Imieniny Norberta

👨 Norbert ♂️

Do najbliższych imienin Norberta zostało 18 dni.

Norbert obchodzi swoje imieniny najczęściej 6 czerwca (czwartek)

Pochodzenie imienia

Norbert to imię germańskie, złożone z członów nord- 'północny' i -bert 'sławny, znakomity'. Imię dosłownie oznacza 'sławny mąż z północy'.

Charakterystyka osób noszących imię Norbert

Norbert to mężczyzna, który posiada doskonale rozwiniętą intuicję i tym zmysłem kieruje się w życiu. Najczęściej dokonuje dobrych wyborów i nie obawia się radykalnych decyzji. Norbert potrafi poznać ludzką naturę i nie ma problemów z wyrażaniem własnych emocji. To człowiek, który szybko uczy się na swoich błędach i zazwyczaj nie popełnia podobnych pomyłek. Norbert wyjątkową wagę przykłada do rozwoju osobistego, szczególnie dbając o wykształcenie. Nie kończy nauki po szkole, ale nieraz uczy się przez całe życie. Posiada wszechstronną inteligencję i niebanalne zainteresowania. A na rozwijanie pasji poświęca bardzo dużo czasu i często sprawia wrażenie, że świat może dla niego nie istnieć. Ma szansę na odniesienie spektakularnej kariery naukowej, szczególnie, że posiada ku temu wszelkie predyspozycje. Dlatego często decyduje się na kontynuowanie nauki w kolejnych etapach życia.
Norbert jest urodzonym liderem i często angażuje się w społeczne działania. Lubi bezinteresownie pomagać i słynie ze swoich twórczych pomysłów, które pomagają rozwiązywać najgorsze problemy. Norbert jest optymistą i z radością patrzy w przyszłość. Nie obawia się przeszkód, bowiem odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. To mężczyzna, który zaraża swoją radością i potrafi rozweselić najgorszych ponuraków. A jego optymizm udziela się wszystkim obecnym. Choć Norbert jest duszą towarzystwa, to uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych i wśród tych osób może czuć się swobodnie.
Norbert to również mężczyzna, wyróżniający się manierami oraz kulturą osobistą. Zawsze zachowuje się odpowiednio do sytuacji i towarzystwa, dlatego jego sposób bycia wzbudza podziw. Posiada także oryginalne poczucie humoru i choć może sprawiać wrażenie poważnej osoby, to w głębi duszy jest wesołkiem. Norbert cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, ale on jak na dżentelmena przystało, nie łamie niewieścich serca. Zachowuje się z uczciwością wobec pań i nigdy nie wzbudza pochopnych nadziei. Czeka na miłość swojego życia i zazwyczaj doskonale wywiązuje się z obowiązków domowych. Jest dobrym mężem i ojcem, szczególnie, że dba o szczęście najbliższych.

Patron imienia

Patronem imienia jest święty Norbert, biskup z Xanten, urodzony z 1080 roku w Nadrenii. Po uderzeniu piorunem wstąpił do benedyktynów w Siegburgu, podejmując pokutę i modlitwę. W 1121 roku Norbert w uroczystość Bożego Narodzenia wraz z 40 swymi towarzyszami złożył uroczysty ślub oddania się apostolskiej pracy nad reformą obyczajów kleru i wiernych. Norbert zmarł 6 czerwca 1134 roku w Magdeburgu, zaś jego ciało złożono w kościele norbertanów. Jego kult zatwierdził dopiero w 1582 roku papież Grzegorz XIII. Święty Norbert jest patronem Pragi, zakonu norbertanów, sióstr norbertanek oraz wszystkich wspólnot jego imienia. W ikonografii św. Norbert jest ukazywany w stroju biskupim, w mitrze, z krzyżem w dłoni, zaś do jego atrybutów: anioł z mitrą, diabeł u stóp, gałązka palmy, kielich, model kościoła, monstrancja, pająk.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w XII wieku.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.