Imieniny Tomasza

👨 Tomasz ♂️

Do najbliższych imienin Tomasza zostało 9 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Tomasz obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 7 marca (czwartek), 22 czerwca (sobota), 3 lipca (środa), 22 września (niedziela), 21 grudnia (sobota), 29 grudnia (niedziela) i 28 stycznia (wtorek).

Pochodzenie imienia

Tomasz to imię wywodzące się z języka aramejskiego od słowa toma, oznaczającego 'bliźniak'.

Charakterystyka osób noszących imię Tomasz

Tomasz to mężczyzna, który wyróżnia się szczególnymi manierami oraz wysoką kulturą osobistą. Jest subtelny oraz wrażliwy, dlatego zazwyczaj przejmuje się opinią otoczenia na swój temat. W towarzystwie kobiet zachowuje się jak prawdziwy dżentelmen, a jego postawa wzbudza powszechny podziw. Tomasz jest tolerancyjną osobą, która podchodzi do odmiennych poglądów z cierpliwością oraz wyrozumiałością. Potrafi odważnie bronić swojego zdania, lecz z szacunkiem traktuje swoich przeciwników w trakcie zażartych dyskusji.
Tomasz jest niezwykle pracowity oraz sumienny. W pracy zawodowej wyróżnia się odpowiedzialnością, bowiem nie odkłada niczego na później. Jest także perfekcjonistą, szczególnie, że posiada tendencję do pedantyzmu. Potrafi odnieść sukces, lecz nie za wszelką cenę, bowiem wie, że istnieją wartości ważniejsze niż pieniądze lub inne dobra materialne. Tomasz odznacza się wszechstronną wiedzą oraz niebanalnymi zainteresowaniami. Uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych i okazuje się wiernym, a także lojalnym przyjacielem. Posiada dobre serce i szlachetną duszę, dlatego tak chętnie uczestniczy we wszelkich działaniach społecznych. Jest także doskonałym organizatorem i dla niego nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Nie rezygnuje w przypadku porażki, lecz odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu.
Tomasz lubi aktywnie spędzać czas, a dom traktuje jako miejsce odpoczynku od zgiełku świata. To on motywuje innych do działania, szczególnie, że jest empatyczny oraz wyrozumiały. Często traktowany jest jako bratnia dusza lub straszy brat, szczególnie przez młodszych znajomych. Nie można odmówić Tomaszowi wielkich pokładów miłości. Kocha życie oraz ludzi, dlatego z każdej chwili czerpie prawdziwą przyjemność. Jego dobroć oraz czułość przyciągają zainteresowanie pań i należy przyznać, że Tomasz szybko zaczyna życie osobiste. Często angażuje się w różne związki, ale tak naprawdę kocha tylko raz. A gdy spotka miłość swojego życia, to gotowy jest do porzucenia dawnego stylu bycia i rozpoczęcia kolejnego etapu życia.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Tomasz, Apostoł. Teksty ewangeliczne w siedmiu miejscach poświęcają Tomaszowi Apostołowi łącznie 13 wierszy. Katolickie Indie czczą św. Tomasza jako swojego Apostoła. Około 52 roku po Chrystusie miał on wylądować na zachodnim wybrzeżu Malabaru i założyć tam siedem kościołów. Św. Tomasz jest patronem Indii, Portugalii, Urbino, Parmy, Rygi, Zamościa; architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, małżeństw i teologów.
W ikonografii św. Tomasz przedstawiany jest jako młodzieniec, później jako starszy mężczyzna w tunice i płaszczu. Do atrybutów Świętego należą: kątownica, kielich, księga, miecz, serce, włócznia, którą go przeszyto, zwój.

Ciekawostki

W Polsce imię Tomasz pojawiło się w czasach średniowiecznych. W języku polskim łączono to imię z rodzimym Tomisław (tomiki inaczej 'męczyć'). Od imienia tego pochodzą również nazwiska: Tomaszewski, Tomaszek, Tomaszkiewicz, Tomaszkowicz, Tomaszczyk, Tom, Toma, Tomik.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.