Dzień Pisma Ręcznego 2024

Obchody Dnia Pisma Ręcznego były 56 dni, czyli 1 miesiąc i 25 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Pisma Ręcznego przypadły na 23 stycznia (wtorek).

Dzień Pisma Ręcznego swój początek ma w 1977 roku, kiedy to grupa członków Stowarzyszenia Producentów Przyrządów do Pisania wyraziła swoje zaniepokojenie odnośnie zanikania tej umiejętności. Dziś można z całą pewnością powiedzieć, że były to prorocze wizje, gdyż obecnie w dobie komputerów i telefonów jest ona rzeczywiście zagrożona. Pomysłodawcy tego święta na termin obchodów (23 stycznia) wybrali rocznicę urodzin Johna Hancocka, który jako pierwszy podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i znany był właśnie z charakterystycznego pisma.

Pismo odręczne to nie tylko czynność polegająca na napisaniu długopisem czy piórem jakiegoś zdania czy dłuższej sentencji. To nasza wizytówka, którą można porównać do odcisków palca. Jest wyjątkowa i nie ma dwóch takich samych stylów pisma. To dlatego medycy sądowi, historycy i kaligrafowie potrafią wyczytać z charakteru pisma wiele przydatnych informacji.

Jak świętować Dzień Pisma Ręcznego? Odpowiedź jest oczywista, my jednak podpowiemy co można napisać. Po pierwsze warto poćwiczyć swój podpis – może kiedyś będziemy sławni i rozdawanie autografów będzie naszym codziennym zadaniem? Po drugie napisanie listu, kartki z życzeniami, listy celów do osiągnięcia będzie ciekawym pomysłem. Można tu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i stworzyć np. wyznanie miłosne do naszego partnera. Na co dzień większość osób wykorzystuje SMS do komunikacji, warto więc nieco odświeżyć tę starą, piękną tradycję. Z kolei studenci czy osoby, które na co dzień używają komputera czy ipoda do notowania, niech posłużą się notatnikiem i długopisem. Przypominajki w komputerze można natomiast zastąpić kolorowymi samoprzylepnymi kartkami i powiesić je na tablicy korkowej. W ramach święta odbywają się też warsztaty kaligrafii, warto wziąć w nich udział.

Fascynującym doznaniem będzie też wykorzystanie wiedzy profesjonalnego grafologa, bowiem potrafi on zanalizować różne cechy osobowości na podstawie pisma. Przykładowo
duże litery to domena otwartych i szczerych ludzi, małe mogą wskazywać na osoby które są nieśmiałe i wycofane. Zaokrąglone litery cechują ludzi kreatywnych i artystycznych, spiczaste natomiast inteligentnych. Grafologia może być też użyta do wczesnego wykrycia niektórych chorób, np. Parkinsona i Alzheimera.

Święto ma na celu nie tylko pielęgnowanie tradycji odręcznego pisania, ale i uświadamiania ludziom, że przynosi ono wiele korzyści. Zwiększa kreatywność, umiejętności motoryczne, poprawia zdolność czytania i rozumienia tekstu czy rozwiązywania problemów. Dobra wiadomość jest taka, że w dobie powszechnej komputeryzacji, coraz więcej urządzeń i aplikacji pozwala pisać ręcznie.

Choć trochę to sprzeczne, by pisać na klawiaturze w Dzień Pisma Ręcznego, to mimo wszystko warto użyć globalnego hasztaga związanego ze świętem: #NationalHandwritingDay. Tak więc 23 stycznia to dobra okazja by doskonalić swoje pismo, a w przypadku niektórych czas by przypomnieć sobie jak to się robi...

Występowanie Dnia Pisma Ręcznego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela23.01.2022Dzień Pisma Ręcznego 2022
Poniedziałek23.01.2023Dzień Pisma Ręcznego 2023
Czwartek23.01.2025Dzień Pisma Ręcznego 2025
Piątek23.01.2026Dzień Pisma Ręcznego 2026
Sobota23.01.2027Dzień Pisma Ręcznego 2027
Niedziela23.01.2028Dzień Pisma Ręcznego 2028
Wtorek23.01.2029Dzień Pisma Ręcznego 2029
Środa23.01.2030Dzień Pisma Ręcznego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 23 stycznia