Imieniny Walentego

👨 Walenty ♂️

Imieniny Walentego były 8 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Walenty obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 14 lutego (środa) i 24 listopada (niedziela).

Pochodzenie imienia

Walenty to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od przydomka Valentinus, utworzonego od łacińskiego słowa Walens, czyli "mocny, silny, zdrowy".

Charakterystyka osób noszących imię Walenty

Walenty to mężczyzna, który dużą wagę przykłada do emocji. Choć wydaje się, że jest zamknięty w sobie, to jednak posiada gorące serce. Walenty jest indywidualistą, który niechętnie podlega woli innym. Ucieka od wszelkich prób zdominowania jego duszy i cóż, działa według własnych przekonań. Lubi wieść wygodne oraz komfortowe życie, dlatego dużą wagę przykłada do wartości materialnych. Wyróżnia się cierpliwością, bowiem wierzy, że nie należy podejmować pochopnych decyzji. Choć posiada gorący temperament, to często musi przeanalizować daną sytuację, nim zdecyduje się na podjęcie jakichkolwiek kroków. Często przejmuje się konsekwencjami swoich działań i ma tendencję do niepotrzebnego zamartwiania swojej duszy.
Walenty dużą wagę przykłada do wartości moralnych i etycznych. Jest typowym tradycjonalistą oraz konsekwentnie trzyma się własnych zasad. Dość nieufnie traktuje nieznajomych i musi minąć dużo czasu, zanim zdecyduje się na bliższą znajomość. To mężczyzna, który także posiada ciekawe zainteresowania, którym oddaje się bez reszty. Uwielbia poświęcać czas swoim pasjom, dlatego wyróżnia się niebanalną osobowością. Nie marnuje młodości, lecz wolną chwilę poświęca na zdobycie wiedzy i doświadczenia życiowego.
W pracy zawodowej, Walenty wyróżnia się odpowiedzialnością oraz sumiennością. Dzięki swojej wytrwałości potrafi odnieść spektakularne sukcesy, ale nie osiada na laurach i dalej wyznacza sobie kolejne cele do zdobycia. Walenty skupiony jest na zdobyciu majątku, ale również nie zaniedbuje rozwoju osobistego. To mężczyzna, który odznacza się wszechstronną inteligencją i często traktowany jest jako ekspert w nietypowych dziedzinach życia.
W miłości, Walenty dość późno decyduje się na ustabilizowanie życia uczuciowego. Jednak taka postawa nie wynika z kochliwego trybu życia, ale zazwyczaj nie ma czasu na związki miłosne. I najczęściej bywa tak, że to kobieta musi podjąć inicjatywę wobec Walentego. To mężczyzna, który okazuje się by wiernym oraz lojalnym partnerem, szczególnie, że potrzeby rodziny stawia na pierwszym miejscu i potrafi zadbać o komfort życia najbliższych.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Walenty, biskup i męczennik. Żył w III wieku i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań (Klaudiusza II Gota), wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Został skazany na ścięcie 14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia i już w IV wieku jego grób otoczony był szczególną czcią. Nad grobem papież Juliusz I wystawił bazylikę pod wezwaniem św. Walentego. W ikonografii św. Walenty przedstawiany jest jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.

Ciekawostki

W Polsce imię pojawiło się u schyłku średniowiecza, zaś w XVI wieku stało się dość popularne. Co ciekawe, w XIW wieku uważano je za imię typowo chłopskie. Do staropolskich form tego imienia należą: Wal, Walak, Walczek, Walek, Walesz, Walisz, Walko, Walkosz.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.