy spotka na swojej drodze życia prawdziwą miłość, to gotowa jest do zaangażowania się w daną relację.

Patron imienia

Patronką imienia jest Matylda von Ringelheim, zwana świętą Matyldą. Patronka była siostrą Ottona I Szwabskiego, żoną króla Niemiec Henryka I Ptasznika, matką cesarza Ottona I. Mając 14 lat, w 909 roku, poślubiła Henryka Ptasznika, który w trzy lata potem został księciem Saksonii, a w roku 919 królem Niemiec. Po śmierci męża w 936 roku Matylda pozostała na dworze swojego syna Ottona, dopóki doradcy syna nie oskarżyli jej o kradzież skarbów królewskich. W 962 roku towarzyszyła synowi w wyprawie do Rzymu po koronę cesarską i po powrocie osiadła w klasztorze w Nordhausen. Pod koniec życia wróciła do Kwedlinburga. Tam zmarła w 968 roku i została pochowana w kościele św. Serwacego obok męża. Kult Matyldy królowej szerzył się głównie w Bawarii i Saksonii, zaś pierwsza świątynia pod jej wezwaniem powstała w 1858 roku.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XI wieku, a dokładnie w 1035 roku. Imię to występowało w formie: Mathildis, Matildis, Machtildis, Machteldis, Metildis, Mechteldis, Mechtildis.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.