Wigilia w Australii świętem państwowym

2019-09-23 | Autor: KaJ | Święta na świecie | Aktualizacja: 2019-11-28
Nowe święto w stanie Queensland

19 września 2019 roku w parlamencie stanowym stanu Queensland w Australii przedstawiony został projekt ustawy w sprawie uchwalenia wigilii świętem państwowym, a konkretnie sześciu godzin od 18:00. Jak powiedziała premier Annastacia Palaszczuk, ten wieczór jest dla rodzin i Kościoła równie ważny jak Boże Narodzenie. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana, większość mieszkańców Queensland będzie mogła spędzić wigilię wraz z rodziną. Większość, ponieważ z oczywistych względów niektórzy muszą pracować niezależnie od dni, choćby kierowcy czy ratownicy medyczni. Dzięki tej zmianie otrzymają jednak odpowiednią rekompensatę finansową.

Pomysł ustanowienia wigilii świętem państwowym w stanie Queensland cieszy się dużym poparciem lokalnej społeczności. Przeprowadzono konsultacje z których wynikło, że aż 71 procent obywateli uważa to za dobry pomysł. Ci, którzy są przeciwko, wskazują na wzrost kosztów zatrudnienia nawet o 410 miliona dolarów. Według nich najpierw trzeba te pieniądze komuś zabrać, co jest niesprawiedliwe. Są oni jednak w zdecydowanej mniejszości.

Wigilia jako święto państwowe nie jest zresztą w Australii czymś nowym, ponieważ obowiązuje już w dwóch stanach. W Australii Południowej i Terytorium Północnym święto państwowe zaczyna się jednak od godziny 19.

Z takiego rozwiązanie z pewnością ucieszą się pracownicy sklepów. W Polsce mamy zresztą podobną sytuację, gdyż od pewnego czasu wraz z ograniczeniem handlu w niedzielę, uchwalono, że w wigilię sklepy mogą być czynne maksymalnie do 14.Australia – jeden kontynent, jeden kraj

Australia to wyjątkowy kraj, choćby z racji tego, że zajmuje cały kontynent. Choć należy do największych państw na świecie (6 miejsce), to zaludnienie wynosi jedynie 2,8 os./km2. Mieszka w nim na przykład mniej ludzi niż w Polsce. Jeśli chodzi natomiast o naszych rodaków, to australijska Polonia liczy sobie około 200 tysięcy osób. Warto wiedzieć, że stolicą kraju jest Canberra, a nie jak niektórzy mylnie sądzą Sydney, największa aglomeracja.

Jak wygląda życie w Australii? Według powszechnej opinii i statystyk znakomicie. Od lat to państwo znajduje się w czołówce jakości życia, opieki zdrowotnej, przeciętnej długości życia, praw politycznych czy kultury. Do tego słoneczny klimat, piękne miasta – nic dziwnego, że wszyscy patrzą na obywateli Australię z zazdrością.

Stan Queensland znany jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie znajduje się najogromniejsza na świecie Wielka Rafa Koralowa. Można ją zobaczyć nawet z kosmosu. Ten region to raj dla miłośników beztroskiego wypoczynku nad wodą: piękne i czyste akweny, piaszczyste plaże i ciepły klimat przyciągają wielu turystów.

Annastacia Palaszczuk

Annastacia Palaszczuk - nazwisko pani premier nieprzypadkowo brzmi znajomo. Jej dziadkowie Hipolit i Ludwika Palaszczuk ze strony ojca Henry’ego byli Polakami, choć on urodził się w Niemczech. Tuż po II wojnie światowej wyjechali do Australii. To właśnie tata Annastacii wybrał politykę na swoją profesję, a córka poszła w jego ślady. Jak widać, z sukcesami, bowiem urząd premiera Queensland z ramienia Australijskiej Partii Pracy sprawuje już od lutego 2015. Do tego jest pierwszą kobietą w historii, która objęła urząd premiera stanu z ramienia opozycji.

Aktualizacja z dnia 28 listopada 2019 r.
W środę 27 listopada 2019 r. Rząd stanu Queensland wydał oświadczenie, że Wigilia Bożego Narodzenia staje się już formalnie i oficjalnie częściowo wolnym dniem od pracy począwszy od 2019 r.