Imieniny Piotra

👨 Piotr ♂️

Do najbliższych imienin Piotra zostało 41 dni, czyli 1 miesiąc i 10 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Piotr obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 29 kwietnia (poniedziałek), 29 czerwca (sobota), 9 września (poniedziałek), 19 października (sobota), 25 grudnia (środa) i 18 stycznia (sobota).

Pochodzenie imienia

Piotr to chrześcijańskie imię greckie, pochodzące od słowa pétra, oznaczającego 'skała, opoka'. Należy do najwcześniejszych imion chrześcijańskich.

Charakterystyka osób noszących imię Piotr

Piotr to mężczyzna o krystalicznej duszy i złotym sercu. Wyróżnia się szlachetnością oraz dobrocią, które sprawiają, że postrzegany jest jako dobry anioł. Jest bardzo wrażliwy i często przejmuje się problemami innych. To urodzony altruista, który często angażuje się w akcje społeczne. Nigdy nie odmawia pomocy potrzebującym i cóż, zawsze oferuje swoją pomocną dłoń. Piotr wierzy w dobroć ludzką i niestety, przez naiwną postawę może paść ofiarą manipulacji lub oszustwa.
Piotr posiada usposobienie humanitarne i wszechstronną inteligencję. Wiedzę oraz doświadczenie życiowe wykorzystuje w trakcie niesienia pomocy i inicjowania społecznych wydarzeń. Nigdy nie oczekuje zapłaty za swoje dobre czyny i raczej nie przyjmuje żadnych form podziękowania za szlachetność duszy. Piotr również wyróżnia się wyjątkowymi manierami oraz wysoką kulturą osobistą. Zawsze potrafi zachować się odpowiednio i nigdy nie dopuści do nietaktu ze swojej strony.
Piotr kieruje się w życiu ponadczasowymi wartościami moralnymi i należy przyznać, że jest uczciwy oraz sprawiedliwy. Nie znosi kłamstwa oraz różnych form oszustw i zazwyczaj ucieka od otoczenia fałszywych osób. Najchętniej spędza czas w gronie najbliższych przyjaciół, którzy również wyróżniają się humanitarnymi postawami. Jest wzorem do naśladowania i często stawiany jest jako autorytet. On sam pragnie przekazać zasady moralne najbliższym i czasami próbuje narzucić własną wolę.
W pracy zawodowej, Piotr jest sumiennym oraz odpowiedzialnym pracownikiem. Wzbudza powszechny szacunek i ma szansę na odniesienie spektakularnego sukcesu. Sprawdza się na stanowiskach wymagających inteligencji oraz kreatywnego podejścia, gdyż Piotr może pochwalić się licznymi pomysłami, które zazwyczaj okazują się trafne.
W życiu uczuciowym, Piotr poszukuje kobiety, która podobnie jak on, wyróżnia się szlachetnością duszy. Marzy o partnerce, która nie jest obojętna wobec cierpienia i niesprawiedliwości. Jest dobrym ojcem i mężem, charakteryzującym się opiekuńczością oraz cierpliwością. Często Piotr otacza swoich najbliższych szczególną troską i gotowy jest do wielkich poświęceń w imię szczęścia rodzinnego.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Piotr, apostoł. Początkowo nosił imię Szymon, ale Jezus zmienił je w czasie pierwszego spotkania, symbolizującego przyszłe powołanie. Apostoł pochodził z Betsaidy, miejscowości położonej nad Jeziorem Genezaret (Galilejskim) oraz był bratem św. Andrzeja, Apostoła, który Szymona przyprowadził do Jezusa niedługo po chrzcie w rzece Jordan. Kiedy Piotr przystąpił do grona uczniów Pana Jezusa, był już człowiekiem żonatym i mieszkał w Kafarnaum u teściowej, którą Jezus uzdrowił. Piotr był świadkiem - wraz z Janem i Jakubem - wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor oraz krwawego potu w Getsemani. Św. Piotr zostawił dwa listy, które należą do ksiąg Pisma świętego Nowego Testamentu. Św. Piotr poniósł śmierć męczeńską według podania na wzgórzu watykańskim. Miał być ukrzyżowany według świadectwa Orygenesa głową w dół na własną prośbę, gdyż czuł się niegodnym umierać na krzyżu jak Chrystus. Cesarz Konstantyn Wielki wystawił ku czci św. Piotra nad jego grobem bazylikę. Obecna bazylika Św. Piotra w Rzymie pochodzi z wieku XVI-XVII i została zbudowana w latach 1506-1629. W czasie prac archeologicznych przeprowadzonych w podziemiach bazyliki św. Piotra w latach 1940-1949 znaleziono pod głównym ołtarzem bazyliki grób św. Piotra. W ikonografii św. Piotr ukazywany jest w stroju apostoła, jako biskup lub papież w pontyfikalnych szatach, zaś od IV wieku utrwalił się jego wizerunek jako starszego mężczyzny z szerokimi rysami twarzy, łysiną lub lokiem nad czołem, krótką, gęstą brodą. Do jego atrybutów należą: anioł, kajdany, dwa klucze symbolizujące klucze Królestwa Bożego, kogut, odwrócony krzyż, księga, łódź, zwój, pastorał, ryba, sieci, skała - stanowiące aluzje do wydarzeń w jego życiu, tiara w rękach.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecznych, w następujących formach: Pietruś, Pietrek, Piotrasz, Peszko, Pecho, Pietrzyk. Od imienia tego również pochodzą nazwiska: Piotrowiak, Piotrowicz, Piotrowski, Pietrzak, a także nazwy miejscowe, np. Piotrowice, Pietrzykowice, Piotrków itp.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.