Agata dzięki swojej bezinteresownej pomocy wzbudza ogromny szacunek otoczenia. Choć nie jest duszą towarzystwa, to jednak darzona jest ogromną sympatią. Nie należy do osób o skomplikowanym charakterze, szczególnie, że ceni sobie szczerość oraz prostolinijność. Agata wyróżnia się dużym poczuciem humoru i cóż, nie przejmuje się krytycznymi uwagami pod swoim adresem. Również wszelkie porażki traktuje, jako dodatkowy bodziec do działania i odważnie dąży do osiągnięcia celu.
Agata jest niezwykle uzdolniona, szczególnie, że kocha sztukę i sama posiada talent artystyczny. Chętnie spędza czas w otoczeniu dzieł artystycznych i często jej życie związane jest ze sztuką. Lubi uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i dlatego najczęściej można ją spotkać na najróżniejszych wystawach lub wieczorach poetyckich.
Agata dużą wagę przykłada do pielęgnowania przyjaźni. Może pochwalić się gronem bliskich oraz wiernych przyjaciół, dla których jest gotowa zrobić wszystko. Nieraz jej relacje trwają przez całe życie i dlatego nie może narzekać na samotność.
W relacjach damsko-męskich, Agata nie należy do kokietek lub nierozważnych romantyczek. Choć wzbudza duże zainteresowanie wśród mężczyzn, to jednak nie rzuca się w wir krótkich miłostek. Woli czekać na prawdziwą miłość niż marnować czas oraz siły na mało znaczące znajomości. Agata jest uosobieniem elegancji, bowiem zawsze wyróżnia się doskonałymi manierami oraz nienagannym wyglądem zewnętrznym. Agata posiada doskonałe wyczucie stylu i cóż, nieraz to ona jest wzorem do naśladowania w kwestii najnowszej mody.
W miłości Agata jest wierną oraz lojalną partnerką, która potrafi stworzyć szczęśliwy związek. Posiada łagodny charakter, więc raczej w jej związku nie istnieje burza emocji. Raczej do wszelkich uczuć podchodzi z rozwagą, bowiem zawsze sprawuje kontrolę nad swoim życiem miłosnym.
Św. Agata - męczenniczka z Katanii. Urodziła się w czrzescijańskiej rodzinie arystokratycznej w 235r. Śłubowała dziewictwo. Kiedy odtraciła rękę prefekta Katanii została zamknięta w domu rozpusty. Nie utraciła jednak niewinności, nie zrezygnowała też z chrześcijańsywa. W 251 roku za czasów walk Rzymian z chrześcijaństwem (panowanie Decjusza) poddano ją torturom - obcięto jej piersi a następnie spalono na rozżażonych węglach. Kiedy w następnym roku wybuchła Etna chrześcijanie modlili się do niej i prosili o pomoc. Jej welon miał powstrzymać ognista lawę. Miasto zostało uratowane.
Św. Agata jest patronką chleba, który dojrzewa w gorącym piecu. Jest też patronką pielęgniarek, kominiarzy, odlewników i ludwisarzy. Ma chronić przed pożarem i chorobami piersi. Chroni też przed burzą, piorunami i wybuchem wulkanu. Jest także patronką Sycylii, której mieszkańcy szczycą się ognistym temperamentem. Umieszczona jest W Kanonie Rzymskim (I Modlitwa Eucharystyczna Rok liturgiczny, t 1 - Poznań 1956).
W średniowieczu powszechna była forma tego imienia wywodząca się z Rusi (a tam wprost z greki): Agafija, Hafija, Oafija, Ohafija. Nosiła je, między innymi, pochodząca z Rusi żona ks. Konrada Mazowieckiego. Stąd forma zdrobniała Ofka.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.