Imieniny Sylwestra

👨 Sylwester ♂️

Do najbliższych imienin Sylwestra zostały 254 dni, czyli 8 miesięcy i 10 dni.

Sylwester obchodzi swoje imieniny najczęściej 31 grudnia (wtorek)

Pochodzenie imienia

Sylwester to imię pochodzenia łacińskiego. Imię wywodzi się od łacińskiego przydomka silvestris oznaczającego "człowiek żyjący w lesie", "dziki".

Charakterystyka osób noszących imię Sylwester

Sylwester to mężczyzna o niezwykle bogatej osobowości oraz niebanalnych cechach charakteru. Choć wydaje się towarzyski i otwarty, to w głębi duszy skrywa wiele tajemnic. Jest także z natury nieśmiały, choć niepewność może maskować pod ironią i sarkazmem. Sylwester spędza najchętniej czas w domu, gdzie może sprawować szczególną opiekę nad najbliższymi. Posiada wrażliwe serce i raczej nie jest obojętny wobec cierpienia innych. Choć posiada małe grono znajomych, to wśród nich ma wiernych oraz lojalnych przyjaciół. I podobnie jak w życiu, Sylwester otacza wyjątkową troską swoich bliskich znajomych.

To mężczyzna, który znany jest ze swoich altruistycznych i humanitarnych postaw, zwłaszcza, że gotowy jest do wszelkich poświęceń. Nie przykłada większej wagi do spraw materialnych i raczej nie przejmuje się przyszłością. Żyje chwilą, ale życia nie marnuje na płytkie przyjemności, lecz dużo czasu poświęca rozwojowi osobistemu. Sylwester kocha dobrą literaturę i nieraz całkowicie zatapia się w ukochanych książkach. Uwielbia poznawać nowe dziedziny wiedzy i słynie ze swojej wyjątkowej mądrości życiowej.

Sylwester posiada artystyczne uzdolnienia, lecz jego talent znany jest tylko małej ilości osób. On sam nie lubi przechwalać się zdolnościami i raczej swoją twórczość ukrywa przed światem. A szkoda, bowiem jego dzieła stanowią przykład dobrego smaku i sztuki na wysokim poziomie. Sylwester traktuje swoją twórczość jako sposób zapomnienia o bożym świecie, tak więc często spędza czas nad różnymi i pracochłonnymi dziełami.

W życiu zawodowym, Sylwester czuje się najlepiej na stanowiskach, które wymagają kreatywnego oraz twórczego działania. Kocha ciszę oraz samodzielność, tak więc ucieka od zawodów związanych z hałasem lub kontaktami międzyludzkimi.

W życiu uczuciowym, Sylwester poszukuje partnerki, która podobnie jak on, posiada spokojną oraz nieśmiałą duszę. Marzy o szybkiej stabilizacji uczuciowej i nie wdaje się w szalone, lecz krótkie romanse. Jest doskonałym ojcem oraz mężem, ale pod warunkiem, że będzie potrafił pogodzić artystyczną twórczość z przyziemnymi obowiązkami domowymi.

Patron imienia

Patronem imienia jest Sylwester I, papież, rządzący w latach 314-335. Wokół tej postaci powstało wiele legend, które mówiły o jego zdolnościach uzdrawiania lub organizacyjnych. Za pontyfikatu Sylwestra odbył się pierwszy sobór powszechny w Nicei (325). Ze względu na podeszły wiek papież nie uczestniczył w nim osobiście - wysłał tam jednak 256 swoich legatów, a następnie na synodzie w Rzymie zatwierdził uchwały tego soboru. Sylwester zmarł 31 grudnia 335 roku. Szczątki papieża spoczęły w katakumbach św. Pryscylli, gdzie w VII wieku wystawiono ku jego czci bazylikę. Obecnie relikwie św. Sylwestra I znajdują się niedaleko miasta Modena. W ikonografii św. Sylwester został przedstawiony w papieskim stroju pontyfikalnym lub jako papieża w tiarze i czerwonym płaszczu. Do jego atrybutów należą: kościół, księga, trzyramienny krzyż, paliusz, tiara, wąż z książką, smok u stóp.

Ciekawostki

W Polsce to imię pojawiło się w XIII wieku, a dokładnie w 1220 roku. Do staropolskich form i zdrobnień tego imienia należą: Sylwester, Fester (por. niem. Vester), Syc, Syc(z)ek, Syc(z)ko, Sych, Sychno. Co ciekawe, kiedyś uważano, że imię Lasota powstało jako odpowiednik znaczeniowy Sylwestra, ale imię Lasota zostało poświadczone na ziemiach polskich we wcześniejszych dokumentach niż imię Sylwester.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.