Norbert jest urodzonym liderem i często angażuje się w społeczne działania. Lubi bezinteresownie pomagać i słynie ze swoich twórczych pomysłów, które pomagają rozwiązywać najgorsze problemy. Norbert jest optymistą i z radością patrzy w przyszłość. Nie obawia się przeszkód, bowiem odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. To mężczyzna, który zaraża swoją radością i potrafi rozweselić najgorszych ponuraków. A jego optymizm udziela się wszystkim obecnym. Choć Norbert jest duszą towarzystwa, to uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych i wśród tych osób może czuć się swobodnie.
Norbert to również mężczyzna, wyróżniający się manierami oraz kulturą osobistą. Zawsze zachowuje się odpowiednio do sytuacji i towarzystwa, dlatego jego sposób bycia wzbudza podziw. Posiada także oryginalne poczucie humoru i choć może sprawiać wrażenie poważnej osoby, to w głębi duszy jest wesołkiem. Norbert cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, ale on jak na dżentelmena przystało, nie łamie niewieścich serca. Zachowuje się z uczciwością wobec pań i nigdy nie wzbudza pochopnych nadziei. Czeka na miłość swojego życia i zazwyczaj doskonale wywiązuje się z obowiązków domowych. Jest dobrym mężem i ojcem, szczególnie, że dba o szczęście najbliższych.
Patronem imienia jest święty Norbert, biskup z Xanten, urodzony z 1080 roku w Nadrenii. Po uderzeniu piorunem wstąpił do benedyktynów w Siegburgu, podejmując pokutę i modlitwę. W 1121 roku Norbert w uroczystość Bożego Narodzenia wraz z 40 swymi towarzyszami złożył uroczysty ślub oddania się apostolskiej pracy nad reformą obyczajów kleru i wiernych. Norbert zmarł 6 czerwca 1134 roku w Magdeburgu, zaś jego ciało złożono w kościele norbertanów. Jego kult zatwierdził dopiero w 1582 roku papież Grzegorz XIII. Święty Norbert jest patronem Pragi, zakonu norbertanów, sióstr norbertanek oraz wszystkich wspólnot jego imienia. W ikonografii św. Norbert jest ukazywany w stroju biskupim, w mitrze, z krzyżem w dłoni, zaś do jego atrybutów: anioł z mitrą, diabeł u stóp, gałązka palmy, kielich, model kościoła, monstrancja, pająk.
Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w XII wieku.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.