Imieniny Stanisława

👨 Stanisław ♂️

Do najbliższych imienin Stanisława zostały 72 dni, czyli 2 miesiące i 11 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Stanisław obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 8 maja (środa), 18 września (środa) i 13 listopada (środa).

Pochodzenie imienia

Stanisław to staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z członu Stani-, oznaczającego "stać, stać się, stanąć" oraz członu -sław ("sława"). Wywodzi się od słów znaczących "stań się sławnym". Co ciekawe, do końca XV wieku imię to zanotowano u około1500 osób, a więc imię to należało do najpopularniejszych w Polsce obok imienia Więcesława i Sędziwuja.

Charakterystyka osób noszących imię Stanisław

Stanisław to mężczyzna, który wyróżnia się pracowitością oraz sumiennością. Nie cierpi bezczynnie spędzać czasu i zazwyczaj zajęty jest różnymi działaniami. Nie lubi marnować życia na ulotne przyjemności, lecz dąży do gromadzenia doświadczenia życiowego. Stanisław słynnie ze swojej dobroczynności oraz bezinteresownej pomocy. Nieraz gotowy jest do wielkich poświęceń, szczególnie, że posiada wrażliwe serce. Nie jest obojętny wobec krzywd innych i często to on pomaga w trudnych chwilach. Przyjaciele mogą liczyć na jego zainteresowanie, gdyż Stanisław ma tendencję do przejmowania się problemami najbliższych. Często angażuje się w różne działania charytatywne i znany jest z lokalnych inicjatyw.
Stanisław wzbudza sympatię otoczenia i cóż, często stawiany jest jako autorytet. To człowiek o szlachetnej duszy oraz złotym sercu. W życiu kieruje się wartościami moralnymi i na pierwszym miejscu stawia dobro rodziny. Ale przede wszystkim posiada wszechstronną inteligencję oraz ciekawe zainteresowania. Uwielbia podróżować, tak więc każdą wędrówkę traktuje jako niesamowitą przygodę. Nie obawia się zmian w swoim życiu i chętnie podejmuje radykalne decyzje. Choć nie oszczędza na pasjach, to jednak martwi się o stabilizację finansową. Chciałby zapewnić sobie wygodne oraz komfortowe życie, ale musi walczyć z własną rozrzutnością. W późniejszych latach, może zacząć obsesyjnie oszczędzać w celu zapewnienia sobie i najbliższym bezpieczeństwa finansowego.
W życiu zawodowym, Stanisław wyróżnia się odpowiedzialnością, a także pracowitością. Potrafi osiągnąć spektakularne sukcesy, ale przez wrodzoną skromność, nie lubi chwalić się zaszczytami. Dużą wagę przykłada do rozwoju osobistego i dlatego nauka nie jest dla niego niczym obcym.
W miłości, Stanisław poszukuje partnerki, która zdobędzie jego serce swoją szlachetnością duszy oraz wrodzoną dobrocią. Marzy o własnym domu, pełnym miłości oraz ciepła. Dlatego szybko dąży do stabilizacji uczuciowej i unika wszelkich niezobowiązujących związków. Jest dobrym ojcem oraz mężem, który wyjątkowo dba o ognisko domowe.

Patron imienia

Patronem imienia jest Stanisław, biskup i męczennik, urodzony około 1030 roku w Szczepanowie. W 1072 roku zaczął pełnić funkcję biskupa krakowskiego. 11 kwietnia lub 8 maja 1079 roku został zabity na zlecenie króla. 8 września 1253 roku Innocenty IV uroczyście kanonizował Stanisława w bazylice Św. Franciszka w Asyżu. W nowym Martyrologium Rzymskim umieszczono Stanisława pod dniem 11 kwietnia, zaś diecezje polskie pozostały przy terminie pierwotnym - 8 maja. Św. Stanisław jest głównym patronem Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Wojciecha, biskupa i męczennika); ponadto także archidiecezji gdańskiej, gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej i warszawskiej oraz diecezji: lubelskiej, płockiej, sandomierskiej i tarnowskiej. W ikonografii św. Stanisław przedstawiany jest w stroju pontyfikalnym z pastorałem. Do jego atrybutów należą: miecz, palma męczeńska, u stóp wskrzeszony Piotrowin. Bywa ukazywany z orłem - godłem Polski.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XI wieku. Od imienia Stanisław pochodzą również nazwiska: Stanisław, Stanisławski, Stanek, Staneczek, Stańczyk, Stanisz, Staniszewski, Stańko, Stańkowski, Stach, a także nazwy miejscowe: Stanisławów, Stanisławice, Staniątki.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.