Rejestracja i nadawanie imienia nowo narodzonemu dziecku

2018-07-11 | Autor: KaJ | Imiona w Polsce | Aktualizacja: 2019-04-01
Narodziny dziecka to wspaniałe wydarzenie, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że musi dokonać kilku formalności. Pod wpływem silnych emocji można zresztą o tym zapomnieć, dlatego podpowiadamy jak należy zarejestrować dziecko, nadać mu oficjalnie imię czy pesel. Polscy rodzice mają dwie możliwości. Pierwsza to osobista wizyta w urzędzie stanu cywilnego, natomiast druga, zgodnie z duchem czasów, pozwala dokonać tej czynności bez wychodzenia z domu.

Podstawowe informacje

Dziecko mogą zarejestrować matka lub ojciec, pod warunkiem, że mają ukończone 16 lat. W przeciwnym wypadku (lub jeśli są pozbawieni zdolności do czynności prawnych) dziecko rejestruje przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki. Można też udzielić pełnomocnictwa zaufanej osobie. Nowego członka rodziny należy zarejestrować w ciągu 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia (wystawia ją lekarz lub położna). W ciągu 3 dni zostanie ona przekazana do urzędu stanu cywilnego (zanim przystąpimy do rejestracji warto potwierdzić czy karta jest już w urzędzie). Koniecznie trzeba pilnować terminu, ponieważ po upływie 21 dni kierownik urzędu stanu cywilnego sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje jego urodzenie.

Nadawanie imienia

Zanim zaczniemy myśleć o jakichkolwiek formalnościach, warto już definitywnie ustalić imię. Ostatnia szansa, by poczytać o konkretnych imionach, zobaczyć co znaczą, jakie przyciągają cechy charakteru, skąd pochodzą. Maciej, Łukasz, Anna a może Amelia? Wiele odpowiedzi można znaleźć na naszej stronie.

Niemowlakowi można nadać dwa imiona. Kierownik urzędu stanu cywilnego może jednak nie zatwierdzić propozycji, jeśli narusza ona zapisy ustawy „Prawo o aktach stanu cywilnego”. Chodzi o imię, które jest ośmieszające lub nieprzyzwoite. Niestety, niektórzy mają głupie pomysły, i gdyby nie to, najpewniej dali by synowi imię od ulubionego bohatera filmowego, samochodu, klubu piłkarskiego, firmy czy kosmetyku. Dawniej te kryteria były i tak ostrzejsze, urzędnicy nie akceptowali imion, których nie ma w kalendarzu, zdrobnień oraz imion zagranicznych. By dopiąć swego trzeba było założyć sprawę w sądzie. Od 1 stycznia 2015 roku nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dać synowi na imię Jaś, Wojtek, Radek czy Mirek. Dopuszczalne są też imiona, które nie wskazują na płeć dziecka, jak np. Robin czy Alex. Dzięki złagodzeniu przepisów coraz większą popularnością cieszą się imiona zagraniczne, np. Bryan albo Alan.Rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego – wizyta osobista

Na miejscu kierownik przygotowuje protokół z danymi dziecka i rodziców. Po podpisaniu go rejestruje urodzenie dziecka, melduje je i przekazuje numer PESEL. Rodzic otrzymuje bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL oraz potwierdzenie zameldowania dziecka.

Jeszcze do niedawna osobista wizyta w urzędzie stanu cywilnego była koniecznością, jednak 1 czerwca 2018 roku Ministerstwo Cyfryzacji sprawiło na Dzień Dziecka prezent ... rodzicom i wprowadziło możliwość rejestracji przez Internet.

Rejestracja dziecka przez internet

Dzięki opcji rejestracji dziecka online cały proces wydaje się znacznie prostszy i szybszy. Można to zrobić np. w czasie popołudniowej drzemki malucha. Do rejestracji potrzebny jest Profil Zaufany (ważny jest 3 lata) - to zbiór informacji o użytkowniku. Dane są weryfikowane i odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu użytkownik jest wiarygodny i nikt nie może się pod niego podszyć. Za jego pomocą potwierdzimy tożsamość w internecie i podpiszemy elektroniczne dokumenty, umówimy się na wizytę w placówce ZUS, czy pobierzemy zaświadczenie o niekaralności.

Profil Zaufany można stworzyć na stronie www.pz.gov.pl. Podajemy dane, które można zweryfikować na dwa sposoby - przez internet lub w punkcie potwierdzającym. W przypadku internetu wystarczy mieć konto bankowe. Na stronie naszego konta bankowego należy wyszukać formularz założenia Profilu Zaufanego, wypełnić go i wysłać. Profil gotowy. Profil można założyć również poprzez certyfikat kwalifikowany, czyli elektroniczny podpis. Wystarczy więc wejść na stronę profilu zaufanego i kliknąć odnośnik logowania certyfikatem kwalifikowanym, potem wypełnić formularz. Cały proces kończy się wpisaniem kodu autoryzacyjnego. Profil uzyskamy też w punkcie potwierdzającym, czyli np. w urzędzie albo banku. Wystarczy poszukać gdzie najbliżej naszego miejsca zamieszkania znajduje się taki punkt. W tym przypadku wniosek o założenie profilu wysyłamy przez internet, a swoje dane potwierdzamy osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również zagranicą). Wniosek o Profil Zaufany wygasa po 14 dniach.

Jeśli posiadamy Profil Zaufany, możemy działać dalej. Trzeba wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i wybrać usługę rejestracji narodzin. Po zalogowaniu i potwierdzeniu, że jesteśmy rodzicem, przechodzimy do właściwej rejestracji. Potrzebujemy nazwy szpitala, w którym urodziło się dziecko oraz wybranego imienia. Warto posiadać numer aktu małżeństwa lub urodzenia (dla osób niebędących w związku małżeńskim) - to ułatwi weryfikację danych w urzędzie stanu cywilnego. Następnie wybieramy adres, pod którym chcemy zameldować dziecko oraz sposób odebrania dokumentów, np. skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjną pocztą (otrzymamy w niej powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu). Zbliżamy się do końca - ostatni krok to podgląd wniosku i podpis Profilem Zaufanym.

Jak zarejestrować dziecko w innych krajach?

- Wielka Brytania

Dziecko w Wielkiej Brytanii należy zarejestrować w lokalnym okręgu rejestracyjnym, zazwyczaj jest to lokalny urząd stanu cywilnego (register office). Rodzice mają na to 42 dni od urodzenia, wyjątkiem jest Szkocja, gdzie termin jest taki sam jak w Polsce, czyli wynosi 21 dni.

- Niemcy

W kraju naszych zachodnich sąsiadów akt urodzenia wystawiany jest w urzędzie stanu cywilnego (Standesamt) lub w specjalnej placówce urzędu na terenie szpitala. Termin zgłoszenia dokumentów do rejestracji wynosi 14 dni. W niektórych niemieckich klinikach dane do Urzędu Stanu Cywilnego przekazuje sekretariat. Niemiecki akt urodzenia można odebrać po 10 dniach.

- Stany Zjednoczone

Po narodzinach dziecka, szpital przekazuje do wypełnienia formularz. Po jego wypełnieniu przekazywany jest on do lokalnego oddziału administracyjnego. Po około miesiącu rodzice otrzymują akt urodzenia za pośrednictwem poczty.

Zarejestrowanie dziecka to coś więcej niż tylko formalności. Dzięki temu otrzyma imię, nazwisko i numer pesel, a więc przestanie być anonimowym człowiekiem. Warto więc jak najszybciej to zrobić, by nasze społeczeństwo oficjalnie zyskało kolejnego zacnego obywatela.