19 września 2019 roku w parlamencie stanowym stanu Queensland w Australii przedstawiony został projekt ustawy w sprawie uchwalenia wigilii świętem państwowym, a konkretnie sześciu godzin od 18:00. Jak powiedziała premier Annastacia Palaszczuk, ten wieczór jest dla rodzin i Kościoła równie ważny jak Boże Narodzenie. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana, większość mieszkańców Queensland będzie mogła spędzić wigilię wraz z rodziną. Większość, ponieważ z oczywistych względów niektórzy muszą pracować niezależnie od dni, choćby kierowcy czy ratownicy medyczni. Dzięki tej zmianie otrzymają jednak odpowiednią rekompensatę finansową.
Pomysł ustanowienia wigilii świętem państwowym w stanie Queensland cieszy się dużym poparciem lokalnej społeczności. Przeprowadzono konsultacje z których wynikło, że aż 71 procent obywateli uważa to za dobry pomysł. Ci, którzy są przeciwko, wskazują na wzrost kosztów zatrudnienia nawet o 410 miliona dolarów. Według nich najpierw trzeba te pieniądze komuś zabrać, co jest niesprawiedliwe. Są oni jednak w zdecydowanej mniejszości.
Wigilia jako święto państwowe nie jest zresztą w Australii czymś nowym, ponieważ obowiązuje już w dwóch stanach. W Australii Południowej i Terytorium Północnym święto państwowe zaczyna się jednak od godziny 19.
Z takiego rozwiązanie z pewnością ucieszą się pracownicy sklepów. W Polsce mamy zresztą podobną sytuację, gdyż od pewnego czasu wraz z ograniczeniem handlu w niedzielę, uchwalono, że w wigilię sklepy mogą być czynne maksymalnie do 14.
Australia – jeden kontynent, jeden kraj
Australia to wyjątkowy kraj, choćby z racji tego, że zajmuje cały kontynent. Choć należy do największych państw na świecie (6 miejsce), to zaludnienie wynosi jedynie 2,8 os./km2. Mieszka w nim na przykład mniej ludzi niż w Polsce. Jeśli chodzi natomiast o naszych rodaków, to australijska Polonia liczy sobie około 200 tysięcy osób. Warto wiedzieć, że stolicą kraju jest Canberra, a nie jak niektórzy mylnie sądzą Sydney, największa aglomeracja.
Jak wygląda życie w Australii? Według powszechnej opinii i statystyk znakomicie. Od lat to państwo znajduje się w czołówce jakości życia, opieki zdrowotnej, przeciętnej długości życia, praw politycznych czy kultury. Do tego słoneczny klimat, piękne miasta – nic dziwnego, że wszyscy patrzą na obywateli Australię z zazdrością.
Stan Queensland znany jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie znajduje się najogromniejsza na świecie Wielka Rafa Koralowa. Można ją zobaczyć nawet z kosmosu. Ten region to raj dla miłośników beztroskiego wypoczynku nad wodą: piękne i czyste akweny, piaszczyste plaże i ciepły klimat przyciągają wielu turystów.
Annastacia Palaszczuk
Annastacia Palaszczuk - nazwisko pani premier nieprzypadkowo brzmi znajomo. Jej dziadkowie Hipolit i Ludwika Palaszczuk ze strony ojca Henry’ego byli Polakami, choć on urodził się w Niemczech. Tuż po II wojnie światowej wyjechali do Australii. To właśnie tata Annastacii wybrał politykę na swoją profesję, a córka poszła w jego ślady. Jak widać, z sukcesami, bowiem urząd premiera Queensland z ramienia Australijskiej Partii Pracy sprawuje już od lutego 2015. Do tego jest pierwszą kobietą w historii, która objęła urząd premiera stanu z ramienia opozycji.
Aktualizacja z dnia 28 listopada 2019 r. W środę 27 listopada 2019 r. Rząd stanu Queensland wydał oświadczenie, że Wigilia Bożego Narodzenia staje się już formalnie i oficjalnie częściowo wolnym dniem od pracy począwszy od 2019 r.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony