Światowy Dzień Filozofii 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Filozofii zostały 44 dni, czyli 1 miesiąc i 13 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Filozofii przypada na 21 listopada (czwartek).

Coroczny Światowy Dzień Filozofii obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Święto zostało zainicjowane przez UNESCO w 2002 roku. Data Światowego Dnia Filozofii została ustanowiona w czasie Konferencji Generalnej w Paryżu w 2005 roku. 18 listopada 2010 roku dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa, zapoczątkowała główne obchody w Paryżu, otwierając Międzynarodowe Forum na temat „Filozofii, Różnorodności Kulturowej i Zbliżenia Kultur", w którym uczestniczyli filozofowie z całego świata. W zdarzeniu wzięło udział ponad 80 państw członkowskich. Celem obchodów jest podkreślenia ważnej roli filozofii w funkcjonowaniu społeczeństwa oraz promowanie filozofii jako ciekawej dyscypliny naukowej. W tym dniu organizowane są sympozja, wykłady, konferencje, a także dni otwarte i warsztaty wśród młodzieży akademickiej. Światowy Dzień Filozofii jest okazją do wzięcia udziału w wielu wydarzeniach artystycznych, które zachęcają do zainteresowania się filozofią.

Pojecie „filozofia” pojawiła się w czasach starożytnej Grecji około VI/V w. p.n.e. W początkowym znaczeniu, filozofia odnosiła się do ciekawości intelektualnej i metod poszukiwania wiedzy. W starożytności stanowiła jedność z nauką i nie istniała różnica między tymi dyscyplinami. Pierwsi filozofowie zajmowali się równocześnie zagadnieniami nauk ścisłych i filozofii. I to nie raz interdyscyplinarna wiedza pomagała filozofom w rozwiązywaniu problemów lub opracowaniu ponadczasowych praw. Do dziś omawiane są dzieła największych myślicieli, a ich poglądy odnoszą się do fundamentalnych praw życia człowieka. To z mądrości filozofów, artyści czerpali swoją inspirację, a królowie korzystali z ich wiedzy.

Filozofia kształtuje osobowość człowieka i zmienia sposób postrzegania rzeczywistości. Choć wiele osób uważa, że filozofia nie należy do ciekawych nauk i kwestionuje jej naukowość, to jednak ona kształtowała pozostałe nauki. A wielkie dzieła filozoficzne są niezwykle interesującą lekturą, która pomaga w zrozumieniu pewnych zjawisk zachodzących w społeczeństwie.

UNESCO o filozofii


Obchodząc co roku Światowy Dzień Filozofii, w trzeci czwartek listopada, UNESCO podkreśla nieprzemijającą wartość filozofii dla rozwoju myśli ludzkiej, każdej kultury i każdego człowieka.
Filozofia to inspirująca dyscyplina, a także codzienna praktyka, która może przekształcać społeczeństwa. Filozofia, umożliwiając odkrycie różnorodności prądów intelektualnych świata, stymuluje dialog międzykulturowy. Budząc umysły do ​​ćwiczenia myślenia i uzasadnionej konfrontacji opinii, filozofia pomaga budować bardziej tolerancyjne i pełne szacunku społeczeństwo. Pomaga w ten sposób zrozumieć i odpowiedzieć na główne współczesne wyzwania, tworząc intelektualne warunki do zmian.

W tym dniu wspólnego ćwiczenia swobodnego, przemyślanego i świadomego myślenia o głównych wyzwaniach naszych czasów zachęca się wszystkich do organizowania różnego rodzaju działań – dialogów filozoficznych, debat, konferencji, warsztatów, wydarzeń kulturalnych i prezentacji na temat ogólnego tematu dnia, z udziałem filozofów i naukowców ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych i społecznych, pedagogów, nauczycieli, studentów, dziennikarzy prasowych i innych przedstawicieli środków masowego przekazu oraz ogółu społeczeństwa.

Temat przewodni Światowego Dnia Filozofii


Co roku Dzień Filozofii celebrowany jest pod określonym tematem przewodnim.

Człowiek przyszłości (ang. The Human of the Future) - to temat przewodni w 2022 r.
W wiadomości od Audrey Azoulay, Dyrektor Generalnej UNESCO, z okazji World Philosophy Day czytamy: "W obliczu ogromu współczesnych wyzwań rzeczywiście należy ponownie przyjrzeć się naszej koncepcji człowieczeństwa. (...) Ta refleksja musi być otwarta. Otwórzcie się przede wszystkim na oczy wszystkich, mierząc w szczególności podczas Międzynarodowej Dekady Języków Rdzennych, jak rdzenne filozofie mogą zmienić sposób, w jaki patrzymy na świat, a także nasz sposób życia w nim. Otwórzcie się także na wszystkich rodzajów wiedzy, zwłaszcza do innych nauk humanistycznych, aby uchwycić świat w całej jego złożoności i móc przełożyć refleksję na działanie. Otwórzcie się wreszcie na nasze społeczeństwa, bo nauka filozoficzna nie jest odizolowana od świata; nie jest to wyłącznie przywilej uczonych w wieżach z kości słoniowej. Każdy musi mieć narzędzia filozofii, aby od najmłodszych lat odkrywać na nowo wspólny świat."

Występowanie Światowego Dnia Filozofii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek17.11.2022Światowy Dzień Filozofii 2022
Czwartek16.11.2023Światowy Dzień Filozofii 2023
Czwartek20.11.2025Światowy Dzień Filozofii 2025
Czwartek19.11.2026Światowy Dzień Filozofii 2026
Czwartek18.11.2027Światowy Dzień Filozofii 2027
Czwartek16.11.2028Światowy Dzień Filozofii 2028
Czwartek15.11.2029Światowy Dzień Filozofii 2029
Czwartek21.11.2030Światowy Dzień Filozofii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 listopada