Imieniny Wandy

👩 Wanda ♀️

Do najbliższych imienin Wandy zostały 214 dni, czyli 7 miesięcy i 2 dni.

Wanda obchodzi swoje imieniny najczęściej 23 czerwca (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Wanda to imię wymyślone najprawdopodobniej przez Wincentego Kadłubka, bowiem wcześniej było nieznane. Według Kadłubka, imię należało do legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. W XII-XIV wieku, imię zapisywano jako Węda lub Wanda. Powróciło do popularności w XIX wieku, w związku z romantyczną modą na czasy średniowiecza.
Imię być może pochodzi od starosłowiańskiego słowa węda (czyli "wędka") i związane było z wymową dawnej polszczyźnie z „a” nosowym: Wanda oraz litewskim wyrazem vandene ("rusałka") lub vanduo ("woda, fala"), niemieckim Wenedka ("Łużyczanka, Słowianka"). Imię może także pochodzić od skrótu germańskich imion typu Wendelburg, Wendelgard. Według innej hipotezy, imię powstało od nazwy plemienia Wandalów, lub wodza Chorwatów -Avandzy – wspominanego przez X-wiecznego arabskiego kronikarza Al-Masudiego.

Charakterystyka osób noszących imię Wanda

Wandy to indywidualistki, które nigdy nie podążają za tłumem. Zawsze kierują się swoimi wartościami i nigdy nie zmieniają swoich przekonań pod wpływem otoczenia. Wandy działają w życiu pod wpływem wysoko rozwiniętego instynktu i nieraz dzięki takiej postawie podejmują trafne decyzje. Zawsze idą wybraną przez siebie drogą i nie oglądają się za innymi osobami. Na pierwszym miejscu stawiają zawsze dobro rodziny i nieraz gotowe są do wszelkich poświęceń. Jednak doskonale potrafią pogodzić role matek i żon, a także odczuwane ambicje zawodowe. W pracy zawodowej zachowują się sprawiedliwie i nigdy nie posuną się do kłamstwa, w celu osiągnięcia sukcesu.
Wandy znane są z wielkiej uczciwości oraz sprawiedliwości. Cenią sobie wierność, a także lojalność, bowiem uważają, że dobro najbliższych jest najważniejsze. Nie znoszą samotności i od wczesnych lat marzą o własnym gniazdku rodzinnym. Uwielbiają dzieci ze wzajemnością i wyróżniają się doskonałym podejściem do własnego potomstwa. Zdarzają się sytuacje, gdy Wandy gotowe są do wielkiego poświęcenia dla partnera i nieraz rezygnują z własnego szczęścia na rzecz dobra mężczyzny.
Wandy wyróżniają się prawdomównością oraz wielkim honorem. Nie łamią obietnic i uważają, że każda przysięga wiecznie zobowiązuje. Dlatego mogą tkwić w nieszczęśliwych związkach niż zdecydować się na zerwanie znajomości. Zawsze wywiązują się z obietnic, bez względu na włożony wysiłek. Stawiają przed sobą wysokie wymagania i mogą czuć się niezadowolone z końcowego efektu, gdy nie odczują satysfakcji z własnego poświęcenia.
Wandy potrafią przejrzeć prawdziwą ludzką naturę i nigdy nie padają ofiarą oszustwa. Jednak zazwyczaj szybko wybaczają i wierzą w dobroć człowieka. Nie są pamiętliwe i mściwe, więc zazwyczaj nie rozdrapują starych ran. To kobiety wzbudzające powszechny szacunek oraz sympatię, gdyż one potrafią swoją osobowością wnieść radość i skutecznie zmotywować do działania. Bardzo często stawiane są jako wzór do naśladowania, zwłaszcza ich patriotyzm oraz przywiązanie do tradycji. Wandy zawsze wpajają dzieciom najważniejsze wartości moralne i etyczne, przez co doskonale kształtują ich osobowość.

Ciekawostki

Imię Wanda pojawiło się najpierw w średniowiecznej literaturze polskiej (los księżniczki Wandy opisywał Kadłubek i Długosz, imię także pojawiło się w Kronice wielkopolskiej). W XVII wieku trafiło wraz z legendą o Wandzie do literatury francuskiej i niemieckiej, a także do innych sztuk artystycznych. Na przykład legenda występowała w operach Kurpińskiego (Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda) oraz w malarstwie. Imię Wanda było bardzo popularne w literaturze, zaś także taki tytuł miało pierwsze polskie czasopismo kobiece (1818 rok). Imię pojawiało się często w filmach i jako nazwa klubów sportowych.
Popularność imienia zaczęła się w XIX wieku i przetrwała do XX wieku. Imię także nadawane jest w innych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.