Międzynarodowy Dzień Przytulania 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Przytulania zostało 239 dni, czyli 7 miesięcy i 25 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Przytulania przypada na 21 stycznia (wtorek).

Międzynarodowy Dzień Przytulania został ustanowiony w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez Kevina Zaborneya (jako National Hugging Day ™), w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na odczuwany wstyd w trakcie publicznego okazywania uczuć. Z każdym rokiem do obchodów tego święta przyłącza się coraz więcej państw. Naukowcy podkreślają, że czułość jest bardzo ważną częścią życia ludzkiego. To ona buduje i wzmacnia relacje między partnerami. Osoby, które odczuwają dużą potrzebę miłości będą poszukiwały czułych partnerów, często okazujących miłość. Czułość jest także niezbędną potrzebą w życiu człowieka. Brak jej zaspokojenia może spowodować wiele negatywnych emocji, takich jak frustracja, żal, złość. Każdy z nas potrzebuje czułości w większej lub mniejszej dawce. Wydaje się, że to kobiety wymagają w dużej ilości czułości, ale również mężczyźni cierpią z braku gestów miłości. Co ciekawe, według naukowców brak czułości jest jednym z bodźców środowiskowych, który potrafi uruchomić wadliwy program genetyczny u osób cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne. To czułość uczy empatii i pozytywnie wpływa na rozwój osobowości.

Czułość jest także ważna w zachowaniu gatunku ludzkiego. Czułe gesty świadczą o opiece i miłości między jednostkami, które gotowe są na związek w celach reproduktywnych. To również brak czułości wskazuje na definitywny rozpad związku partnerskiego, zaś to czuła miłość sprawia, że więź łączy partnerów przez całe życie. Czułość także sprzyja rozwojowi społeczeństwa, bowiem miłe gesty wobec bliźnich wzmacniają poczucie zależności i zaufania. Ale czułość nie jest jedynie spotykana wśród ludzi. Badacze zajmujący się małpami człekokształtnymi zauważyli, że również one okazują sobie współczucie w formie pocałunku lub uścisku. Kiedy szympans padł ofiarą przemocy, został pocieszony przez innego osobnika poprzez przytulenie. W tym przypadku u pocieszanej małpy spadał poziom stresu.

Zawsze warto okazywać wyjątkową czułość osobom najbliższym, gdyż takie gesty przekazują ważną wiadomość – „Kocham Cię i chcę być przy Tobie blisko”.

W polskich kalendarza Dzień Przytulania występuje w wielu różnych datach, ale to może i lepiej, bo przytulania nigdy za dużo. Niemniej 21 stycznia każdego roku jest ten ustanowiony w 1986 r. - Jako datę Zaborney wybrał centrum czasu między Bożym Narodzeniem i świętem miłości, Walentynkami, ponieważ w tym czasie ponury nastrój silnie wpływa na świat emocjonalny.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Przytulania w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota21.01.2023Międzynarodowy Dzień Przytulania 2023
Niedziela21.01.2024Międzynarodowy Dzień Przytulania 2024
Środa21.01.2026Międzynarodowy Dzień Przytulania 2026
Czwartek21.01.2027Międzynarodowy Dzień Przytulania 2027
Piątek21.01.2028Międzynarodowy Dzień Przytulania 2028
Niedziela21.01.2029Międzynarodowy Dzień Przytulania 2029
Poniedziałek21.01.2030Międzynarodowy Dzień Przytulania 2030
Wtorek21.01.2031Międzynarodowy Dzień Przytulania 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 stycznia