Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień zostało 149 dni, czyli 4 miesiące i 26 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada na 21 listopada (czwartek).

Światowy Dzień Życzliwości (World Hello Day) został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie braci Briana i Michaela McCormacka do pokoju w odpowiedzi na wojnę „Jom Kippur” między Izraelem a Egiptem. Konflikt był dość poważny, zginęło tysiące żołnierzy i niewinnych cywilów, więc wielu ludzi zaczęło się obawiać, że dojdzie do kolejnej wielkiej wojny. Pomysł braci zyskał wielu zwolenników, dziś World Hello Day obchodzone jest w ponad 180 krajach, zaś Polska do zabawy przyłączyła się w 2006 roku. Wrocław był pierwszym miastem, które zapoczątkowało celebrację Światowego Dnia Życzliwości. Święto ma wielu ambasadorów na całym świecie, w tym laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

W tym Dniu, na całym świecie organizowane są koncerty, akcje charytatywne oraz festyny. Głównym celem Dnia jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków oraz promowanie życzliwości, jak najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Najważniejszym elementem World Hello Day jest jednak wymóg, aby uczestnicy powitali 21 listopada co najmniej 10 osób. Mogą to być krewni i przyjaciele, choć najlepiej witać się z nieznajomymi.

W jaki sposób można świętować ten Dzień? Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach, jak choćby pamięć o bliskich osobach oraz troska o siebie i innych. Zawsze warto być życzliwym, bowiem proste gesty, zwykłe miłe słowo mogą odmienić czyjś dzień. Niewymuszona uprzejmość czasami może zdziałać więcej niż wielki, ale nieszczery gest.

Życzliwość wiążę się z akceptacją siebie jako niepowtarzalnej jednostki, która oprócz wad posiada wspaniałe zalety. A nasze zalety są jak skarby, dzięki którym możemy czynić dobro. A kiedy możemy okazać życzliwość? Życzliwość nie wymaga określonej lub specjalnej pory i nie zmusza nas do wymuszonych rytuałów sympatii. Nasze codzienne życie stwarza wiele sytuacji, w których ważna jest nasza postawa oraz bezinteresowna życzliwość. Zwykłe pozdrowienia skierowane do sąsiada lub okazana pomoc nieznajomej osobie sprawiają, że my sami zaczynamy widzieć się w bardziej pozytywnym świetle. World Hello Day może być najlepszą okazją do zażegnania jakiegoś konfliktu? Warto przy tym pamiętać, że przyznanie się do błędu, powiedzenie „przepraszam" nie jest przejawem słabości, wręcz przeciwnie – znakiem siły i pewności siebie.

Większość osób pragnie, aby otoczenie traktowało ich z życzliwością oraz sympatią. A według powszechnego powiedzenia, otrzymujemy w zamian to co sami daliśmy. I nawet krótka życzliwa rozmowa potrafi zmienić nastawienie naszego rozmówcy, bo jak stwierdziła Matka Teresa z Kalkuty: „Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielki”.

Występowanie Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek21.11.2022Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2022
Wtorek21.11.2023Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2023
Piątek21.11.2025Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2025
Sobota21.11.2026Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2026
Niedziela21.11.2027Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2027
Wtorek21.11.2028Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2028
Środa21.11.2029Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2029
Czwartek21.11.2030Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 listopada